Dzisiaj jest czwartek 28 września 2023 r. imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


28.06.2012

"GALIMATIAS - Wieczór z kulturą"

22 czerwca bieżącego roku o godzinie 19:00 w sali koncertowej Szkoły Podstawowej w Starych Babicach miał miejsce Galimatias. Pod tą tajemniczą nazwą, kryje się dość ciekawe wydarzenie kulturalne zorganizowane przez panie Ludmiłę Miłowanową i Izabellę Kurowską-Brandenburską członkinie Stowarzyszenia Kuźnia Przyjaźni.

Galimatias to efekt rocznej współpracy stowarzyszenia i uczennic gimnazjów oraz liceów. Na warsztatach twórczego myślenia "Ot! warte" finansowanych z funduszów Gminy Stare Babice przygotowywany był program wydarzenia kulturalnego. Już sam początek imprezy był nietypowy, wszystkie aktorki osobiście powitały gości i zaprosiły ich do sali koncertowej. Każdy zaproszony spodziewał się, że wygodnie zasiądzie na krześle i stanie się niemym obserwatorem zdarzeń, ściskając w ręku program imprezy i słuchając recytowanych wierszy
i etiud, a tu zaskoczenie. Na gości nie czekały rozstawione krzesła, chwilowo były one niepotrzebne, gdyż uczestniczki warsztatów stanęły razem z zaproszonymi osobami.

Po krótkim wstępie zakończonym słowami: "można wiele mówić o Galimatiasie, ale lepiej go pokazać" ujawniła się unikalność tego wydarzenia, wszystkie osoby w sali zostały zaproszone do aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu. Miałem wrażenie jakbym był jednym z aktorów stojącym na scenie i czekającym na swoją kolej do występu. Organizatorom udało się osiągnąć wrażenie, że z każdą minutą Galimatiasu zacierała się granica między twórcami, a odbiorcami.

Po wysłuchaniu wierszy Czesława Miłosza Przypowieść o maku i (***) Gdziekolwiek jesteś... nadeszła pora na otwarcie wystawy. Otworzył ją artystyczny taniec dwóch uczestniczek warsztatów, które powoli odsłaniały parawan ze zdjęciami. Teraz impreza nabrała charakteru galerii sztuki. Osoby zgromadzone w sali powoli chodząc oglądały zamieszczone na parawanie zdjęcia z warsztatów pokazujące ich przebieg. Za zdjęciami wisiała plansza z mottem warsztatów Czy znasz hasło do swego wnętrza?

Jak udało mi się dowiedzieć, początkowo plansza była pusta. W wyniku zaangażowania, natchnione uczestniczki z kolejnymi zajęciami dorysowywały do motta rysunki oddające ich stan emocjonalny danego dnia. Kolejną atrakcją był taniec w kręgu w wykonaniu wszystkich uczestników Galimatiasu. Również zaproszeni goście musieli wziąć w nim udział. Ustawieni w krąg chłopak, dziewczyna, chłopak itd. tańczyliśmy chwilę, oczywiście było coraz trudniej, ponieważ co chwila była dodawana kolejna nowa figura. Po tym epizodzie nastał czas na loterię, w której goście mieli okazję wylosować krzesła, na których mogli usiąść. Część z krzeseł była ustawiona na scenie, a osoby które je wylosowały miały zostać zaproszone do uczestnictwa w występie. Na szczęście dla stremowanych odwiedzających był to tylko żart organizatorów. Gdy już zasiedliśmy na swoich miejscach przyszła kolej na teatr. Teraz już konwencjonalnie, widownia na widowni, aktorzy na scenie. Tu miałem okazję wysłuchać etiud Eugena Klueva Okulary do Patrzenia w Dal i do Patrzenia z Bliska, Futerko z Hipopotama i Grający Zegar. Genialne etiudy dające wiele do myślenia w bardzo dobrym wykonaniu, każdy widz miał teraz okazję na zajrzenie do swojej duszy lub odnalezienie swojej muzy.

Po tym głębokim przeżyciu nastał czas na kolejną zabawę z gośćmi. Teraz wszyscy zgromadzeni podzielili się na grupy, które miały wykrzykiwać do siebie zdania łamiące języki. Każdy zgodnie ze swoimi zdolnościami mógł wybrać trudniejsze lub łatwiejsze sentencje. Zabawa ta rozluźniła trochę atmosferę po artystycznych uniesieniach. Całą imprezę zakończył bufet dla gości i aktorów. Był to moment, który można było wykorzystać na porozmawianie z aktorkami lub innymi gośćmi, aby wymienić się spostrzeżeniami, czy przeżyciami.

Muszę przyznać, że nazwa Galimatias, najlepiej oddaje gamę przeżyć i atrakcji czekających na gości. Mieszkańcy Babic zainteresujcie się działaniami Stowarzyszenia "Kuźnia Przyjaźni", aby w przyszłości załapać się na darmowe, unikalne imprezy kulturalne!

Grzegorz Brandenburski

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.