Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

18.11. 2010 r.

 

Festiwal "W Krainie Chopina" w Zielonkach

14 listopada w salę balową gościnnego Pałacu Lasotów w Zielonkach wypełniła barokowa muzyka. Zespół Il Tempo wykonał utwory wpisujące się w niemal całą 150-letnią historię muzyki baroku.

Gości powitała Ewa Dżyga i oddała głos dyrektorowi Festiwalu "W Krainie Chopina" Mariuszowi Dżyga, który poprosił zebranych o minutę ciszy na cześć zmarłego dwa dni wcześniej wybitnego kompozytora - Henryka Góreckiego - honorowego patrona naszego festiwalu.


Koncert prowadziła Ewa Dżyga

Dyrektor festiwalu - Mariusz Dżyga

Wśród słuchaczy - wójt Krzysztof Turek

Zespół Il Tempo

Artyści z zespołu Il Tempo, który założyła 20 lat temu Agata Sapieha wielką uwagę przywiązują do oryginalnego brzemienia swoich instrumentów, stąd grają albo na zachowanych instrumentach z epoki, albo na ich kopiach. Oryginalność dotyczy również detali jak np. jelitowe struny. Trio, którego koncert wysłuchaliśmy to Agata Sapieha (skrzypce - kopia Antonio Stradivariego ), Teresa Kamińska (wiolonczela - z 1779r.) i Lilianna Stawarz (klawesyn - kopia instrumentu flamandzkiego z 1680r.) - przybliżyły nam muzykę Jeana-Marie Leclair'a, Jeana Barriere, Johanna Jacoba Frobergera , a na zakończenie usłyszeliśmy subtelną muzykę Georga Philippa Telemana. Gorące brawa wywołały artystki na bis - dzięki czemu mogliśmy usłyszeć adagio z sonaty G-dur kantora, którego data śmierci kończy epokę baroku - Jana Sebastiana Bacha.

Gospodyni koncertu Ewa Dżyga przerwy między utworami wypełniła ciekawostkami o kompozytorach, o przywiązaniu do tradycji i pieczołowitości w docieraniu do oryginalnego brzmienia zespołu Il Tempo, jak również przedstawiła słuchaczom bliżej artystki i ich instrumenty.

Trio stanowiło kwintesencję barokowego charakteru - dominujący temperament skrzypiec, głębia wewnętrznych przeżyć wiolonczeli i wyważony, spajający całość w formę klawesyn. Ta muzyka rzucała czar na słuchaczy - nie tylko ja jedna miałam wrażenie, że przenoszę się w czasie i dokoła mnie unosi się zapach talku z trefionych peruk i delikatny szelest krynolin...
Czułam wyraźnie więź z tymi ludźmi sprzed trzystu lat, dla których ta muzyka była tworzona i których wzruszała tak samo jak nas.


Agata Sapiecha - skrzypce

Teresa Kamińska - wiolonczela

Barok - dla wielu najpiękniejszy okres w historii muzyki

Liliana Stawarz - klawesyn


Publiczność w sali balowej gościnnego pałacu Lasotów

Koncertu mogliśmy wysłuchać dzięki
Wójtowi Gminy Stare Babice,
pp. Izabeli i Zenonowi Lasotom
i Towarzystwu Muzycznemu
im. K. Wiłkomirskiego.

Organizatorom serdecznie dziękujemy!

Tekst i zdjęcia: Beata Bethke


powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.