Dzisiaj jest czwartek 5 grudnia 2024 r. imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI


25.04.2012

27. edycja Rajdu
"Szlakiem naszej Historii"
w gminie Stare Babice


Blisko 200 dzieci i młodzieży z dwóch szkół podstawowych i z gimnazjum wzięło udział w kolejnej edycji Rajdu "Szlakiem naszej Historii" organizowanego w gminie Stare Babice. Obsługa rajdu złożona z członków i sympatyków babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Obrońców Radiostacji Babice przygotowała dla uczestników tej imprezy różne ciekawostki historyczne związane z ośmioma punktami rajdowymi.


Na babickim szlaku rajdowym znalazły się:
1. Pomnik poświęcony Obrońcom Ziemi Babickiej
2. Cmentarz Wojenny w Starych Babicach
3. Pozostałości Transatlantyckiej Radiostacji Babice
4. Aleja Dębów Katyńskich w Starych Babicach
5. Dwór w Starych Babicach
6. Pomnik "1939-1944" w Borzęcinie Dużym
7. Kwatery Wojenne na Cmentarzu w Borzęcinie Dużym
8. Pomnik ku czci Mieszkańców Umiastowa i Topolina w Umiastowie.

We wszystkich wymienionych miejscach w dniu rajdu umieszczono tablice z historycznymi zdjęciami związanymi z upamiętnionymi wydarzeniami. Można było zobaczyć na nich m.in. zdjęcia sprzętu wojskowego używanego w Kampanii Wrześniowej, np. polskiego czołgu 7TP i działka przeciwpancernego 37 mm na licencji Boforsa.

Na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach, o którego historii opowiadał uczestnikom rajdu Jarosław Żukowski, pojawił się żołnierz z Września 1939 r. w pełnym oporządzeniu. W tę wspaniałą rolę wcielił się Dariusz Parzyszek ze Stowarzyszenia Historycznego "Cytadela". Pan Dariusz opowiadał dzieciom o sprzęcie wojskowym i dokonaniach Batalionu Stołecznego w Kampanii Wrześniowej.

Historię działań wojennych, jak i osiągnięcia polskiej myśli technicznej można było poznać także przy pozostałościach Radiostacji Babice. W tym miejscu na posterunku stał Jerzy Raczek - autor trylogii historycznej poświęconej pobliskiemu osiedlu Boernerowo i okolicom, do których należą również Stare Babice.

Po raz pierwszy w rajdzie pokazano dworek w Starych Babicach (położony przy ul. Kościuszki), w którym podczas wojny kwaterowali Niemcy. W tym miejscu rajdowicze mogli także zapoznać się z historią Babic i obejrzeć zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku. O dworku opowiadała Joanna Gwiazdowska (z mężem Józefem Gwiazdowskim), której dziadek Władysław Carossi nabył tę posiadłość wraz z Rynkiem w Babicach (około 1921 r.) od rodziny Cholewińskich. Dzieci mogły tam również zobaczyć stroje z przełomu wieków i historyczną przedwojenną tabliczkę oznaczającą posesję położoną przy ul. Józefa Piłsudskiego i nr domu.

W Borzęcinie Dużym wartę przy pomniku pełnił radny Tadeusz Wiśniewski. Pokazywał dzieciom tablicę ze zdjęciami por. Stanisława Kicka, mieszkańca Wojcieszyna, który w Kampanii Wrześniowej walczył o to miejsce i był póĽniej twórcą tablicy upamiętniającej zwycięską potyczkę Wojska Polskiego z Niemcami. Dzieci z zainteresowaniem poznawały tę historię, podobnie jak dzieje oficerów upamiętnionych Aleją Katyńską, które przedstawiał radny Leszek Poborczyk i historię pomnika poświęconego Obrońcom Ziemi Babickiej, którą opowiadali: Bogdan Mińkowski i Paweł Piotrowski.

Od 3 lat babickie Koło ZOR RP pełni wartę podczas rajdu przy pomniku w Umiastowie, który administracyjnie należy do gminy Ożarów Mazowiecki. Monument upamiętnia nie tylko pomordowanych przez okupanta mieszkańców Umiastowa, ale także mieszkańców Topolina, a ta miejscowość należy do gminy Stare Babice.

W tym roku przy pomniku wartę pełnili przyjaciele babickiego Koła ZOR RP - druhowie z babickiej - Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej "Wierchy", podobnie jak na cmentarzu w Borzęcinie Dużym, gdzie szczególną uwagę w tym roku zwrócono nie tylko na groby żołnierskie, ale również na mogiły nastoletnich obrońców Ojczyzny, którzy zginęli w 1939 r.

Rajd w Starych Babicach od 3 lat odbywa się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Krzysztofa Turka, a w tym roku specjalny patronat honorowy objął nad nim prof. dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert - Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Organizatorzy rajdu dziękują wszystkim osobom, które włączyły się do tegorocznej edycji tej historycznej imprezy. Dziękujemy nauczycielom, którzy prowadzili grupy dzieci i młodzieży, a także uczniom za liczny udział w rajdzie. Po raz kolejny okazało się, że poznawanie historii naszej najbliższej okolicy, w warunkach pięknej wiosennej pogody, może być wspaniałym przeżyciem, dającym radość młodzieży i dorosłym. Zapraszamy zatem ponownie, za rok!

Marcin Łada
Redaktor Naczelny "Gazety Babickiej"
Prezes Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej
w Starych Babicach

więcej zdjęć FOTOGALERIA

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.