Dzisiaj jest niedziela 15 września 2024 r. imieniny Albina, Lolity, Ronalda
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

05.02. 2010

XI Edycja Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

"Przyjaźni Środowisku"

21 stycznia br., decyzją Narodowej Rady Ekologicznej, zostali wybrani laureaci i wyróżnieni XI Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku".

Gmina Stare Babice została laureatem w kategorii: "SAMORZĄD PRZYJAZNY ŚRODOWISKU" w Podkategorii: "Gmina Przyjazna Środowisku".

W tej podkategorii laureatami zostały:

  • Urząd Gminy Gorzyce
  • Urząd Gminy i Miasta Kleczew
  • Urząd Gminy Stare Babice
  • Urząd Miasta i Gminy w Pilawie
  • Urząd Miejski w Dąbiu
  • Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim

5 lutego w Ministerstwie Środowiska wójt naszej gminy Krzysztof Turek otrzymał statuetkę i dyplom z rąk głównego inspektora ochrony środowiska Andrzeja Janusiewicza i senatora Michała Wojtczaka - sekretarza Narodowej Rady Ekologicznej. Uroczysta Gala, której honorowym gościem był przewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej - prof. Jerzy Buzek odbyła się wieczorem w hotelu Sofitel Victoria.


Wójt Krzysztof Turek z organizatorem konkursu - Krzysztofem Masiukiem podsekretarzem Narodowej Rady Ekologicznej

Uroczystość wręczenia statuetki i dyplomu w Ministerstwie Środowiska


Statuetkę wójtowi Krzysztofowi Turkowi wręcza sekretarz Narodowej Rady Ekologicznej - Michał Wojtczak


Andrzej Jagusiewicz - główny inspektor ochrony środowiska - wręcza dyplom wójtowi gminy Stare Babice


prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Narodowej Rady Ekologicznej przyjmuje godło gminy Stare Babice od wójta Krzysztofa Turka.
Autor zdjęcia: Tadeusz Koniarz


Gala wręczenia certyfikatu. Hotel Victoria.

Nagrodę odebrał Wójt Gminy Krzysztof Turek

Relacja filmowa z uroczystości

fot. Marcin Łada


* Idea Konkursu

Podstawowym celem Konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Ponadto Konkurs ma za zadanie wyróżnić podmioty zaangażowane w edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych. W dotychczasowych 10 Edycjach konkursowych wystartowało łącznie blisko 3000 podmiotów.
W dniu dzisiejszym blisko 450 gmin, firm oraz placówek oświatowych z całej Polski może się pochwalić tytułem "Przyjazny Środowisku" w jednej z trzech Kategorii Konkursu: "Samorząd Przyjazny Środowisku", "Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku" oraz "Promotor Ekologii".

Kategoria "Samorząd Przyjazny Środowisku" adresowana jest do samorządów terytorialnych (gmin, powiatów) oraz samorządowych związków celowych, które w ostatnim czasie zrealizowały ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych lub regionu inwestycje ekologiczne. Wnioski w tej Kategorii oceniane są pod kontem kompleksowości podjętych rozwiązań, ich nowatorstwa, skali zaangażowania własnego samorządów, dostosowania inwestycji do standardów i dyrektyw UE, a przede wszystkim poprawy stanu środowiska naturalnego.
Do Kategorii "Przedsiębiorstwo Przyjazne Środowisku" przystąpić mogą podmioty gospodarcze, które poczyniły inwestycje ekologiczne, mające na celu nie tylko poprawę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, ale także przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie. Ocenie podlega kompleksowość działań, nowatorstwo zastosowanych rozwiązań technologicznych oraz zaangażowanie w edukację ekologiczną.

Obecnie gromadzącą największą liczbę ubiegających się o tytuł „Przyjaźni Środowisku jest Kategoria "Promotor Ekologii". Adresowana jest ona do wszystkich podmiotów: placówek oświatowych, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, instytutów naukowych oraz mediów. Podczas oceny brane jest pod uwagę skala zaangażowania instytucji w edukację ekologiczną, propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska i zdrowego trybu życia, podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz organizacja imprez o charakterze proekologicznym.
Prócz tytułu "Przyjaznego Środowisku" w powyżej przedstawionych Kategoriach, w tegorocznej XI Edycji samorządy oraz przedsiębiorstwa starać mogą się również o otrzymanie Europejskiej Nagrody Ekologicznej - European Ecological Award "Environment Friendly".
Warunkiem przyznania Europejska Nagroda Ekologiczna jest spełnienie wymagań formalno-prawnych ustawodawstwa krajowego z zakresy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz spełnianie standardów Unii Europejskiej z tego zakresu. Oceniane jest jedno konkretne przedsięwzięcie. Misją Europejskiej Nagrody Ekologicznej - European Ecological Award "Environment Friendly" jest wyróżnienie jednostek zaangażowanych w realizację działań mających na celu dostosowanie do wymagań unijnych w zakresie ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju, niwelowanie różnic w rozwoju pomiędzy krajami członkowskimi, a także pomiędzy poszczególnymi ich regionami.

Dzięki Konkursowi osoby odpowiedzialne za ochronę środowiska w samorządach oraz przedsiębiorstwach, mogą zapoznać się z rozwiązaniami, jakie zostały zastosowane w konkretnych, często analogicznych przypadkach. Podpatrzone rozwiązania mogą zostać zastosowane w kolejnych inwestycjach przy rozwiązaniu podobnych lub identycznych problemów. Jest to, o tyle cenne, że w procesach planowania i realizacji można opierać się na sprawdzonych w praktyce doświadczeniach. Nadesłane wnioski stanowią świetną bazę informacji, która umożliwi stworzenie pewnego modelowego sposobu postępowania, który może być powielony w przypadku innych podmiotów, nie potrafiących wypracować własnego systemu.
Nagrody finansowe uzyskane przez Laureatów poprzednich edycji pozwoliły samorządom oraz przedsiębiorstwom na rozszerzenie działań i inwestycji o charakterze ekologicznym, a placówkom edukacyjnym pomogły w zakupie materiałów wspierających edukację ekologiczną.

Więcej na stronie konkursu...

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.