Dzisiaj jest czwartek 13 czerwca 2024 r. imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


KLUB HISTORYCZNY W BORZĘCINIE DUŻYM

W dniu 29 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym dokonano uroczystego otwarcia Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Grupy Kampinos.

Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych gości: Kombatantów, Władze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicieli samorządu, księży i osoby reprezentujące zaprzyjaźnione ze szkołą instytucje. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztów Sztandarowych i odśpiewania Hymnu Państwowego. Pani Dyrektor powitała zgromadzonych gości. Chwilą ciszy uczczono pamięć osób, które zginęły w Katastrofie pod Smoleńskiem. Wśród nich byli i ci, którzy swoją obecnością mieli uświetnić szkolną uroczystość. Oddając im cześć harcerze ze szkolnej drużyny włożyli białe i czerwone róże do wazonu z kwiatami. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny pt:"Katyń", przygotowany pod kierunkiem pani H. Falkowskiej - Dziudzik - nauczycielki historii. Na jego zakończenie chór szkolny odśpiewał "Marsz Sybiraków". Dopełnieniem całości była prosta, a zarazem piękna dekoracja: krzyż z biało czerwonych flag, gałęzie brzóz i płonące znicza. Po wysłuchaniu programu artystycznego odśpiewano hymn Szkoły.

Następnie dokonano uroczystego otwarcia Klubu, który ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ na wniosek Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej, działając w oparciu o "Porozumienie o współpracy" z Mazowieckiem Kuratorium Oświaty zawartym w Warszawie, powołał przy Szkole w Borzęcinie Dużym. Uchwałę powołującą Klub odczytali Pan Piotr Kurek i p. Urszula Przymus. Prezesem została p. dyrektor Beata Błaszczak, a w skład zarządu weszły panie wicedyrektor i Kombatanci. Członkami zostali nauczyciele Szkoły, przedstawiciele Rodziców oraz Młodzieży. Klub Historyczny powołany jest do działania pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Celem głównym powołanego Klubu Historycznego w oparciu o Statut Klubu jest:

  • Patriotyczne wychowywanie młodzieży w duchu miłości do Ojczyzny
  • Rozwijanie i kształtowanie najwyższych wartości moralnych i patriotycznych na przykładzie bohaterstwa patrona szkoły - Grupy Kampinos AK
  • Zbieranie materiałów i opracowywanie dokumentacji historycznej dotyczącej bohatera szkoły - Grupy Kampinos AK.

Gratulacje p. Dyrektor i społeczności Szkolnej złożył Wójt Gminy Stare Babice. Na koniec wysłuchaliśmy wykładu inaugurującego powstanie klubu wygłoszonego przez p. Krajewskiego na temat: "Działania Grupy Armii Kampinos w Powstaniu Warszawskim".

 


Agnieszka Matuszewska
Fot. Marcin Ładapowrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.