Dzisiaj jest czwartek 23 maja 2024 r. imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

31.10.2013

Strażackie święto w Babicach!

27 października przed nowym budynkiem Urzędu Gminy w Starych Babicach odbyła się uroczystość przekazania nowych samochodów pożarniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych ze Starych Babic i Borzęcina Dużego. To było wspaniałe strażackie święto!

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Mszę odprawiał ks. prałat dr Grzegorz Kozicki w asyście księży z tutejszej parafii. Oprócz wiernych uczestniczyły w niej także poczty sztandarowe jednostek OSP z Izabelina, Lasek, Zaborowa, Dziekanowa, Łomianek i oczywiście Starych Babic oraz Borzęcina Dużego. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu.

Po Mszy wszyscy zebrani przeszli na plac przed nowym Urzędem Gminy, gdzie odbył się uroczysty apel strażacki. Rozpoczęto go meldunkiem złożonym przez dowódcę uroczystości dh. Arkadiusza Mazurkiewicza-Kulkę z Mazowieckiej Kompanii Reprezentacyjnej OSP dh. Wojciechowi Wiśniewskiemu - Prezesowi Gminnego Zarządu OSP. Odegrano Hymn Państwowy i podniesiono flagę na podnośniku strażackim.

Podczas uroczystości przemówili: Prezes OSP Stare Babice: dh Michał Kos i prezes OSP Borzęcin Duży dh Wojciech Wiśniewski, którzy przedstawili charakterystykę nowych wozów bojowych straży. Głos zabrał także Wójt Krzysztof Turek, który podziękował strażakom za zaangażowanie zarówno w akcjach bojowych, jak i w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji potrzebnej do spełnienia wszystkich formalności związanych z zakupem samochodów. - Dobra współpraca druhów z samorządem gminnym przynosi wspaniałe efekty, z których dziś wszyscy możemy się cieszyć, dzięki temu rośnie bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy - podkreślił Wójt.
W dalszej części apelu nastąpiło poświęcenie nowych wozów straży. Aktu tego dokonał Kapelan Gminny OSP ks. prałat Jan Szubka, a okolicznościową modlitwę poprowadził proboszcz babickiej parafii ks. prałat dr Grzegorz Kozicki.

Następnie przekazano kluczyki do samochodów pożarniczych, strażacy przyjęli je z rąk "Matki Chrzestnej" Iwony Mika - Kierownika Referatu Zamówień Publicznych UG i Wójta Krzysztofa Turka. Samochody "poświęcono" także tradycyjnie na sposób strażacki - szampanem. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów OSP prowadzoną przez dh. Arkadiusza Mazurkiewicza-Kulkę, po której wszyscy zebrani zaproszeni zostali na strażacką grochówkę.

OSP Stare Babice otrzymała ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy: Scania GCBA P400 4x4 5/32. Samochód wyprodukowany i zakupiony został od firmy "Wawrzaszek" z Bielska Białej. Do jego wyposażenia, oprócz typowego sprzętu gaśniczego, należą m.in. kamera termowizyjna, agregat prądotwórczy, sprzęt oświetleniowy, piły do drewna, betonu i stali, aparaty oddechowe i sprzęt medyczny. Pojemność zbiornika z wodą wynosi 5 tys. litrów, wydajność autopompy 3500 l/min, załogę stanowi 6 strażaków.

OSP Borzęcin Duży otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy: Renault GBA Midlum 300. 14 DXi 4x4 2,5/24. Do jego wyposażenia oprócz typowego sprzętu gaśniczego należą także agregat prądotwórczy, sprzęt oświetleniowy, piły do drewna, betonu i stali, aparaty oddechowe i sprzęt medyczny. Pojemność zbiornika wody wynosi 2,5 tys. l, wydajność autopompy 2400 l/min, załogę stanowi 6 strażaków.

Zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP w naszej gminie dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Udzielono pożyczki w kwocie 729 tys. zł dla OSP Borzęcin Duży i 799 tys. 200 zł dla OSP Stare Babice. Głównymi zaletami pożyczki są jej niskie oprocentowanie (3,5% w skali roku), umarzalność w wys. 30% pozyskanych środków oraz 12-letni okres spłaty. Spłata zadłużenia finansowana będzie ze środków budżetu gminy i w przypadku OSP Stare Babice z posiadanych środków własnych w wys. 100 tys. zł.

Strażacy składają serdeczne podziękowania Panom: Staroście Janowi Żychlińskiemu, Wójtowi Gminy Stare Babice Krzysztofowi Turkowi i Z-cy Wójta Marcinowi Zającowi za pomoc i zaangażowanie przy zakupie nowych samochodów dla straży. Szczególnie dziękują Pani Iwonie Mika - Kierownikowi Referatu Zamówień Publicznych za pomoc w przygotowaniu dokumentów przetargowych, a także pozostałym Pracownikom Urzędu Gminy i Radnym, a zwłaszcza Panu Krzysztofowi Szubie za okazane wsparcie.

Uroczystość strażacka związana z przekazaniem samochodów odbyła się po raz pierwszy w miejscu, które można by nazwać "Nowym Rynkiem" w Starych Babicach. Przed nowym budynkiem Urzędu Gminy i Ośrodka Zdrowia powstał obszerny parking i miejsce to otoczone budynkami zapewnia kameralną przestrzeń dla organizacji gminnych imprez. Jest tu znacznie ciszej niż na "Starym Rynku" w pobliżu kościoła i Urzędu Gminy, nie przeszkadza bowiem ruch uliczny, a jednocześnie jest bardzo blisko i przestronnie, co powoduje, że uda się tu zapewne niejedna gminna impreza. Następna już 6 grudnia!

więcej zdjęć w GALERII

Marcin Łada,
fot. Kamil Malinowski

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.