Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

16.08.2013

"Mars i Syrena - powstańcy na zapleczu Warszawy"
- sierpniowe spacery po gminie

Ostatni spacer zorganizowany w ramach obchodów 700 lecia Starych Babic dowiódł, że odbywają się one zgodnie z planem - niezależnie od niekorzystnych warunków atmosferycznych i niewielkich frekwencji.

Początek spaceru to wizyta na Cmentarzu Wojennym w Starych Babicach, miejscu, gdzie spoczywają żołnierze walczący w obronie Warszawy w 1939 r., ofiary niemieckiego terroru w czasie okupacji, partyzanci "Grupy Kampinos". Towarzyszyły jej ogólne informacje historyczne na temat wydarzeń, które miały miejsce na terenie obecnej gminy Stare Babice w okresie II wojny światowej. Ale nie tylko - nie zabrakło ciekawostek na temat fotografii z sierpnia 1944 r. przedstawiającej krzyż udekorowany biało-czerwoną flagą, która została wykonana przez nieznanego fotografa, a także historii dodatkowej tabliczki, umieszczonej na jednym z grobów, zawierającej dane w języku ukraińskim.

Była też opowieść o współcześnie organizowanych uroczystościach patriotycznych, odbywających się w każdą ostatnią niedzielę września. Wśród nich historia, która upamiętniła mjr Jacka Decowskiego, legendarnego dowódcy Reduty Babice, skutecznie odpierającej ataki wroga we wrześniu 1939 r. Dzięki inicjatywie miejscowego Koła ZOR RP Starych Babicach, odrobina ziemi z grobu mjr J. Decowskiego z obozu jenieckiego w Murnau, została przywieziona do Polski i połączona z ziemią cmentarza, na którym spoczywają żołnierze broniący Reduty.

Opowieść o życiu i działalności mjr Jacka Decowskiego wypełniła czas dalszej wędrówki po ulicy, której jest patronem.

Kolejny etap spaceru to fotografie i opowieści o ciekawych mieszkańcach rezerwatów przyrody znajdujących się na terenie gminy - "Kalinowa Łąka" i "Łosiowe Błota" (wśród nich łosie, które niestety nie pojawiły się na skraju Lasu Bemowskiego), o chronionych roślinach i oczywiście o Radiostacji Babice - tematu odrębnego spaceru w paĄdzierniku br. i oczywiście o ścieżce zdrowie "Czas na serce"

Na trasie spaceru można było podziwiać kapliczkę Matki Bożej przy ul. Sikorskiego vis a vis nr 30, oznakowaną w projekcie "Dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej - kapliczki, krzyże, figury i obeliski w Gminie Stare Babice", współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

 

Droga do Rynku w Starych Babicach wiodła uliczkami, szybko zmieniającego swój wizerunek Kwirynowa, do którego jeszcze powrócimy na kolejnym spacerze w dniu 28.08. po wizycie w Oczyszczalni Ścieków. Będziemy m. in. rozwiązywać zagadki dotyczące patronów ulic. Są wśród nich niezwykli i bohaterscy Polacy.

Ewa Andrzejewska
fot. K. Malinowski

 

Zapraszamy na kolejne spacery.
Udział w spacerach jest bezpłatny

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.