Dzisiaj jest sobota 22 czerwca 2024 r. imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza
PROJEKTY

STREFA REKREACJI

INWESTYCJE ZPORR

PROGRAMY DOFINANSOWANE
Projekty -- Stare Babice na przestrzeni wieków

5.12.2012 (akt. 6.11.2013)

"Stare Babice na przestrzeni wieków - wydanie książki"

Operacja pn. "Stare Babice na przestrzeni wieków- wydanie książki" polega na przygotowaniu i wydaniu w przystępnej formie naukowego wydawnictwa poświęconego bogatej historii Starych Babic i okolic. Mamy nadzieję, że książka ta stanie się dużym wydarzeniem literackim podczas obchodów 700-lecia Babic w 2013 r.

Celem operacji jest rozwijanie turystyki na obszarze LGD poprzez upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie historycznym i kulturalnym Starych Babic i okolic, za pośrednictwem książki "Stare Babice na przestrzeni wieków", wydanej w 1000 egzemplarzy oraz poprzez promocję i organizację lokalnej twórczości kulturalnej w postaci 25-ciu prac malarskich wykonanych podczas pleneru na terenie Gminy Stare Babice w 2012 r.
Ukazanie się pierwszej pozycji książkowej o przeszłości Babic upowszechni wiedzę na temat historii, pobudzi mieszkańców i turystów do odwiedzenia tego terenu, zatem realizuje cel rozwijania turystyki i rekreacji na obszarze LSR (Lokalnej Strategii Rozwoju).

Podczas porządkowania wiedzy na temat przeszłości Gminy, natrafiono na najstarsze pisane źródło o Babicach - dokument Siemowita II pochodzi on z 1313 r., co dowodzi, że historia tej miejscowości sięga 100 lat wcześniej niż pierwotnie uważano.

Choć lokalnym badaczom i urzędnikom udało się zgromadzić i opublikować w prasie część informacji o przeszłości Starych Babic, planowana książka będzie innowacyjnym pierwszym wydawnictwem zbierającym całościowo wiedzę na temat historii Starych Babic i okolic.

Zadania planowane do realizacji

1. Opracowanie i wydanie książki "Stare Babice na przestrzeni wieków"

Podczas realizacji zadania zorganizowana będzie akcja - konkurs poszukiwania dokumentów w rodzinnych archiwach, w którą włączeni będą uczniowie 2 szkół oraz partnerzy społeczni.
Książka będzie dystrybuowana nieodpłatnie podczas uroczystości patriotycznych, konkursów szkolnych i innych ogólnodostępnych uroczystości kulturalnych w gminie, dla odwiedzających.

2. Organizacja pleneru malarskiego i wystawy

Organizacja pleneru malarskiego dokumentującego zabytkowe i ciekawe miejsca Gminy Stare Babice będzie aktywną formą tworzenia lokalnej kultury.
W 2012 r, po podpisaniu umowy z UM, planowana jest realizacja dwudniowego pleneru malarskiego dla 24 artystów amatorów.
Nabór do pleneru będzie otwarty, spodziewamy się, że będą to głównie osoby uzdolnione artystycznie z terenu LGD, działające w okolicznych kółkach artystycznych m.in. przy Uniwersytecie Trzeciego wieku w Błoniu, lokalni entuzjaści malarstwa z naszej gminy. Zgłoszenia przyjmowane będą mailowo, zostanie utworzona lista uczestników +lista rezerwowa /w przypadku dużej ilości chętnych/. Zajęcia poprowadzi malarka, posiadająca doświadczenie w organizacji plenerów.

więcej:

15.11.2012 - godz. 17.30 sala konferencyjna UG - zgłoszenia
Zaproszenie na plener malarski 17-18 listopada 2012

 

 

17-18 listopada 2012

 


3. Promocja projektu

Promocja projektu polegać będzie na przygotowaniu tekstów promocyjnych na str www i do Gazety Babickiej, obsłudze informatycznej, wykonaniu i obróbce zdjęć.


Teksty promocyjne monografii babickiej, które ukazały się w Gazecie Babickiej:

1) Wywiad z panią Ewą Pustoła-Kozłowską - redaktorem monografii - GB lipiec 2013

2) Wywiad z p. Łukaszem Karczmarkiem o najstarszych dziejach terenów dzisiejszej Gminy Stare Babice - GB - sierpień 2013

3) Prace nad książką - wywiad w wydawnictwie "Omikron" - GB wrzesień 2013

Wydana monografia "Stare Babice na przestrzeni wieków" jest dostępna we wszystkich bibliotekach szkolnych oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej. Zapraszamy

O książce na stronie biblioteki


Wniosek o dofinansowanie projektu opracowali pracownicy Referatu Rozwoju i Promocji Gminy.
Dofinansowanie uzyskano dzięki udziałowi Gminy w konkursie organizowanym przez Lokalną Grupę Działania "Między Wisłą a Kampinosem".
Nabór do konkursu odbywał się w 2011 r., umowę na realizację podpisano z Urzędem Marszałkowskim we wrześniu 2012 r.

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.