Dzisiaj jest czwartek 5 grudnia 2024 r. imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI


24.05.2012

Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska
odwiedziła naszą gminę!

Aleja Dębów Katyńskich w Starych Babicach upamiętnia wielkich Polaków - tych, którzy zginęli w czasach II Wojny Światowej, i tych, którzy oddali życie w Katastrofie Smoleńskiej. Wśród nich był Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent II Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie.
9 maja br. w Starych Babicach Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska oddała hołd mężowi przy Dębie poświęconym Jego Pamięci. Spotkała się również z Wójtem Gminy Krzysztofem Turkiem, Z-cą Wójta Marcinem Zającem i Przewodniczącym Rady Gminy Henrykiem Kuncewiczem. Odwiedziła ponadto tereny Radiostacji Babice i spotkała się z młodzieżą w Gimnazjum w Koczargach Starych.

Karolina Kaczorowska, z domu Mariampolska, urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. W czasie okupacji sowieckiej została wywieziona wraz z rodziną na Syberię. Jej ojciec przebywał w łagrze, a po amnestii wstąpił do Wojska Polskiego. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego i ewakuacji do Persji, podzieliła los dzieci tułaczych w Afryce - przebywała w Ugandzie, gdzie chodziła do polskiej szkoły. Po przyjeździe do Anglii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie, pracowała jako nauczycielka, poświęcała się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie. U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. Tylko przypadek zadecydował o tym, że nie znalazła się w samolocie, który uległ tragicznej katastrofie w Smoleńsku...

W Alei Dębów Katyńskich wspominała ofiary tragicznego lotu. Powiedziała również, że jeden z jej angielskich znajomych stwierdził: "Dzięki Nim świat dowiedział się o Katyniu". To jednak zbyt wielka Ofiara - podkreśliła ze smutkiem Karolina Kaczorowska.

Pani Prezydentowa bardzo chętnie spotyka się z młodzieżą i przekazuje jej credo swojego życia. - Pamiętajcie zawsze, że jesteście Polakami. Niezależnie od tego, gdzie będziecie w przyszłości, możecie być dumni z Polski i z dokonań waszych przodków, którzy za wolność kraju musieli zapłacić najwyższą cenę - mówiła do gimnazjalistów.
Opowiadała również, jak w wieku 10 lat do harcerstwa zapisał ją druh Zdzisław Peszkowski, który w latach późniejszych został księdzem i kapelanem "Rodzin Katyńskich". Harcerstwo towarzyszyło jej przez całe życie...

- Dzieci poniżej 16. roku życia, które wydostały się z zesłania na Syberię, przeszły przez kraje arabskie i wysyłane były później z matkami do kolonii angielskich. Tak trafiłam do Ugandy, nad jezioro Wiktorii, gdzie były setki polskich dzieci - mówiła Pani Prezydentowa. - Jedną z najmądrzejszych rzeczy, którą uczynił wówczas gen. Władysław Anders, było to, że przysłał nam młodych i energicznych instruktorów harcerskich. Pewnego dnia, spośród nas - dzieci wybrano 15 dziewczynek i ja byłam jedną z nich! Po dwutygodniowym kursie powstało 15 zastępów i tak zrodziła się w Afryce polska drużyna harcerska. Były zbiórki, zdawaliśmy różne sprawności. Gdy miałam 18 lat, przyjechałam do Anglii. Męża poznałam w harcerstwie, nawet moje dwie córki są instruktorkami harcerstwa... - Harcerstwo dało nam doskonałą formację patriotyczną - twierdzi Pani Karolina Kaczorowska. - Oprócz rodziny, parafii, polskiej szkoły w Anglii - harcerstwo poza granicami kraju było naszą małą Polską. Niestety nie należeliśmy do skautingu międzynarodowego. Polska Ludowa za czasów władzy komunistów wypisała się z tej organizacji - zapis dotyczący wiary w Boga był dla władz nie do zaakceptowania. Nas z kolei nie przyjęli, bo harcerstwo musiało mieć swój kraj, my zaś mieszkaliśmy w różnych krajach, w Anglii, w Australii. Jednak zapraszaliśmy skautów na nasze obozy i była przyjaźń między nami.

Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska podarowała bibliotece szkolnej w Koczargach książki związane z działalnością jej męża. Ofiarowała również pamiątkowy pieniążek (50 penów) wybity na stulecie skautingu w 2007 r. Na jednej stronie widnieje Królowa Angielska, a na drugiej harcerska lilijka i hasło: Bądź gotów. Być może ten symboliczny dar zainicjuje powstanie drużyny harcerskiej w gimnazjum?

Młodzież słuchała jej opowieści z dużym zainteresowaniem.

Harcerstwo poza granicami kraju nadal się rozwija. Obecna nowa emigracja posyła swoje dzieci do polskich szkół. Ideały zachowania polskości na obczyźnie są nadal aktualne.
- Kiedy dowiedziałam się o katastrofie smoleńskiej, byłam w rozpaczy - mówi Pani Prezydentowa. - Mój wnuk pocieszał mnie wtedy: "Babciu nie płacz. Dziadziuś nie zmarnował życia i nawet zginął dla Polski". Te słowa bardzo mnie pokrzepiły. Największym pragnieniem dla rodziców i dziadków kochających Polskę jest przecież wychować dzieci na obczyźnie w swojej wierze i patriotyzmie. Kiedy stają się dobrymi Polakami - to jest największa nagroda za cały trud wychowania.

Na zakończenie wizyty Pani Prezydentowa podziękowała Wójtowi Gminy Krzysztofowi Turkowi za zaproszenie i Marcinowi Ładzie, który z ramienia ZOR RP przygotował wizytę. Powiedziała również, że jeśli nadarzy się okazja w przyszłości, odwiedzi nas ponownie.
W wizycie Pani Prezydentowej towarzyszyli: Krystyna Krawczyk i Włodzimierz Lisowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Tekst Marcin Łada
Fot. Kamil Malinowski

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.