Dzisiaj jest poniedziałek 18 stycznia 2021 r. imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
ZDROWIE

PROFILAKTYKA

ARCHIWUM

WAŻNE

ZDROWIE

Zdrowie

15.06.2012

Zdrowie

15.06.2012

Konkurs Zdrowa Gmina

W 2012 roku rusza już trzecia edycja Konkursu Zdrowa Gmina. Organizatorem konkursu jest oczywiście Polska Unia Onkologii. Nadrzędnym zadaniem Konkursu Zdrowa Gmina jest zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania profilaktyczne mające na celu wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN). Ponadto, Konkurs ma na celu pogłębienie świadomości Polaków co do istoty odpowiednio wczesnego wykrycia choroby, gdyż w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie.

W 2011 roku, w ciągu 6 miesięcy (bo taki był czas wykonywania badań) z badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego w skorzystało około 35 000 osób więcej niż przed rozpoczęciem projektu. Pozwoliło to na odnotowanie znacznego wzrostu procentowego wykonywanych badań profilaktycznych wśród mieszkańców gmin z terenu tych 6-ciu województw.

Obecna, trzecia edycja Konkursu odbywać się będzie na terenie aż 12 województw:
mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego.

W pierwszym etapie Konkursu zadaniem gmin jest przeprowadzenie działań promujących prewencję nowotworową. Do dalszej części konkursu zostaną zakwalifikowane gminy, w których odnotowano największy wzrost procentowy osób zgłaszających się na cytologię, mammografię i kolonoskopię, oraz które do 15 listopada prześlą opisy projektów programów propagujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej o wartości 100 tys. zł.

W drugim etapie spośród nadesłanych projektów Jury wybierze 10 najlepszych. Podczas finałowej Gali zostaną ogłoszeni zwycięzcy, 3-ech spośród 10-ciu Laureatów, którzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy oraz nagrody pieniężne.
Nagrodami w konkursie ZDROWA GMINA są czeki o łącznej wartości 175 000 PLN:
za I miejsce - 100 000 PLN, za II - 50 000 PLN, za III - 25 000 PLN.

Pamiętamy, że w 2010 r. Gmina Stare Babice zajęła w Konkursie ZDROWA GMINA - III miejsce i otrzymaliśmy nagrodę
w wysokości 25 000 zł.

A teraz trochę statystyki:

Rocznie w Polsce 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi - 5000 z nich umiera, podobnie 50% umiera z 3 500 chorujących na raka szyjki macicy. Na raka jelita grubego zachorowuje ponad 14 000 Polaków - a odnotowuje się ponad 9 000 zgonów.
Część z tych osób nigdy nie zgłosiła się na badania przesiewowe, albo zrobiła to zbyt późno.
By zmienić te statystyki Polska Unia Onkologii organizuje już trzecią edycję Konkursu Zdrowa Gmina.

Czy naszej Gminie uda się wygrać nagrodę?

Trudno powiedzieć. Konkurencja rośnie - z jednego województwa (2010 r.) do dwunastu województw w bieżącym roku, ale fakt, że bierzemy udział w Konkursie pozwala bezpłatnie mieszkańcom naszej gminy wykonywać badania przesiewowe: mammografię, cytologię i kolonoskopię. Jeżeli pomożemy choć JEDNEJ OSOBIE - to warto było wziąć udział!!!

Czekamy też na ciekawe pomysły działań propagujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej o wartości 100 tys. zł. do naszego projektu, który trzeba złożyć do 15 listopada, zgodnie z wymogami Konkursu w tym roku. Ciekawe propozycje oczywiście znajdą się w projekcie.

Prosimy je przesyłać na adres e-mail: gops@stare-babice.waw.pl do 31 października 2012 r.
Można również skontaktować się tel. 22 722 90 11
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Rynek 21 (od pon. do piątku, w godz. od 8.00 do 16.00)

Więcej informacji o Konkursie znajdą Państwo na stronie: www.konkurszdrowagmina.pl

Wykaz Ośrodków wykonujących w/w badania znajdą Państwo na stronie www.konkurszdrowagmina.pl w zakładce - MAPA OŚRODKÓW.


wstecz

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.