Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


11.06 .2012

Uczniowie z Babic wystąpili na scenie Mazowsza!

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" przygotował 1 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, "Piknik Artystyczny". W tym dniu dzieci mogły zwiedzić "Matecznik" Mazowsza, czyli nowo powstały obiekt, w którym odbywają się koncerty i próby zespołu. Przygotowano również wiele konkursów z nagrodami. Największą jednak nagrodą dla dzieci uzdolnionych artystycznie była możliwość wystąpienia na scenie Mazowsza. Tylko nieliczne grupy mogły skorzystać z tej okazji - a wśród nich nasze dzieciaki z babickiej podstawówki.

Obchody Dnia Dziecka trwały w "Mazowszu" 3 dni. Chęć do udziału w tej imprezie zgłosiło wiele szkół, co dało w sumie liczbę około tysiąca dzieci. Specjalnie dla nich uruchomiono różne pracownie rękodzieła, można było wspólnie pomalować figury na ludowo, zorganizowano także konkursy wiedzy o kulturze polskiej i tradycjach ludowych - poinformował nas Marek Krajewski, kierownik techniczny Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsza.

Pan Kierownik zapytany, czy nie widział gdzieś grupy z Babic, skierował nas wprost do pomieszczenia dla artystów. Okazało się, że nasze dzieciaki za chwilę występują na scenie Mazowsza! Przebierały się właśnie w przeszklonej sali, tam gdzie odbywają się próby taneczne i baletowe.
- Byliśmy tu kiedyś na wycieczce i w trakcie rozmów z artystami "Mazowsza" zaproponowano dzieciom występy na scenie - powiedziała nauczycielka Małgorzata Greficz. - Piękne stroje, w których występują, uszyła nasza wolontariuszka, "Pani Babcia" - Barbara Klimek. Dzieci do występów przygotowała Kama Akucewicz. Są z nami również mamy dzieciaków, które także pomagają...

Za chwilę na scenie pojawiła się 20-osobowa grupa dzieci (z klasy IVa) ze Starych Babic - została oficjalnie zapowiedziana przez konferansjera. Nasi "artyści" zatańczyli popisowo. Wykonali: taniec góralski, "mietlarza" - taniec śląski i stylizowaną tarantelę włoską. Razem z nimi na scenę wyszła choreograf Kama Akucewicz, która przedstawiła publiczności babicką grupę.
- Nasz występ jest przykładem, jak wiele można osiągnąć w zwykłej szkole podstawowej. W ramach lekcji tańca opracowujemy różne choreografie, w szkole działa Studio Muzyczne i Szkoła Muzyczna, prowadzone przez Ewę Dżyga. Tam dzieci uczą się muzyki, kształcą słuch i grają na różnych instrumentach - powiedziała.


Po występie zapytaliśmy, jak Pani choreograf ocenia tańce babickich dzieci? - Myślę, że dzieciaki wspaniale poradziły sobie na wielkiej scenie, choć przecież normalnie trenują na małej salce koncertowej babickiej podstawówki. A tu mamy światła, profesjonalną podłogę taneczną i dużą publiczność. Dzieci świetnie się spisały. Pracuję z nimi w ramach zajęć baletowych w klasach muzycznych. Tych zajęć nie jest zbyt dużo. Spotykamy się raz w tygodniu przez 45 minut. Ale to są naprawdę uzdolnione dzieciaki - powiedziała Kama Akucewicz.

Występ dzieci ze Starych Babic został dobrze oceniony także przez przedstawicieli "Mazowsza". Uczniowie otrzymali prezenty i zaproszono ich na kolejne występy, tym razem w cyklu "Roztańczone dzieci Mazowsza". Gratulujemy!

M.Ł.


powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.