Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


30.06.2011

25 czerwca 2011
Inauguracja VII-go Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina"

25 lipca koncertem Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej w babickim kościele rozpoczął się VII Festiwal "W Krainie Chopina". Gości przywitał dyrektor artystyczny Festiwalu i jednocześnie prezes Towarzystwa Muzycznego im. K. Wiłkomirskiego - Mariusz Dżyga.

Dokonując symbolicznego otwarcia Festiwalu, wójt gminy Stare Babice Krzysztof Turek powiedział, że Festiwal obejmuje swoim zasięgiem ziemie powiatów warszawskiego zachodniego i sochaczewskiego, jednak jego początek wiąże się ze Starymi Babicami, dlatego tu właśnie zazwyczaj odbywają się koncerty inauguracyjne. Wójt wyraził radość i dumę, że nasza babicka idea Festiwalu oraz "Krainy Chopina" tak szeroko się rozwinęła i na trwałe wrosła w krajobraz kulturalny naszego regionu.

Koncert tegoroczny był dedykowany wielkiemu Polakowi, błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Ślady, pamiątki niedawnej uroczystości błogosławieństwa są ciągle obecne na Placu Św. Piotra - powiedział Krzysztof Zanussi - przewodniczący Rady Honorowej Festiwalu, który właśnie wrócił z Watykanu. Podkreślił, że dobór repertuaru koncertu obejmujący pieśni prawosławne dotyka kwestii szczególnie bliskiej naszemu papieżowi - rozdarcia chrześcijaństwa na Wschód i Zachód. Jan Paweł II w swoich pielgrzymkach był niestrudzonym i odważnym orędownikiem zjednoczenia chrześcijaństwa i promotorem idei ekumenizmu. Zaznaczył też, jak wielką radość mu osobiście sprawia, kiedy kultura wysoka krzewi się z inicjatywy oddolnej - samorządowej. Obywatele teraz sami mogą decydować co chcą - "Wybieramy to, co nam jest głęboko potrzebne" - powiedział i wyraził radość z licznego audytorium - "to wspaniałe, że tak wielu chce poświęcić swój czas kulturze wysokiej - i dzięki temu, że tylu nas jest - ma to sens". Przypomniał, że początki działalności Karola Wojtyły głęboko związane były ze sztuką - był przecież aktorem i poetą. Na zakończenie swojej wypowiedzi Krzysztof Zanussi pokłonił się poprzedniemu przewodniczącemu Rady Festiwalu - niedawno zmarłemu Henrykowi Góreckiemu - który tak bardzo przysłużył się światowej kulturze.

Koncert poprowadziła Ewa Dżyga. Pod batutą Dariusza Zimnickiego chór Politechniki Warszawskiej wykonał pieśni religijne, usłyszeliśmy muzykę cerkiewną, utwory muzyki popularnej (min. Przebój Stanisława Soyki "Tolerancja"), a na zakończenie pieśń weselną. Publiczność nagrodziła artystów brawami na stojąco - i rzeczywiście - znakomity poziom wykonania, doskonała dynamika, energia i pasja płynące z młodych chórzystów - w pełni na taką owację zasługiwały.

Organizatorami koncertu był Wójt i Gmina Stare Babice, parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach, Towarzystwo Muzyczne im. K. Wiłkomirskiego, a sponsorem firma "TROPIC", dzięki której po koncercie obejrzeliśmy widowiskowy pokaz fajerwerków.

Patronatem honorowym Festiwal objęli: kard. Kazimierz Nycz - Arcybiskup Metropolita Warszawski, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Tadeusz Koryś - Starosta Sochaczewski, Jan Żychliński - Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego , Jerzy Misiak - Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Koncerty VII edycji Festiwalu będą się odbywały przez całe lato - do 25 września. Bliższe informacje można uzyskać na stronie festiwalu - www.chopinfestiwal.wilkomirski.org.pl.

O terminach i miejscu koncertów będziemy również na bieżąco zawiadamiać naszych czytelników w Newsletterze Babickim.Najbliższy koncert odbędzie się 3 lipca o godz. 20.00 w Laskach w kościele P.W. Matki Bożej Królowej Meksyku. Wykonawcy - Wojciech Gierlach - bas i Michał Sławecki - organy. Zapraszamy!

więcej zdjęć w GALERII

Zdjęcia i tekst: Beata Bethke

 

 

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.