Dzisiaj jest wtorek 19 października 2021 r. imieniny Michaliny, Michała, Piotra
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

17.09.2013

Poznajemy gminę z przewodnikiem

Dolce vita w Zielonkach

Mamy za sobą już 10 spacerów organizowanych przez Urząd Gminy Stare Babice w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia Babic.
Spacer w dniu 15 września był okazją do zwiedzenia pałacu w Zielonkach. Skorzystało z niej 25 osób - zarówno mieszkańców gminy, jak i warszawiaków.

Wejście do pałacu poprzedziła wędrówka po najbliższej okolicy, której towarzyszyły informacje przewodnika na temat historii miejscowości oraz aktualnych wydarzeniach, z gmina może być dumna. Zaliczyć do nich należy odbywające się co roku 15 sierpnia gminne festyny na Polanie Dwóch Stawów, które są m.in. okazją do wspólnego spędzania czasu, wspaniałej zabawy, przeprowadzania konkursów oraz podziwiania występów gwiazd estrady (np. w bieżącym roku w Zielonkach gościli członkowie zespołu "Golec uOrkiestra".

Były też informacje na temat wykorzystania nowoczesnych obiektów sportowych GOSiR, (sąsiadujących z Polaną Dwóch Stawów, przy ul. Południowej w Zielonkach oraz oddanych do użytku w Borzęcinie Dużym - w Strefie Rekreacji Dziecięcej) Zlokalizowano również dwa obiekty małej architektury sakralnej, które zostały uwzględnione w unijnym projekcie "Dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej - kapliczki, krzyże, figury i obeliski", które Gmina Stare Babice realizowała współpracując z warszawską Fundacją "Hereditas", a przy okazji omówiono efekty tego interesującego i pożytecznego przedsięwzięcia. Dalszą część spaceru wypełniło zwiedzanie parku i pałacu w Zielonkach.

Rolę przewodnika pełnił jego właściciel Pan Zenon Lasota, ubrany w strój szlachecki (w którym nie zabrakło pasa wykonanego wg wzoru z dawnej manufaktury w Lipkowie). Opowieść zawierała informacje na temat historii obiektu, jego pierwszego właściciela - znanego architekta Alfonsa Kropiwnickiego, a także wiele ciekawostek dotyczących remontowania i wyposażania pałacowych wnętrz (np. jego ogrzewania, wykonywania stolarki do 120 okien, podłóg zdobionych pięknymi mozaikami, odszukiwania wzorów sztukaterii, pozyskiwaniem zabytkowych mebli - wśród nich np. klasztornego dębowego stołu, szaf kredensowych itp.

Gospodarz cierpliwie odpowiadał na pytania zadawane przez gości.

Uczestnicy nie kryli podziwu dla efektów wieloletnich działań związanych z przywróceniem do świetności obiektu i ogromnej pasji właściciela, która towarzyszy temu działaniu.


Ewa Andrzejewska

Udział w spacerach jest bezpłatny.
Zapraszamy na kolejne spacery

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.