Dzisiaj jest wtorek 19 marca 2024 r. imieniny Aleksandryny, Józefa, Nicety
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

3.12. 2010 r.

 

27 listopada 2010
Szklana harfa w Krainie Chopina

Koncert w auli gminazjum w Koczargach, był dla wielu słuchaczy wyjątkowym przeżyciem. Glass Duo to jedyny w Polsce zespół grający na szklanej harfie, a ich instrument jest największym na świecie.

Glass Duo
Zespół kontynuuje wielowiekową tradycję gry na szklanych instrumentach mającą swoje korzenie w XII-stowiecznych Chinach.

W Europie już w XVw. grano na kieliszkach od wina strojonych wodą. Pierwsze profesjonalne zestawy nosiły nazwy - anielskie organany, verrillion a dźwięk z nich wydobywano pocierając rant kieliszka wilgotnym opuszkiem palca.

Największą popularność szklana muzyka uzyskała w XVIIw. dzięki harmonice szklanej Benjamina Franklina, nazywana "grającą maszyną do szycia" ponieważ osadzone na wspólnej osi odpowiednio odlane szklane czarki, były obracane przez mechanizm pedałowy. Muzykę na ten instrument pisali Mozart, Naumann, Beethoven.
Współczesna Szklana harfa* to szczyt ewolucji tego instrumentu, obecnie grę na niej kultywuje zaledwie garstka muzyków na całym świecie. Nie jest to łatwa w wykonaniu muzyka - instrument ma ograniczenia w dynamice, również dokonując aranżacji na ten instrument trzeba w niektórych utworach redukować dźwięki - to sztuka by w efekcie utwór nie stracił, a zyskał inny kolor.


Koncert prowadziła Ewa Dżyga

Anna i Arkadiusz Szafrańcowie

Polski zespół Glass Duo tworzą Anna i Arkadiusz Szafrańcowie. Ich muzykę można usłyszeć nie tylko w salach koncertowych, ale i w teatrach. Na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Szeroki repertuar obejmuje muzykę dawną i współczesną, na koncercie w Koczargach słuchacze mieli okazje wysłuchać kompozycji Mozarta, Bacha, Chopina, Czajkowskiego, Szymanowskiego i Pniewskiego.


Kojące dźwięki szklanej harfy stosowano w
muzykoterapii - na koncertach dzieci zasypiają.

Przewodniczący Rady Gminy Henryk Kuncewicz

Kompozycja Zbigniewa Pniewskiego "Szkło i pin" została specjalnie napisana dla zespołu, a jej nazwa ma wiele konotacji min. nawiązuje do Roku Chopinowskiego i ostatniej płyty zespołu "choPINcode". Uroczy Taniec Wieszczki Cukrowej Piotr Czajkowski napisał początkowo na harfę szklaną, ale ponieważ nie było już wówczas wykonawców potrafiących na niej grać, był zmuszony przerobić go na celestę - a my mogliśmy usłyszeć Taniec w wersji wymarzonej przez kompozytora.

Mnie szczególnie zdumiewały dźwięki basetli wydobyte z kieliszków w Mazurku op. 50 nr 1 Karola Szymanowskiego, łudząco podobne do barwy tego ludowego instrumentu. Scherzo Chopina h-moll powstałe w pierwszym roku na emigracji - napisane w Wiedniu przed Bożym Narodzeniem cytatem z kolędy "Lulajże Jezuniu" wprowadziło nas w nastrój zbliżających się świąt.

Koncert zorganizował wójt gminy Stare Babice, dyrektor gimnazjum w Koczargach i Towarzystwo im. K. Wiłkomirskiego.

*Szklana harfa to najbardziej popularna z nazw - instrument ten też bywa nazywany -musical, singing glasses (niem.: glasspiel, fr.: verrillon).



http://www.youtube.com/watch?v=fDOL4I9l8PA - preludium op. 28 no. 4 - F. Chopin
http://www.youtube.com/watch?v=F5zdQ65FFVg&feature=related - Taniec Wieszczki Cukrowej - Piotr Czajkowski

 

Tekst i zdjęcia: Beata Bethke

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w Obiektywie



Gminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza




Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.