Dzisiaj jest sobota 23 października 2021 r. imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

15 listopada 2009 r.

Wójt gminy Krzysztof Turek objął patronatem Konkurs Fotograficzny "Przez moje okno".

Konkurs fotograficzny "Przez moje okno"
pamięci Księdza Kanonika Wacława Kurowskiego


"Las sosnowy, co rósł na moich oczach,
Ścieżka wydeptana przeze mnie,
Stary park, kościół, cmentarz na uboczu,
Ten widok przez moje okno - jest we mnie."

Ks. Wacław Kurowski
Lipków 1969 rok


Ksiądz Wacław Kurowski, pierwszy powojenny proboszcz parafii Lipków miał duszę artysty. Stworzył wiele wierszy i pieśni religijnych, a także tekstów do inscenizacji kościelnych. Kochając muzykę i teatr starał się wykorzystywać je w swojej pracy duszpasterskiej. Corocznie organizował jasełka w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dworek-plebanię w Lipkowie odwiedzali na zaproszenie księdza Kurowskiego m.in. profesor Władysław Tatarkiewicz, poeta ks. Jan Twardowski, pisarz Stanisław Szenic, Maria Kann, Strumff - Wojtkiewicz, czy rzeźbiarz Alfons Karny. Kochał swoją parafię i ludzi w niej mieszkających, czemu dał wyraz w swojej twórczości poetyckiej. Odszedł do wieczności 28.VII.1992 roku mając 84 lata życia (w tym 40 lat pracy w Lipkowie). Spoczywa na cmentarzu przykościelnym w Lipkowie. Jego wiersz pt. "Przez moje okno" stał się dla nas inspiracją do organizacji konkursu fotograficznego, którego regulamin znajduje się w załączniku.

Podobnie jak w wierszu księdza-poety każdy z nas ma takie miejsce, które jest dla niego bardzo ważne i jego widok zapada w pamięć na zawsze.

Czas biegnie nieubłaganie, codziennie jesteśmy świadkami dokonujących się w naszym otoczeniu zmian. Powstają nowe domy, ulice, skwery. Niektóre miejsca całkowicie zmieniają swój charakter lub "obrastają" budynkami. Inne po latach zaniedbań odzyskują dawną świetność. Chcielibyśmy aby na zdjęciach uczestników konkursu znalazły się te widoki i miejsca, które są dla nich szczególnie ważne, piękne lub zostawiły swój ślad w ich pamięci. Widok z okna, ulubione miejsce spacerów, najstarszy budynek we wsi, podwórko zapamiętane z dzieciństwa a może takie miejsce które kojarzy się z osobą, której już nie ma? Zachęcamy do jak najszerszej interpretacji fotograficznej wiersza "Przez moje okno".

Termin nadsyłania zdjęć upływa 31 marca 2010 r.

Regulamin konkursu (plik pdf)

Kontakt z organizatorem konkursu (przesyłanie zdjęć):
Stowarzyszenie Przyjaciół Lipkowa i Okolic

Agnieszka Kaczurba

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.