Dzisiaj jest czwartek 20 czerwca 2024 r. imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

2.08.2013
Warszawa, sierpień, 2013 rok

Wielki Dzień Pszczół w województwie mazowieckim

8 sierpnia, po raz pierwszy obchodzony będzie ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół.
Święto poświęcone pszczołom odbędzie się w ramach letnich Akademii Przyjaciół Pszczół, do których przyłączyło się ponad 120 placówek edukacyjnych organizujących wakacyjne zajęcia dla dzieci. Wśród nich są także placówki z województwa mazowieckiego. Aby poprzeć inicjatywę uczestnicy mogą założyć żółty element stroju.

Wielki Dzień Pszczół odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obchody 8 sierpnia to szansa zwrócenia uwagi na rolę pszczół w środowisku i zaangażowania wszystkich społeczności lokalnych: sąsiadów, przyjaciół, rodzin czy całych miejscowości w działania mające na celu ochronę tych pożytecznych owadów.

Propozycje łączących zabawę z edukacją aktywności można znaleźć na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl w zakładce Akademie Przyjaciół Pszczół. Inspirujący może być np. pszczeli pochód, którego zwieńczeniem będzie edukacyjny piknik dla całej okolicy i spotkania z pszczelarzami. Inna propozycja to warsztaty kulinarne, dzięki którym dzieci dowiedzą się, jak często wykorzystują produkty pszczelego pochodzenia takie jak warzywa, owoce czy olej. Lokalni organizatorzy obchodów mogą także zorganizować pszczele spektakle, przedstawienia, koncerty, pokazy tańca czy wystawy plastyczne.

Jako inspiracja mogą posłużyć także Zasady Przyjaciół Pszczół, dotyczące np. wspólnego sadzenia roślin przyjaznych pszczołom czy budowanie prostych gniazd dla pszczół dziko żyjących.

Zasady Przyjaciół Pszczół to:

 1. Nie wypalam traw i liści
 2. Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych
 3. Pozostawiam miejsca półdzikie
 4. Używam nawozów naturalnych
 5. Tworzę gniazda dla pszczołowatych

KONKURS
Wielki Dzień Pszczół to także szansa na nagrody dla organizujących święto gmin, świetlic, domów kultury czy szkół podstawowych z województwa mazowieckiego. Dziesięć placówek (wraz z opiekunami), które wyślą od 8.08 do 15.08 prace konkursowe (prezentację w Power Point z maksymalnie 5 zdjęciami i krótkim opisem działań obrazujących obchody Wielkiego Dnia Pszczół) może zdobyć bony do realizacji w sieci sklepów Media Markt.

Prace należy wysyłać przez formularz na stronie www.pomagamypszczolom.pl w zakładce Akademii od 8.08 do 15.08.2013. Jury konkursu oceniać będzie: pomysł i wykonanie działań oraz zaangażowanie innych do świętowania i wspierania akcji (lokalna społeczność, rodziny, dzieci, urzędy, media lokalne).

Wielki Dzień Pszczół w skrócie:

 • Święto 8 sierpnia, jak i Akademie Przyjaciół Pszczół, odbywają się w ramach trzeciej edycji programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", organizowanego przez firmę ZT "Kruszwica" SA
 • Honorowy Patronat nad Wielkim Dniem Pszczół objęli:
  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski, Lubelski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski, Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Świętokrzyski Urząd Marszałkowski
 • Święto wspierają:
  Pszczoły, E-Pszczelarz, Pierwszy Portal Rolny, Ekologia, Zielone Wydarzenia, Park Narodowy Bory Tucholskie, Mój Piękny Ogród, Sielskie Życie, Przepis na Ogród i Polski Związek Działkowców.


***
Kujawski z pierwszego tłoczenia to naturalny olej, który powstaje ze starannie wyselekcjonowanych nasion rzepaku. Aby te nasiona mogły powstać, kwiat rzepaku, podobnie jak większość innych roślin, musi zostać zapylony – to zadanie należy do pszczół i innych pszczołowatych: pszczolinek, trzmieli, bzygów czy murarek.

Kujawski to marka, która czerpie z natury, ale także się o nią troszczy. Dlatego postanowiła zwrócić uwagę na problem masowo ginących pszczół i organizuje akcję "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Głównym celem akcji jest upowszechnianie wiedzy na temat tego, jak każdy z nas może przyczynić się do ratowania pszczół.

 

ORGANIZATOR
PARTNER

 


powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.