Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

29 września 2011

Pamięci Majora Jacka Decowskiego i Innych Bohaterów...

W Starych Babicach, tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, zorganizowano uroczystości patriotyczne. Ich stałymi elementami są: Msza Święta, przemarsz z orkiestrą na Cmentarz Wojenny, Apel Poległych i Salwa Honorowa. Podczas tegorocznej uroczystości pojawiły się także nowe akcenty, bowiem w tym roku minęło 70 lat od śmierci w oflagu w Murnau majora Jacka Decowskiego- dowódcy obrony Reduty Babice z 1939 r. Podczas uroczystości wspomniano bohaterskiego Majora i godnie uczczono jego pamięć.

Msza Święta w babickim kościele, celebrowana przez ks. prałata dr Grzegorza Kozickiego, rozpoczęła się o godz. 9:30. Oprócz wielu mieszkańców Babic uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych gminy: Henryk Kuncewicz -Przewodniczący Rady Gminy, Marcin Zając z-ca Wójta Gminy, władz samorządowych powiatu - Jan Żychliński - Starosta, Jolanta Stępniak - Członek Zarządu Powiatu, a także przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego- Waldemar Roszkiewicz. Przybyli również posłowie: Barbara Czaplicka i Andrzej Smirnow. Podczas Mszy nie zabrakło także babickich harcerzy, przedstawicieli szkół i służb działających na terenie gminy - Policji i Straży Gminnej.
Poczty sztandarowe wystawili: Kombatanci, Babicka OSP, a także Stowarzyszenie I Pułku Strzelców Konnych im. Cesarza Napoleona z Garwolina, które zademonstrowało w kościele dawny ceremoniał wojskowy.

Pięknym elementem religijnej uroczystości było wystąpienie uczniów z babickiej Szkoły Podstawowej. Uczniowie recytowali strofy poezji patriotycznej.
Podczas kazania ks. prałat Kozicki podkreślał potrzebę miłości pomiędzy ludźmi, przypominał również słowa Papieża Polaka - Jana Pawła II, który mówił, że wojna jest największą klęską ludzkości i wszyscy powinniśmy modlić się o pokój na świecie. Proboszcz wspominał także bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę i prosił o modlitwę w ich intencji.

Po Mszy Św. zebrani udali się przy dźwiękach orkiestry dętej z Pruszkowa na Cmentarz Wojenny w Starych Babicach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, prowadził ją kapitan Roman Balcerowiak- Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Obronnych i Obrony Cywilnej.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego. Ministra Obrony Narodowej reprezentował pułkownik Mirosław Kaliński, byli także obecni Z-ca Dówódcy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej- pułkownik Grzegorza Zaręba oraz przedstawiciel Dowódcy 83-go Dywizjonu Dowodzenia Obrony Powietrznej- kapitan Mariusz Szmidt. Do Babic przybyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Warszawy, która oddała Salwę Honorową.
Kapitan Roman Balcerowiak przedstawił historię działań wojennych na terenie babickiej gminy podczas Kampanii Wrześniowej. Następnie głos zabrał Marcin Łada- Prezes babickiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Obrońców Radiostacji Babice. W swoim przemówieniu przypomniał postać majora Jacka Decowskiego i jego dokonania podczas Kampanii Wrześniowej.

Następnie odbyła się ceremonia połączenia ziemi. Na specjalnie przygotowanym miejscu w pobliżu masztu flagowego wysypano odrobinę ziemi z grobu Majora, która przywiezona została z Murnau. Do tego aktu poproszono: przedstawiciela Ministra Obrony Narodowej pułkownika Mirosława Kalińskiego, Starostę PWZ Jana Żychlińskiego, Zastępcę Wójta Gminy Marcina Zająca oraz wnuka bohaterskiego majora - Mariusza Decowskiego.

W dalszej części uroczystości na Cmentarzu Wojennym, przemówił przedstawiciel Samorządu Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz odczytując list od Marszałka Adama Struzika. Ksiądz prałat dr Grzegorz Kozicki odmówił modlitwę za poległych następnie przybyłe delegacje złożyły wieńce. Wówczas przyszedł czas na Apel Poległych, który odczytała ppor. Gabriela Ochab. Kompania Reprezentacyjna WP oddała Salwę Honorową.
Uroczystość zakończył Z-ca Wójta Gminy Stare Babice - Marcin Zając, który podziękował przedstawicielom samorządu za zorganizowanie tej uroczystości i przedstawicielom władz za przybycie.

Babicka Reduta w 1939 roku broniła się do 27 września. Dlatego też święto patriotyczne organizowane jest w Babicach zawsze w ostatnią wrześniową niedzielę. Dzień po poddaniu Reduty padła Warszawa. W rejonie Babic zginęło około tysiąca żołnierzy. Dziś pamięć o obrońcach Ojczyzny jest naszym obowiązkiem. Wszystkim oddajemy należną Cześć i Szacunek.

więcej zdjęć: GALERIA


Fot. Karolina Gwarek

wstecz

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w Obiektywie



Gminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza




Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.