Dzisiaj jest sobota 22 czerwca 2024 r. imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

18.07.2013

Lipcowe spacery po gminie

Mamy już za sobą pierwszy spacer zorganizowany w ramach obchodów jubileuszu 700 lecia Babic. Odbył się on w dniu 13 lipca w Lipkowie i uczestniczyło w nim 21 osób. Wśród uczestników przeważali mieszkańcy gminy, choć nie zabrakło też gości turystów, którzy odpoczywali tu podczas weekendu.

 

Spacer był okazją do przypomnienia bogatej historii Lipkowa i obejrzenia jego zabytków m.in. XVIII wiecznego dwóru, kościóła, pochodzącego z tego samego okresu, pomnika ostatniego właściciela majątku - J. Paschalisa Jakubowicza, zabytkowej alei w parku krajobrazowym a także wyjątkowej urody figury Madonny, która pochodzi prawdopodobnie z początku XX wieku.

Bohaterem spaceru był król Stanisław August Poniatowski, który odwiedzał miejscowości leżące na terenie dzisiejszej gminy Stare Babice - Lipków i Zielonki. Były także informacje na temat innych gości Lipkowa, przybywających tu w póĽnieszych czasach - Henryku Sienkiewiczu, którego teść K. Szetkiewicz był właścicielem majątku oraz księdzu piszącym wiersze - Janie Twardowskim.

Uczestnicy spaceru odwiedzili również miejscowy cmentarz, na którym spoczywa ksiądz Wacław Kurowski - pierwszy powojenny proboszcz miejscowej parafii, który pracował w Lipkowie 40 lat i przyczynił się nie tylko do odbudowy zniszczonego kościoła, ale także do utworzenia z Lipkowa ośrodka kultury.

Ewa Andrzejewska
fot. K. Malinowski, M. Pawlikowska

Zapraszamy na kolejny spacer po Gminie Stare Babice, organizowany w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia Babic.

Tym razem wybieramy się do Zielonek. Krótki spacer z przewodnikiem po najbliższej okolicy Pałacu będzie poświęcony historii i dniu dzisiejszemu miejscowości oraz kilku ciekawostkom o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, który tutaj bywał, podobnie jak w Lipkowie. Następnie gospodarze zapraszają na zwiedzanie Pałacu, a potem na koncert organizowany w ramach Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Spotykamy się 21-go lipca 2013 o godz. 17.00 przed wejściem do Pałacu.

Udział w spacerach jest bezpłatny.

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.