SPORT

WIADOMOŚCI SPORTOWE

11.10.2013

Mistrzostwa Świata Karate FSKA

W dniach 20-22 września 2013r. w Żukowie k/Gdańska odbyły się Mistrzostwa Świata Karate Shotokan federacji FSKA. W zawodach wzięło udział blisko 850 zawodników z 18 państw. Była to piętnasta edycja tych zawodów, po raz drugi odbywająca się w Polsce.

Żukowo otrzymało propozycję organizacji Mistrzostw po wycofaniu się Finlandii we wrześniu 2012 r. Pomorskie miasto rywalizowało o przeprowadzenie zawodów z Poznaniem i Wrocławiem.

W Mistrzostwach rywalizowały kluby, a nie reprezentacje narodowe. Polskę reprezentowało kilkanaście krajowych klubów karate shotokan. Do walki przystąpili zawodnicy z takich krajów jak: Indie, RPA, Ukraina, Łotwa, Armenia, Azerbejdżan, Czechy, Finlandia, Kazachstan, Korea Południowa. Rywalizacja opierała się na konkurencjach - kata (układy formalne) i kumite (walka). Konkurencje te dodatkowo podzielono na indywidualne i drużynowe. Gminę Stare Babice reprezentowało 7 karateków, w tym trenerzy sensei Daniel Kucharski (4 DAN) oraz sensei Witold Kucharski, który w przeddzień Mistrzostw pozytywnie ukończył egzamin kwalifikacyjny na stopień mistrzowski 3 DAN.

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata Karate FSKA zakończył się dla naszych zawodników ogromną radością - nasi chłopcy: Jakub Dobrzyński, Mikołaj Bożyk, Szymon Mika po długich i bardzo emocjonujących walkach w rundach eliminacyjnych oraz ciężkich walkach finałowych zdobyli srebrny medal w konkurencji kumite drużynowe chłopców 9-10 lat. Wszyscy zaprezentowali nie tylko zdobyte dotychczas duże doświadczenie w walkach na krajowych matach, ale również ogromny profesjonalizm w opanowywaniu swoich emocji.

Drugi dzień Mistrzostw to kolejne walki naszych reprezentantów, tym razem w konkurencjach indywidualnych. I tu po raz kolejny nasz najmłodszy zawodnik Jakub Klepacki (6 lat) stanął na wysokości zadania zdobywając 3 miejsce w konkurencji kata oraz wygrywając wszystkie walki w konkurencji kumite. Tytułem Mistrza Świata Karate FSKA nasz Kuba po raz kolejny udowodnił, iż zdobyty w czerwcu tytuł Mistrza Polski tej samej federacji - nie był przypadkowy, a wywalczony naprawdę ciężką pracą.

Trzeciego, ostatniego dnia zawodów walczyli najstarsi zawodnicy RENSEI TEAM. Sensei Witold w walkach eliminacyjnych kumite czarnych pasów (+45 lat) wygrywając kolejne walki dotarł do rundy o wejście do finału, gdzie przegrał z zawodnikiem z Kazachstanu. W rundzie repasażowej zdobył 4 miejsce ulegając zawodnikowi z Portugalii.

Senpai Ewa Gąsiewska (aktualna Mistrzyni Polski Karate FSKA - kumite) wygrała zaś wszystkie walki eliminacyjne ulegając dopiero w walce finałowej, tracąc cenny punkt poprzez znokautowanie przeciwniczki.