Dzisiaj jest czwartek 23 maja 2024 r. imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty
FOTOGALERIE

20.10. 2013

Spacery po gminie
Tajemnice Radiostacji Babice

Latchorzew 19.10.2013

 

19 października odbył się ostatni, spośród 15 spacerów po gminie Stare Babice, uświetniający jubileusz 700-lecia Babic. Stali bywalcy, wyrazili pogląd, że był to jeden z najpiękniejszych spacerów. Była piękna jesienna pogoda, był ciekawy temat, stanowiący dla niektórych zagadkę, przybyło więc wielu uczestników - tym razem przeważali mieszkańcy, choć nie zabrakło także gości spoza gminy.

Bohaterką spaceru była babicka transatlantycka radiostacja, oddana do użytku 90 lat temu - 17 listopada 1923 roku. Stanowiła ona najnowocześniejszą i największą inwestycję, w dziedzinie radiokomunikacji zrealizowaną w okresie międzywojennym. Nadajnik w Babicach, był jednym z największych w Europie i wykorzystywany był do radiotelegraficznej łączności m.in. ze Stanami Zjednoczonymi. Stacja odbiorcza była zlokalizowana w Grodzisku Mazowieckim. Radiostację zniszczyły w styczniu 1945 r. wycofujące się oddziały niemieckie.

Półtora godzinny spacer po Lesie Bemowskim wypełniły nie tylko opowieści o historii tej niezwykłej stacji i ciekawostki techniczne, ale także poszukiwanie jej śladów. W akcji tej uczestniczyli wszyscy niezależnie od wieku. Udało się zlokalizować pozostałości budek strażniczych z zachowanymi napisami "Czuwaj", oraz ruiny budynków stacji. Najciekawsze było jednak odszukiwanie masywnych fundamentów kilku wież, których w czasie funkcjonowania stacji było 10, każda z nich wsparta była na 4 podstawach i wznosiła się na wysokość ponad 128 m. To co udało się odnaleźć daje wyobrażenie o skali przedsięwzięcia. Spacer prowadził p. Marcin Łada i Ewa Andrzejewska. Dodatkowych szczegółowych informacji także p. Dariusz Śladowski.

Wypada życzyć wszystkim, którym droga jest sprawa dalszego popularyzowania wśród społeczeństwa historii babickiej radiostacji, aby ich działania przynosiły jak największe efekty.Na zakończenie tego ostatniego sprawozdania, chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli ze mną w wędrówkach po Ziemi Babickiej, odwiedzając jej najciekawsze miejsca i ludzi.
Szczególne słowa podziękowania kieruję także do osób, które udzieliły mi pomocy w przygotowywaniu wycieczek oraz współpracowały ze mną w prowadzeniu spacerów.

Ewa Andrzejewska z Fundacji Hereditas


Ewa Andrzejewska
fot. mp

Relacja filmowa

 

 

wstecz

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.