Dzisiaj jest środa 19 czerwca 2024 r. imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

3 maja 2010 r.


"MESJASZ" HAENDLA w STARYCH BABICACH

 

Święto Konstytucji Trzeciego Maja zostało uczczone w Starych Babicach najwspanialszym oratorium Georga Friedricha Haendla "Mesjasz".

Wykonawcami tej trudnej technicznie kompozycji byli znakomici artyści:
Marta Boberka - sopran, Aneta Łukaszewicz - mezzosopran, Rafał Grozdew - tenor, Andrzej Klimczak - bas , Chór Warsaw Camerata i Orkiestra Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina" pod batutą Pawła Kos-Nowickiego.
Koncert prowadziła Ewa Dżyga, która przedstawiła wykonawców i wprowadziła słuchaczy w świat "Mesjasza". Ta muzyczna opowieść składa się z trzech części, a jej tekst - cecha szczególna tego oratorium - pochodzi wyłącznie z Ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Wyboru i kompilacji cytatów biblijnych dokonał przyjaciel Haendla - Karol Jennes.


Orkiestra Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina"

Aneta Łukaszewicz - mezzosopran

Andrzej Klimczak - bas

Rafał Grozdew - tenor

Wykonano 25 fragmentów dzieła - wybór obejmował wszystkie 3 części utworu - Zapowiedź przyjścia Mesjasza, Opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu i Misji zbawienia ludzkości.

Przy wykonaniu "Alleluja" - najbardziej znanego fragmentu oratorium - publiczność wstała z miejsc. Tradycja ta została zapoczątkowana przez króla Jerzego II, który w ten sposób okazał swój zachwyt nad pięknem tego dzieła. Słuchaczy zgromadzonych w barokowym wnętrzu kościoła parafialnego w Starych Babicach - nie trzeba było do tego namawiać. Atmosfera tego miejsca, jego krystaliczna akustyka, zaangażowanie artystów sprawiło, że muzyka przejmowała i wzruszała do łez.


Chór Warsaw Camerata

Pierwsza z lewej - Marta Boberka - sopran

Dyrygent -Paweł Kos-Nowicki

ks.Grzegorz Kozicki i Ewa Dżyga

Artystom za piękny koncert podziękował gospodarz kościoła - proboszcz Grzegorz Kozicki, konkludując, że nie trzeba jechać do Wiednia, by wysłuchać tak wspaniałej muzyki - a zawdzięczamy to ludziom, których pasja i serce mieszka w "W Krainie Chopina".
Koncert zorganizowali - wójt gminy Stare Babice, parafia p.w. Wniebowzięcia NMP i Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, a finansowany był ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Beata Bethke
fot. Adam Klimek

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.