Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

24.11.2009

Gmina Stare Babice dba o ekologię. Stara się wprowadzać różnego rodzaju działania, które mają na celu ochronę środowiska i zarazem polepszenie standardu życia mieszkańców. Rok temu rozpoczęto program segregacji odpadów, co nie tylko wpłynęło korzystnie na środowisko, ale również zmniejszyło koszty wywozu odpadów z każdej posesji. W tym roku podczas babickiego festynu można było otrzymać bezpłatnie ekożarówkę, która miała zachęcać do oszczędzania elektryczności w gospodarstwach domowych. W listopadzie Urząd Gminy realizuje dalsze działania promujące oszczędzanie energii.

Akcja "Ekożarówka"

24 listopada w Szkole Podstawowej w Starych Babicach, a następnego dnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dużym, zorganizowano dla wszystkich klas ciekawą prelekcję dotyczącą korzyści z oszczędzania energii elektrycznej. Na zaproszenie Gminy przyjechała do szkoły Marta Mazurkiewicz z Krajowej Agencja Poszanowania Energii. Podczas prezentacji w ciekawy sposób przekonywała dzieci, że warto w domach zastosować nowoczesne żarówki.

Jak się dowiedzieliśmy po zakończeniu prelekcji Krajowa Agencja Poszanowania Energii realizuje różnorodne projekty edukacyjne także dla nauczycieli. Na stronie internetowej www.zaklinaczedeszczow.pl można znaleźć materiały dla nauczycieli pomocne w edukacji, propozycje lekcji, a nawet grę edukacyjną dla dzieci.

Podobne akcje edukacyjne będą przeprowadzane także w pozostałych szkołach naszej gminy. Warto wiedzieć, że obecnie blisko jedna trzecia elektryczności na świecie jest zużywana na oświetlenie. Największe zużycie energii powodują stare żarówki, których do dziś używa się w wielu domach. Powodem ich stosowania jest to, że z reguły są bardzo tanie. Jednak okazuje się, że wystarczy dokładnie przeczytać krótką informację na opakowaniu, wówczas okaże się, że niższa cena zakupu wcale nie daje domowych oszczędności.

Nowa ekożarówka zużywa 5 razy mniej energii elektrycznej od żarówek starego typu. Jej trwałość wynosi 8 lat.

Tradycyjne żarówki świecą krócej, zużywają więcej prądu i dlatego stopniowo rezygnuje się z ich stosowania, a wprowadza się nowoczesną technologię opartą na świetlówkach. Jaki wpływ ma ten proces na gospodarstwa domowe? Otóż używając nowoczesnego oświetlenia można zaoszczędzić na jednej żarówce nawet 50 złotych rocznie. Wystarczy jedynie wymienić żarówkę tradycyjną o mocy 100 W na świetlówkę energooszczędną o mocy 20W. Należy jednak pamiętać, że świetlówki zawierają niewielkie ilości rtęci i nie można ich wyrzucać do śmieci. Istnieje jednak wiele punktów, gdzie stare świetlówki można oddać. W wielu sklepach przyjmuje się je przy zakupie nowego produktu.

18 marca 2009 r. państwa członkowskie UE poparły pomysł stopniowego ograniczania sprzedaży żarówek w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu można będzie ograniczyć zużycie energii nawet o 30%. Używanie energooszczędnych źródeł światła niesie za sobą także wiele innych korzyści m. in.: zredukowanie wydostawania się do atmosfery milionów ton dwutlenku węgla rocznie i zmniejszenie ilości odpadów z racji dłuższej żywotności świetlówek.

Jak chronić środowisko i domowy budżet?

 • używać świetlówek kompaktowych,
 • wybierać urządzenia najwyższych klas energetycznych (A, A+),
 • nie zostawiać urządzeń w stanie czuwania,
 • nie zostawiać nieużywanych ładowarek włączonych do kontaktu,
 • zamykać drzwi lodówek i zamrażarek jak najszybciej,
 • często rozmrażać lodówkę,
 • nie ustawiać lodówek w pobliżu źródeł ciepła,
 • nie używać za dużych garnków do gotowania
 • używać pralki dopiero, gdy jest już pełna,
 • nie zostawiać niepotrzebnie zapalonych lamp w domu, czy ogrodzie,
 • korzystać z programów ekonomicznych w pralkach i zmywarkach.

Oszczędzają bogaci, nam się też opłaci!

mf. mł.

 

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.