Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE
Konkurs Fotograficzny

27.10.2011

Patriotyczne Święto Szkoły w Borzęcinie

Co roku 26 października Szkoła Podstawowa należąca do Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym obchodzi uroczyście swoje święto. Przybywają tam licznie kombatanci, przedstawiciele samorządu, wojska i różnych instytucji współpracujących z placówką.

Patronem szkoły jest Armia Krajowa Grupy "Kampinos"- stąd liczny udział w uroczystościach ludzi w mundurach. Wśród przedstawicieli wojska i kombatantów, są także leśnicy z Kampinoskiego Parku Narodowego.

W tym roku szczególnym akcentem uroczystości było przekazanie szkole przez Dyrektora KPN Jerzego Misiaka - krzyża wykonanego z gałęzi 300 letniego dębu. Drzewo to rośnie nadal na terenie Puszczy Kampinoskiej, jednak odłamaniu uległ jeden z jego konarów. Właśnie z tego fragmentu historycznego dębu, pamiętającego ofiary powstańców 1863 r. wykonano krzyże poświęcone przez Prymasa Polski ks.kard. Józefa Glempa. Ten szczególny dar będzie zdobił odtąd salę tradycji szkoły.

Święto borzęcińskiej podstawówki tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. odprawioną w pobliskim kościele w intencji Kombatantów, Uczniów i Pracowników Szkoły. Następnie zebrani przeszli do hali sportowej, gdzie zorganizowano dalszą część uroczystości.Dzieci pod kierunkiem nauczycieli przygotowały program artystyczny. Wypełniły go strofy pieśni i poezji patriotycznej. Hymn Armii Krajowej Grupy "Kampinos" razem z dziećmi odśpiewał Tadeusz Budzyński - twórca tej wspaniałej pieśni. Jak wspomina, jej słowa zostały zaczerpnięte z partyzanckich rozmów, które toczyły się przy ogniskach w Wierszach. Pieśń śpiewano w czasach Powstania Warszawskiego, a dziś wykonywana jest podczas wielu uroczystości patriotycznych.

W dalszej części odbyło się pasowanie pierwszaków. Dzieci otrzymały pierwsze w ich życiu legitymacje szkolne. Obdarowano je także książkami. Pierwszaki również przygotowały swoje wystąpienie. W zainscenizowanej klasie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Pod koniec uroczystości przedstawicielka Rady Rodziców złożyła dzieciom życzenia dobrych osiągnięć w nauce.

Na zakończenie wszystkich gości poproszono na poczęstunek. Oglądano wówczas wystawę prac dziecięcych przygotowanych specjalnie na Święto Szkoły. Uwagę zwracał także ogromny symbol Polski Walczącej złożony z wielu obrazków przygotowanych przez dzieci.

Nasi samorządowcy: Henryk Kuncewicz - Przewodniczący Rady Gminy, Marcin Zając - Z-ca Wójta Gminy i Jolanta Stępniak - Członek Zarządu Powiatu - wyrażali Dyrekcji Szkoły podziękowanie za przygotowanie uroczystości.

Podziękowania składamy również: Małgorzacie Kozłowskiej za przygotowanie programu artystycznego, Bernardowi Olosiowi za muzyczne przygotowanie dzieci, Małgorzacie Kozarynie i Sylwii Miksza za przygotowanie wystąpienia dzieci klas pierwszych i za dekoracje: Ewie Urniaż-Szymańskiej, Ewelinie Olszewskiej, Małgorzacie Kozaryna i Sylwii Miksza.

Gratulujemy pięknej patriotycznej uroczystości!

Więcej zdjęć w GALERII

Marcin Łada

wstecz

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.