Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI
Miejsce pamięci w Borzęcinie

Nowe miejsce pamięci w Borzęcinie Dużym

W poniedziałek 26 października 2009 r., w roku 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, odsłonięto w Borzęcinie Dużym nową tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom wojny, zarówno żołnierzom września poległym w okolicy oraz rozstrzelanym w sierpniu 1944 roku mieszkańcom.

Wysoki krzyż góruje nad miejscem pamięci narodowej.

Po obu stronach głównej tablicy umieszczono tablice informacyjne: jedna informuje o wydarzeniach wojennych a druga o pradawnej historii tego miejsca.

Nad budową miejsca pamięci honorowy patronat objęli:
  • Ks. Kardynał Józef Glemp - Prymas Polski arcybiskup senior warszawski
  • gen. Brygady Ryszard Szulich - Dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej
  • Jan Żychliński - Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego
  • Henryk Kuncewicz - Przewodniczący Rady Gminy Stare Babice
  • ks. Prałat Bogdan Wosławski - Proboszcz Parafii p.w. Św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym
  • ks. Wacław Krzempek - Przełożony Prowincji Polskiej Stowarzynie Misji Afrykańskich
  • Jan Marczak - Prezes Zarządu "Grupa Kampinos SZŻAK"
  • Beata Błaszczak - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym
  • Wacław Dziudzi - mieszkaniec Borzęcina
  • Stanisław Michrowski - mieszkaniec Borzęcina

Dzień 26 października, od1996 roku jest świętem szkoły w Borzęcinie, rocznicą nadania szkole imienia Armii Krajowej "Grupy Kampinos". W tym dniu młodzież szkolna spotyka się z kombatantami. Odsłonięciem nowego miejsca pamięci połączono z uroczystościami szkolnymi. Jest ono usytuowane na małym skwerku u zbiegu ulic Warszawskiej i Spacerowej przy ozdobnym ogrodzeniu Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Około 800 lat temu w tym miejscu wzniesiono pierwszy drewniany kościół, należący do parafii w Borzęcinie. Wokół kościoła znajdował się cmentarz, miejsce pochówku pradawnych mieszkańców tych okolic.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Św. w kościele p.w. Św. Ferreriusza w Borzęcinie Dużym. Następnie długą kolumną przemaszerowano do miejsca pamięci. Niestety tegoroczna pogoda nie była łaskawa dla organizatorów. Rzęsisty deszcz tylko chwilami zmniejszał się. Pogoda nie odstraszyła jednak uczestników uroczystości.

W uroczystości uczestniczyła młodzież szkolna wraz z dyrekcją i nauczycielami oraz kombatanci "Grupy Kampinos SZŻAK". Przybyli przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, przedstawiciele samorządu powiatowego ze Starostą Powiatu Warszawskiego Zachodniego Janem Żychlińskim oraz przedstawiciele babickiego samorządu gminnego z Przewodniczącym Rady - Henrykiem Kuncewiczem, Wójtem Gminy Krzysztofem Turkiem i Zastępcą Wójta Jolantą Stępniak, radni, przedstawiciele policji, straży gminnej, wojska i przedstawiciele Kościoła.

Tablicę odsłonili p. Waldemar Roszkiewicz - członek Zarządu Woj. Mazowieckiego z Wójtem - Krzysztof Turkiem. Poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonali księża: ks. prałat Bogdan Wosławski, ks. kanonik Józef Olczak i ks. Wacław Krzempek SMA. Pamięć poległych uczczono chwilą ciszy. Przemawiali Starosta Jan Żychliński i Wacław Dziudzi mieszkaniec Borzęcina i naoczny świadek wydarzeń 1944 r.
Zapalono znicze a delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Przy dźwiękach orkiestry wojskowej powrócono do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na dalsze uroczystości patriotyczne i święta szkoły.
Po występach przygotowanych przez młodzież szkolną odbyło się uroczyste pasowanie "pierwszaków" na uczniów.
Ten dzień wśród uczestników uroczystości
a w szczególności najmłodszych uczniów pozostanie w ich pamięci na długo.

Relacja fotograficzna w ...GALERII...

(mp)

Działania wojenne podczas II Wojny Światowej w Borzęcinie

Kilka kilometrów od Borzęcina Dużego w dniach 12 i 13 września 1939 roku miała miejsce Bitwa Ołtarzewska. W bitwie tej Armia "Łódź" walczyła z niemiecką 4. Dywizją Pancerną. Przeważające siły najeźdźców zmusiły żołnierzy polskich do odwrotu. Dowodzący wówczas Armią "Łódź" gen. Wiktor Thommee postanowił wycofać się w kierunku Modlina.
W tym samym czasie gen. Juliusz Rómmel zarządził uderzenie 8. Dywizji Piechoty z Twierdzy Modlin w kierunku Sochaczewa. Manewr ten miał umożliwić odwrót Armiom "Poznań" i "Pomorze" walczącym nad Bzurą.
W rezultacie ciężkich walk 8. Dywizja Piechoty nie dotarła do Sochaczewa i podporządkowała się gen. Thommee. Obie dywizje spotkały się w okolicach Borzęcina Dużego, gdzie doszło do dramatycznych walk żołnierzy polskich z przeważającymi siłami armii niemieckiej.
12 września 1939r. Niemcy zostali wyparci z Borzęcina przez 2. i 8. Dywizję Piechoty. W okolicach zniszczono kilka niemieckich czołgów, jeden z nich unieruchomiono w miejscu, w którym obecnie znajduje się tablica pamięci, zestrzelono także samolot wroga. Niestety polskie oddziały ponosiły nadal ciężkie straty i z braku amunicji musiały się wycofać do Modlina.

Borzęcin godnie pełnił funkcję tylnej straży wycofującej się armii. W okolicach poległo ponad 1000 polskich żołnierzy i oficerów.
Wielu z nich pogrzebano na polu walki. Większość pochowano na cmentarzu w Ołtarzewie, gdzie spoczywa 996 żołnierzy i oficerów, 40 pochowano w Zaborowie i 19 w Borzęcinie.

Pierwszym inicjatorem upamiętnienia w tym miejscu opisanych wydarzeń był ich bezpośredni świadek, porucznik Stanisław Kicek - uczestnik walk w rejonie Borzęcina, mieszkaniec Wojcieszyna. Jego dzieło podjął w 2009 roku Samorząd Gminy Stare Babice i stworzył Miejsce Pamięci Narodowej w Borzęcinie.

II Wojna Światowa obeszła się okrutnie także z cywilnymi mieszkańcami Borzęcina Dużego. W dniu 8 sierpnia 1944 roku hitlerowcy zamordowali w tej miejscowości 49 osób, spośród których większość stanowili mieszkańcy Borzęcina. Pozostali to uciekinierzy z Warszawy objętej powstaniem. Okupanci, mordując bezbronne ofiary, mścili się za atak partyzancki na skład amunicji w Borzęcinie Dużym, który miał miejsce 7 sierpnia 1944 roku. Wówczas w wyniku ostrzału zginęło 39 osób, wśród których byli partyzanci, strażacy i mieszkańcy Borzęcina.

Relacja filmowa TuTV

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.