Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2024 r. imieniny Grzegorza, Aleksandra, Bony
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

10.10.2013

Poznajemy gminę z przewodnikiem

Architektura rezydencjonalna Gminy Stare Babice, czyli jak drzewiej mieszkano

Niedzielny, trzynasty spacer po gminie Stare Babice, organizowany w ramach obchodów jubileuszu 700 Lecia Starych Babic był kolejną okazją do poznania ciekawych miejsc, ciekawych ludzi i interesujących historii rodzinnych.

Po wcześniejszych wizytach w pałacu w Zielonkach, przywróconego do świetności przez pana Zenona Lasotę – obecnego właściciela obiektu, przyszedł czas na poznanie historii pięknych, starych domów związanych z rodzinami Carossich i Kazoniów.

Pierwszą część spaceru stanowiło spotkanie z panią Joanną z Moraczewskich-Gwiazdowską, właścicielką dworu w Starych Babicach, która opowiedziała historię swych bliskich – począwszy od pierwszego przedstawiciela rodziny Carossich, przybyłego do Polski z Włoch w XVIII wieku, w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.Był nim Jan Filip Carossi, prowadzący badania geologiczne. W rodzinnym archiwum do dnia dzisiejszego przechowywana jest intercyza, którą spisano w 1790 roku, gdy zdecydował się zawrzeć związek małżeński z Polką Ludowiką Gruszczyńską.

Zakup drewnianego dworu w Starych Babicach był sprawą znacznie późniejszą, dokonał tego dziadek pani Joanny, znany społecznik Władysław Carossi, w latach dwudziestych ubiegłego wieku, który nabył resztówkę majątku Cholewińskich.

Dwór był świadkiem wielu wydarzeń, które przynosiły kolejne dziesięciolecia, w czasach wojny i pokoju.Po zakończeniu wojny - poza właścicielami doszli nowi użytkownicy - ulokowano szkołę, zamieszkali dokwaterowani lokatorzy, schronił sie tu także były właściciel majątku Zielonki - p. Józef Basiński. Po zamknięciu tego etapu historii, dzięki staraniom pani Joanny i jej męża dom przeszedł gruntowny remont. Nie zatracił jednak swego klimatu. Otoczony pięknym ogrodem jest bardzo ciekawym przykładem stylowej rezydencji.

Drugą część spaceru wypełniły opowieści o rodzinnym domu rodziny pani Ewy Kazoń-Dąbkowskiej. Drewniany dom, pokryty gontem wraż z zabudowaniami gospodarczymi tętnił życiem od lat trzydziestych XX wieku, gdy resztówkę majątku Cholewińskich zakupił hydrolog – Mieczysław Kazoń i jego żona. Tu zamieszkał także ojciec pani Ewy, Jerzy - przyszły ogrodnik, znana postać w Babicach i jego brat Mirosław przyszły profesor medycyny (urolog). Dom przetrwał trudne czasy okupacji, a następnie był świadkiem tworzenia wzorcowego gospodarstwa ogrodniczego o profilu nasienym. Niestety po wojnie na skutek pożaru znaczna jego część uległa zniszczeniu.

Dzisiaj odtworzony w dawnym stylu, zachwyca swoim klimatem i starannie utrzymanym otoczeniem pełnym zieleni - jak przystało na rodzinę ogrodniczą. Obok znajduje się nowy budynek mieszkalny wzniesiony po wojnie, także o ciekawej architekturze.

Ewa Andrzejewska
fot. Anna Kujawska

 

Udział w spacerach jest bezpłatny.
Zapraszamy na kolejne spacery

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.