Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


1.05.2013

Wiwat Król, wiwat Naród, wiwat wszystkie stany...

W auli I Gimnazjum w Koczargach Starych 30 kwietnia odbyły się uroczyste obchody rocznicowe z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Gimnazjaliści przedstawili widowisko słowno-muzyczne, w którym historia przeplatała się z dniem dzisiejszym, a zainscenizowane obrady Sejmu z 1791 roku przypominały dzisiejsze, znane nam z relacji prasowych.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszym europejskim uchwalonym prawem (druga po amerykańskiej z 1787 r.), regulującym sprawiedliwie stosunki społeczne. Polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz objęcie chłopów ochroną państwa niwelowały niesprawiedliwości, ale jednocześnie zbyt daleko wyprzedzały możliwości akceptacji tych rewolucyjnych zmian przez panujące warstwy społeczne. Mimo że myśl twórców Konstytucji zasługuje na uznanie, dokument ten nie był w stanie uratować Rzeczypospolitej. Nastały czasy rozbiorów i 123 lata niewoli.
Mimo pięknych haseł zabrakło wówczas jedności narodu, warto pamiętać o tym także dziś. W gimnazjum mocno zabrzmiały słowa Juliana Ursyna Niemcewicza:

…Ten to nieszczęsny nierząd, to sejmów zrywanie
Kraj zgubiło, ściągnęło obce panowanie,
Te zaborów, te srogich klęsk naszych przyczyną.
I my sami byliśmy nieszczęść naszych winą!
Gnijąc w zbytkach, lenistwie i biesiad zwyczaju,
Myśleliśmy o sobie, a nigdy o kraju;

Nie zabrakło także przesłania:

Niech każdy ma szczęśliwość powszechną w pamięci
I miłość własną - kraju miłości poświęci!
Z dawnym wyborem wkrótce nowy się połączy
Co pierwszy nie dokonał, to drugi dokończy;
Czynnie robiąc zaradzi powszechnej potrzebie,
Zyska szczęście dla kraju, a sławę dla siebie.

Scenariusz przedstawienia opracowały nauczycielki gimnazjum: Magdalena Wielechowska, Magdalena Ryczkowska i Hanna Domańska. Śpiewającej młodzieży akompaniowała na fortepianie Małgorzata Gałązka. W sztuce wystąpili uczniowie reprezentujący wszystkie klasy gimnazjum, a lektorem dokumentalnego filmu - integralnej części spektaklu - był Kacper Szczepaniak, finalista wojewódzkiego konkursu historycznego organizowanego przez kuratorium oświaty.

Interaktywne widowisko dobrze zostało przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Spektakl obserwowali m.in. Wójt Krzysztof Turek, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Kuncewicz, Sekretarz Gminy Wiesława Wojtachnio, przybyło także kilku radnych: Beata Skrońska i Tadeusz Wiśniewski. Z Starostwa przyjechała do nas Jolanta Stępniak (Członek Zarządu PWZ), która razem z przedstawicielami gminnego samorządu oklaskiwała gimnazjalistów.


Dziękujemy nauczycielkom i młodzieży za przygotowanie wspaniałego spektaklu.

Na zakończenie patriotycznego spotkania z przesłaniem do nas wszystkich zwrócił się Dyrektor Gimnazjum Piotr Szczepkowski: - Pamiętajmy o udekorowaniu naszych domów biało-czerwonymi flagami. Niech ten znak świadczy o naszej jedności i poszanowaniu świąt narodowych.

Tekst i fot. Marcin Łada


więcej zdjęć: GALERIA

 

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.