Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia 2024 r. imieniny Jarosława, Marka, Wiki
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI


14.09.2012

Uroczystość patriotyczna we wsi Pociecha

Wrzesień jest miesiącem, w którym tradycyjnie upamiętniamy obrońców naszej Ojczyzny. Co roku w pierwszą niedzielę tego miesiąca, we wsi Pociecha, na polanie położonej w Puszczy Kampinoskiej odbywa się uroczystość patriotyczna. Dawniej miejscowość ta należała do gminy Stare Babice, po podziale terytorialnym, który dokonał się w 1995 r., znajduje się w gminie Izabelin. Tegoroczna uroczystość nie pozbawiona była jednak babickich akcentów.

Wśród gości obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dowództwa Garnizonu Warszawa, 2. Pułku Saperów z Kazunia, władz samorządowych i administracyjnych regionu. Przybyły także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkolnych i harcerskich.

Naszą gminę reprezentowała Sekretarz Wiesława Wojtachnio, przybyła również Dyrektor Dorota Smolińska wraz z pocztem sztandarowym ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Starych Babicach. Z ramienia Powiatu w uroczystości uczestniczyła Wicestarosta Jolanta Stępniak. Obecny był także płk dr Mirosław Kaliński z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, który zawsze uczestniczy w babickich uroczystościach patriotycznych w ostatnią niedzielę września. Wśród kombatantów zauważyliśmy także żołnierzy AK Grupy "Kampinos", znanych uczniom i nauczycielom ZSP w Borzęcina - placówki, której patronem jest właśnie to ugrupowanie. Przybyło również wielu mieszkańców gmin Izabelin i Stare Babice.

Spotkanie patriotyczne rozpoczęło się polową Mszą Św., którą celebrował ks. komandor Janusz Bąk. Po jej zakończeniu przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej - radca generalny - koordynator Krzysztof Sikora wręczył medale za Zasługi dla Obronności Kraju. Otrzymali je m.in. członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki" Armii Krajowej. Przyznano również Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy "Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego", który otrzymał Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego - Jerzy Misiak.
Przedstawiciel Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych płk Marcin Wasiński wręczył medale "Pro Patria", otrzymali je m.in. Stowarzyszenie Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki" AK, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, a także Dorota Smolińska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starych Babicach.

Podczas uroczystości Jerzy Broszkiewicz - Przewodniczący Stowarzyszenia AK Powstańcze Oddziały Specjalne "Jerzyki" powiedział: - Po raz 55. spotykamy się na tej polanie, aby uczcić pamięć tych, którzy polegli w II Wojnie Światowej, oraz tych, którzy przez 45 lat zniewolenia walczyli o Polskę niepodległą. Puszcza Kampinoska jest rejonem nie tylko tragedii, ale i zwycięstw Polaków. Palmiry to cmentarz boleści i zagłady narodu zgotowanej nam przez najeźdźców, ale Puszcza Kampinoska jest również szczęśliwą okolicą. Tu właśnie toczył się zwycięski bój - od 28 sierpnia do 2 września 1944 roku. Była to jedyna bitwa partyzancka, w której regularne wojska nieprzyjaciela zostały całkowicie pokonane. Przez 5 dni broniliśmy na przedpolach pomiędzy Truskawiem a Pociechą pozycji, aby uniemożliwić Niemcom wejście do puszczy. Oddział, który nas atakował, został w nocy z 2 na 3 września zlikwidowany we wsi Truskaw. Zazwyczaj to partyzanci wycofywali się po ataku, odskakując od wroga.

Po przemówieniach odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce przed pomnikiem. Uroczystość odbyła się w 73. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz 68. rocznicę walk stoczonych podczas Powstania Warszawskiego w Puszczy Kampinoskiej. Jej organizatorami byli: Stowarzyszenie Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki" Armii Krajowej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie oraz Urząd Gminy Izabelin.

Tekst i fot. M. Łada

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.