Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
ORGANIZACJE

PARTNERSTWO
WSPÓŁPRACY

LOKALNA GRUPA EDUKACYJNA

www.ngo.pwz.pl


KONTAKT

Urząd Gminy
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. (022) 722-95-81
fax (022) 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

 

 

4.10.2010

Goście z Kaukazu w Starych Babicach

We wtorek 28 września naszą gminę odwiedziła grupa liderów społecznych z regionu kaukaskiego. Nasi goście spotkali się z Wójtem Krzysztofem Turkiem oraz pracownikami referatu rozwoju gminy: Jolantą Pieńkowską, Beatą Tuzimek i Jarosławem Płóciennikiem. Spotkanie to było częścią realizacji projektu "Samodzielność - tworzenie systemu pomocy osobom niepełnosprawnym w Armenii i Gruzji" prowadzonego przez Fundację Ari Ari.

Sytuacja osób niewidomych w poszczególnych republikach po rozpadzie Związku Radzieckiego uległa drastycznemu pogorszeniu. Na skutek upadku zakładów pracy zatrudniających niewidomych i słabowidzących zniknęły centra życia społecznego tego środowiska. Nieliczne organizacje społeczne, które próbują zintegrować i zaktywizować niepełnosprawnych pilnie potrzebują wsparcia doradczego i organizacyjnego. Tę pomoc spodziewają się otrzymać w ramach współpracy z polskimi specjalistami. W ramach wizyty studyjnej od 21 do 30 września prawie 30-osobowa grupa z Kaukazu odwiedziła wiodące w Polsce ośrodki i organizacje prowadzące rehabilitację osób niepełnosprawnych a także spotykała się z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych i samorządów je wspierających.

W gminie Stare Babice działa aktywnie 19 organizacji pozarządowych. Część z nich współpracuje z gminą w ramach zawiązanego w 2009 roku partnerstwa. Nasi liderzy społeczni uczestniczą w szkoleniach, warsztatach i wyjazdach studyjnych. Gmina stara się promować działalność organizacji m.in. poprzez swoją stronę internetową, artykuły w Gazecie Babickiej czy możliwość prezentacji swoich działań podczas imprez gminnych. Siedem organizacji korzysta z dofinansowania samorządowego podczas realizacji swoich projektów.
O tym jak w praktyce wygląda współpraca pomiędzy gminą a organizacjami opowiadała gościom p. Beata Tuzimek.

W drugiej części spotkania p. Agnieszka Kaczurba zaprezentowała kaukaskim liderom założenia polskiego systemu wolontariatu. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie i wiele pytań o praktyczne aspekty współpracy z wolontariuszami.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Gruzini i Ormianie wielokrotnie podkreślali, że bardzo podoba im się nasza babicka gościnność i nasza otwartość na ich problemy. Sadząc po ilości zapisanych podczas spotkania notatek, przyczyni się ono do zwiększenia efektywności działania kaukaskich organizacji.

Tekst i zdjęcia Agnieszka Kaczurba

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.