Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
O Gminie


Nagrody dla Gminy Stare Babice

W 2003 roku Gmina Stare Babice uzyskała certyfikat, tytuł oraz godło promocyjne - Gmina Fair Play.

Stare Babice laureatem

Certyfikat ZPP dla Gminy Stare Babice

2009 2007 2008

Zdrowa Gmina

TURYSTYKA PIESZA
Gmina Stare Babice jest ważnym elementem w systemie tras pieszej turystyki z uwagi na styk z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Punktem węzłowym jest w Gminie, podobnie jak w układzie dróg rowerowych, Lipków leżący na głównym szlaku z Lasek do Brochowa.
W Parku istnieje około 360 km znakowanych pieszych szlaków turystycznych. Szlaki nawiązują do pasmowego układu Puszczy. Na kierunku wschód - zachód prowadzone są szlaki główne z Wólki Węglowej, Łomianek i DĽiekanowa Leśnego do Kampinosu, Żelazowej Woli, Brochowa i Śladowa łączące atrakcyjne miejscowości i Ścisłe Rezerwaty (Obszary Ochrony Ścisłej).
Oprócz zwykłych szlaków w Kampinoskim Parku Narodowym zostały wytyczone ścieżki dydaktyczne.
Trasy piesze, zwłaszcza te leśne, zacienione, z naturalnymi nawierzchniami elastycznymi są również miejscem uprawiania rekreacji biegowej. Ta forma rekreacji zwana też joggingiem (jogging z ang. - bieg ćwiczebny w powolnym, regularnym tempie, często na przemian z marszem) staje się coraz bardziej popularna. Trasy te można łączyć z planowanymi ścieżkami zdrowia np. w Wojcieszynie i Lipkowie, a więc miejscowościach położonych na obrzeżu puszczy.

Spacerując po Lesie Bemowo możemy natrafić na interesujący szlak, oznaczony tablicami informacyjnymi ze wskazówkami dydaktycznymi. Jest to ścieżka edukacyjna „Droga Zgubka” położona między ulicami gen. Wł. Sikorskiego i Na Skraju, zaczynająca się na tyłach Cmentarza Wojskowego. Ścieżka adresowana jest do dzieci w wieku 4-10 lat, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Celem wytyczenia tej trasy jest przybliżenie zagadnień związanych z poznaniem podstawowych technik przetrwania. Dzieci bowiem nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że się zgubiły i sytuacja może grozić niebezpieczeństwem. Są często bezradne, brak im doświadczenia, wiedzy i zdolności logicznego myślenia, aby podjąć właściwe decyzje. Ścieżka ma zatem na celu wyposażenie najmłodszych w kilka praktycznych umiejętności na wypadek zagubienia się w lesie. Przyswojenie tych informacji może zapobiec tragedii i sprawić, że zaginięcie będzie tylko nieprzyjemnym przeżyciem ze szczęśliwym zakończeniem. Trasa ścieżki oznakowana jest tablicami z opisem ośmiu przystanków. Jej długość wynosi 550 m, pokonanie jej zajmuje ok. 30 minut. Ścieżka przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ścieżka ta powstała na bazie programu „Bezpieczne życie” wprowadzanego w Polsce od 1999r. za sprawą instruktorów Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej. Gmina Stare Babice przystąpiła do tego programu w 2004 r. i ma swój autorski wkład w jego rozwój. Trzy edukatorki - nauczycielki ze szkoły podstawowej w St. Babicach: Iwona Wiśniewska, Anna Chodara i Jolanta Gumółka przetworzyły jeden z bloków tematycznych programu na formę ścieżki dydaktycznej, którą nazwano „Droga Zgubka”. Jej strona merytoryczna została zaakceptowana przez Biuro Szkolenia PSP, wykonaniem zajął się Dział Lasów Zarządu Oczyszczania Miasta.
W lesie w pobliżu babickiego cmentarza wojskowego powstała ładna trasa spacerowa wyposażona w estetyczne tablice, ławeczki, huśtawki i szałas. Elementy te służą rekreacji, ale także edukacji najmłodszych mieszkańców gminy.

Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu” – te słowa dr. Wojciecha Oczki, lekarza króla Stefana Batorego, stanowią przesłanie i motto pierwszej w gminie Stare Babice ścieżki zdrowia. Otwarto ją w maju 2005 roku w Kompleksie Leśnym Bemowo.
Ścieżka zdrowia „Czas dla serca” położona jest w Starych Babicach, przy ul. J. Decowskiego. Na odcinku długości 300 m zainstalowano 8 urządzeń rekreacyjnych do ćwiczeń: słupki do przeskakiwania z podparciem rąk, drążki do podciągania na rękach, równoważnię pochyłą, ławki do ćwiczenia skłonów, kloce do przeskakiwania, równoważnię poziomą, równoważnię uchylną i palisadę do przeskakiwania.
Trasa oznaczona jest tabliczkami z opisem poszczególnych urządzeń oraz strzałkami wskazującymi kierunek jej pokonywania.
Ścieżka zdrowia „Czas dla serca” powstała z inicjatywy Jolanty Stępniak – zastępcy wójta gminy Stare Babice oraz zaangażowaniu GOPS i jej kierownika – Alicji Napurka, która została koordynatorem wykonania całości.
Korzystanie ze ścieżki zdrowia jest dla mieszkańców okazją do uprawiania turystki pieszej a jednocześnie rekreacji prozdrowotnej. Jak wiadomo, ruch i uprawianie sportu są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, mają na niego zbawienny wpływ, poprawiają kondycję i chronią przed chorobami cywilizacyjnymi. Aktywny ruch i związany z nim wysiłek wprowadza nas w dobry nastrój, daje radość i przynosi ulgę w psychicznym zmęczeniu, pomaga rozładować stres. Dodatkową korzyścią z odwiedzania ścieżki zdrowia jest oczywiście możliwość obcowania z przyrodą Kompleksu Leśnego Bemowo.
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.