Dzisiaj jest wtorek 28 listopada 2023 r. imieniny Jakuba, Stefana, Romy
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

6.09.2013

Poznajemy gminę z przewodnikiem

Pielgrzymkowym szlakiem
- Stare Babice

Spacer z przewodnikiem po gminie Stare Babice w dniu 7 września 2013 roku poświęcony był parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starych Babicach.

Opowieść o dziejach babickich świątyń, tak jak zwykle, wypełnili niezwykli ludzie, którzy przyczyniali się do ich fundowania, a szczególnie obecnej, jej powiększenia, wyposażania, upiększania i modernizowania.

Bohaterami opowiadania byli fundatorzy obecnego kościoła żyjący w XVIII wieku Jan i Ewa z Leszczyńskich Szembekowie, a następnie najbardziej zasłużeni spośród proboszczów, związanych ze świątynią od chwili jej wybudowania, aż po dzień dzisiejszy, wśród nich: ks. Adam Aleksa, ks. Władysław Taczanowski, ks. Bernard Jarzębski, ks. Jan Machnikowski, ks. Antoni Klimka, ks. Stanisław Skrzydlak, ks. Marian Kuzalski, ks. Jan Szubka oraz ks. Grzegorz Kozicki.

Na piękno świątyni babickej składa się nie tylko barokowa bryła architektoniczna ale i piękne wyposażenie wnętrza, gromadzone przez wieki od XVIII stulecia, poddawane zabiegom konserwatorskim i uzupełniane o nowe elementy, nie tylko związane z kultem Najświętszej Marii Panny, ale także Świętej Kingi, Świętej Faustyny Kowalskiej i Św. Beretty Molla.
Interesujące jest również jej otoczenie Kościoła - z XIX wieczną, odnowioną figurą św. Kingi, figurą Pana Jezusa "Ecce Homo" upamiętniającą 100 lecie istnienia świątyni, a także zabytkowe nagrobki na terenie przykościelnego cmentarza.

Bohaterami opowieści byli także parafianie, którzy dzięki swej hojności fundowali wiele dzieł znajdujących się w świątyni i w jej otoczeniu,a także współcześnie przyczynili się do możliwości zrealizowania gruntownego remontu Kościoła, który został niedawno zakończony.

Spacer obejmował również krótki przystanek na rynku przy obelisku upamiętniającym Jana Pawła II, a także przy figurze Najświętszej Marii Panny ufundowanej przez młodzież w 1925 roku. Była to kolejna okazja do przypomnienia informacji na temat projektu "Stare Babice - dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej" , którym objęto kapliczki, krzyże, obeliski i figury. z terenu gminy.

Końcowym elementem spaceru była wizyta na cmentarzu parafialnym i wędrówka szlakiem zasłużonych osób, spoczywających na terenie nekropolii. Obejmowała ona odwiedzenie najstarszych mieszkańców pochowanych w XIX wieku - m.in. Mateusza Szelenbauma, przedstawicieli rodzin Kilenów, Krystów, Detkensów, księdza Adama Aleksa, a także odwiedzenie kwatery, w której pochowani są zasłużeni kapłani, oraz grobu znanego aktora Henryka Borowskiego, który zasłynął z występu w filmie: "Krzyżacy" z 1960 roku.

Zważywszy na tytuł spaceru "Pielgrzymkowym szlakiem" w czasie spotkanie nie zabrakło opowiadań o pielgrzymowaniu, w tym historia niezwykłego wypełnienia ślubowania przez dobrodziejkę kościoła kanclerzynę koronną Ewę z Leszczyńskich Szembekowej. Jak podają stare Ľródła ponieważ odbycie podróży do Jerozolimy nie było możliwe - za zgodą Kościoła: "wyrachowano wszystkie kroki z Babic do Jeruzalem, rozdzielając je na dni. Wypadło, że Szembekowa powinna peregrynować przez 5 lat. Oddała więc Szembekowa dobra jezuitom na przeciąg lat rzeczonych, dodano jej do podróży czterech ojców duchownych, sprawiono pielgrzymkowe suknie, porobiono ścieżki w Olszynie Babickiej, gdzie Szembekowa codziennie peregrynowała, odbywając przepisane nabożeństwa i biorąc codziennie błogosławieństwo na drogę".

Inną ciekawa historia dotyczy pielgrzymowania po polskiej ziemi papieża Jana Pawła II, który w 1999 przejeżdżał samochodem przez Stare Babice udając się do Łowicza. Podróż ta nie była zaplanowana, a wyniknęła ze złych warunków atmosferycznych, które uniemożliwiły przelot samolotem.

A w czasach nam współczesnych co roku na początku siepnia zatrzymują się na krótko w Starych Babicach uczestnicy Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, udający się na Jasną Górę, korzystając z poczęstunku mieszkańców wsi.

Ewa Andrzejewska

Udział w spacerach jest bezpłatny.
Zapraszamy na kolejne spacery

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.