Dzisiaj jest wtorek 19 października 2021 r. imieniny Michaliny, Michała, Piotra
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

23.09.2013

Poznajemy gminę z przewodnikiem

Borzęcin Duży i Stowarzyszenie Misji Afrykańskich

11 spacer po gminie Stare Babice, organizowany w ramach obchodów jubileuszu 700-lecia Babic odbywał się w Borzęcinie Dużym.

Po krótkiej wizycie na cmentarzu parafialnym, który stanowił uzupełnienie poprzedniego spaceru w tej miejscowości, przybyli udali się do siedziby Stowarzyszenia Misji Afrykańskich - Centrum Charytatywno-Wolontariackiego Solidarni, gdzie już czekali księża misjonarze SMA na czele z Przełożonym Generalnym SMA ks. Fachtna O´Driscoll z Irlandii oraz Przełożonym Prowinsji Polskiej SMA - ks. Wacławem Krzempkiem. Obecne były także misjonarki świeckie SMA (p. Monika Nowicka, Bożena Latocha, Kinga Latocha, Justyna Piróg i Justyna Jarząbska).

Początek spotkania upłynął pod znakiem informacji na temat działalności SM, które jest wielką międzynarodową rodziną, skupiającą nie tylko misjonarzy pochodzących z Europy czy Ameryki, ale również z Indii, Filipin i wielu krajów Afryki. Historię i współcześnie realizowane cele i zadania tj.. głoszenie Dobrej Nowiny na na terenach jeszcze nie objętych ewangelizacją w Afryce i wśród ludności pochodzenia afrykańskiego, tworzenia samodzielnych wspólnot chrześcijańskich, promocja i rozwój Afryki przedstawili ks. Fachtna O´Driscoll i ks. Wacław Krzempek.

 

Atrakcją wizyty było zwiedzenie wystawy sztuki afrykańskiej, gromadzącej ciekawą kolekcję przedmiotów przywiezionych z misji, któremu towarzyszyła opowieść ks. Krzysztofa Paryły, SMA, a także udział w interesującej prezentacji ukazującej pracę misjonarzy wśród Pigmejów z plemienia Bayaca w Republice Środkowej Afryki, którą przygotował i przedstawił ks. Krzysztof Pachut, SMA.

Na zakończenie ponad dwugodzinnej wizyty gośćmi zaopiekowała się misjonarka świecka, wykonująca zawód położnej p. Monika Nowicka, która podzieliła się wspomnieniami z pracy w Tanzanii, pokazując wystawę zdjęć z Afryki. Uczestnicy nie kryli zadowolenia z udziału w tej znakomitej okazji lepszego poznania życia mieszkańców Afryki.

Na chętnych dalszego zgłębiania wiedzy o Afryce i pracy misjonarzy - czekały przygotowane wydawnictwa książkowe. Każdy z uczestników spotkania został obdarowany ilustrowanym kalendarzem na rok 2014, który będzie stanowił wspaniałą pamiątkę z tego miłego i pożytecznego spotkania.

Ewa Andrzejewska
fot. EA, MP


Więcej o pracy misjonarki świeckiej p. Moniki Nowickiej mieszkanki Borzecina Dużego, absolwentki szkół w Borzęcinie i Koczargach można przeczytać na Jej blogu:

Połóżna w świecie kobiet Sukuma

oraz w wydanej książce.

Wszystkich zainteresowanych książką Moniki Nowickiej, położnej
prosimy o kontakt przez email: lm@sma.pl

 

Udział w spacerach jest bezpłatny.
Zapraszamy na kolejne spacery

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.