Dzisiaj jest wtorek 26 września 2023 r. imieniny Cypriana, Justyny, Łucji
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI


8.03.2012

"Mam Talent" w babickim przedszkolu

W Przedszkolu w Starych Babicach odbyła się pierwsza edycja konkursu "Mam talent". Pomysł konkursu zrodził się nie tylko pod wpływem inspiracji wynikającej z oglądania popularnego programu telewizyjnego pod takim samym tytułem. Duży wpływ na realizację tego przedsięwzięcia miało również szkolenie, jakie odbyła kadra przedszkolna. Jego tematem było odkrywanie tzw. inteligencji wielorakich u dzieci. Nauczycielki postanowiły zatem stworzyć dzieciom przyjazne warunki do zaprezentowania swoich talentów, aby w pełni odkryć ich uzdolnienia i zainteresowania.

- Ogłaszając konkurs zastanawiałyśmy się, czy w ogóle znajdą się dzieci, które zechcą wziąć w nim udział - mówi Bożenna Pyć - Dyrektor Przedszkola. -Jednak zgłosiło się 37 osób, ze wszystkich grup wiekowych naszej placówki. Aby ich zachęcić i dodać im odwagi, wystąpienia dzieci poprzedziłyśmy pokazem umiejętności zaprezentowanym przez utalentowanych uczniów babickiej podstawówki. Ucieszyło mnie to, że wśród nich było wielu wychowanków naszego przedszkola - dodaje Bożenna Pyć.

Dzieci wystąpiły prezentując różne uzdolnienia. Najwięcej było pokazów tanecznych i wokalnych, kilkoro dzieci grało na różnych instrumentach. Wystąpili również młodzi sportowcy prezentując umiejętności walk (judo), a także zdolności dydaktyczne (doświadczenia fizyczne) i zainteresowania naukowe (dinosaury). Indywidualne występy urozmaicały wspólne zabawy dzieci przy muzyce. Konkurs przeszedł oczekiwania organizatorów i okazał się, poprzez swoją różnorodność tematyczną, bardzo ciekawy dla oglądających go dzieci.

Okazało się, że nawet nie wszyscy rodzice zdawali sobie sprawę z tego, że mają tak uzdolnione pociechy, zwłaszcza że niektóre dzieci występowały publicznie po raz pierwszy.

- Chcieliśmy nadać konkursowi formę zabawy - mówi Dyrektor Przedszkola. -Jednak stworzyliśmy również jury w składzie którego byli: nauczycielka Małgorzata Libert oraz uczniowie - Jan Dziedzic i Julia Małajny. Wszystkie dzieci zostały dobrze ocenione, na zakończenie otrzymały nagrody i dyplomy (ufundowane przez Przedszkole i Przewodniczącą Rady Rodziców Agnieszkę Brodowską).

Konkurs spełnił swoją rolę - pozwolił odkryć talenty i zainteresowania dzieci. Jego efekty już zasygnalizowaliśmy rodzicom. Również nauczycielki w grupach mają teraz większą wiedzę o swoich podopiecznych i mogą wyciągnąć wnioski dydaktyczne - przydzielając dzieciom różne indywidualne zadania i prowadząc zajęcia w grupie.

Howard Gardner - amerykański psycholog - twórca teorii inteligencji wielorakiej twierdzi, że ludzie posiadają osiem rodzajów inteligencji. Ich kombinacja jest indywidualna dla każdego z nas. Wspomniane osiem inteligencji to: lingwistyczna, logiczna, muzyczna, przestrzenna, kinestetyczna, interpersonalna, intrapersonalna, oraz naturalistyczna. Teoria inteligencji wielorakiej nakłania nauczycieli do przemyślenia sposobu nauczania - czy nie zmienić jednego dla wszystkich uczniów modelu nauczania w klasie na rzecz indywidualnego podejścia bazującego na indywidualnej inteligencji uczniów.

Gardner zidentyfikował "dostępność nowoczesnych i elastycznych technologii" jako "jeden z faktów, który sprawi, że indywidualnie skonfigurowana edukacja stanie się z czasem rzeczywistością". Pomimo, że naukowiec mówi o indywidualnie dobranej edukacji, jako nauce przyszłości, już dziś część nauczycieli stosuje jego teorię w praktyce. Może warto spróbować, tylko jak to zrobić mając w klasie 30 indywidualistów?

 

Marcin Łada

więcej o Konkursie na stronie Przedszkola

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.