Dzisiaj jest sobota 22 czerwca 2024 r. imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


03.06.2013

Impreza folklorystyczno-kulturalna dla dzieci z terenu
Lokalnej Grupy Działania "Między Wisłą a Kampinosem"
1 czerwca 2013 - Borzęcin Duży - Strefa Rekreacji

Gminny Dzień Dziecka na ludowo

Dzień Dziecka -1-go czerwca 2013 roku w Borzęcinie Dużym to już tradycyjnie wyjątkowy dzień. Już od wczesnych godzin rannych trwały prace organizacyjne. Na terenie strefy rekreacyjnej ustawiono scenę a wokół niej rozstawiono stoiska z przygotowywanymi atrakcjami. Na boiskach przygotowano punkty konkurencji sportowych i ustawiono wielkie dmuchane zjeżdżalnie, batuty. Była też kula zorbing.

W tym roku głównym motywem zabawy była impreza folklorystyczna. I tak też udekorowano scenę: występy odbywały się na tle obrazu wiejskiej chaty. Tego obrazu dopełniały już współczesne "kostki słomy" i wiklinowe kosze. Imprezę i konkursy na scenie prowadził niestrudzony konferansjer Janusz Prokopczyk w łowickim stroju.

Organizatorzy zabezpieczając się przed tegoroczną zmienną pogodą umieścili malowanie wielkiego 10-cio metrowego obrazu w sali gimnastycznej szkoły. W ciągu całej imprezy już spokojnie powstawał obraz: "Babice dawniej i dziś - jak zmieniło się życie na wsi". Na początku obrazu widniała chatka i koń, następnie ciągnik podczas prac polowych i większa chata, na ostatnich metrach namalowane były sprzęty z Borzęicńskiej Strefy Rekreacji Dziecięcej i wielkie serca - symbolizujące, jak dzieci kochają Gminę Stare Babice, a może jak kochają Dzień Dziecka?

O godzinie 12-tej rozpoczęto imprezę na scenie a w stoiskach zapowiedziane warsztaty. Atrakcje plastyczne: wyrób koralików, ozdób - zawsze cieszą się wielkim powodzeniem wśród dziewczynek, wszystkie dzieci też lubią zabawę w malowanie twarzy i wkrótce pojawiły się wąsate kotki wśród maluchów. Z zapałem brano udział w konkursach plastycznych i malowano swoje marzenia. Wielkim powodzeniem cieszyły się stoiska, gdzie można było wykonać własny nadruk na koszulce i własne mydełko z różnych pachnących składników. Z wielką ciekawością też oglądano wykonywanie glinianych wazoników i miseczek. Na oczach widowni wikliniarze z Leszna na swoim stoisku wyplatali przez cały czas imprezy piękne kosze. To rzeczy trudne do samodzielnego wykonania więc tylko z podziwem obserwowano pracę artystów wikliniarzy.

Tymczasem na scenie występowały kolejne grupy młodzieżowe a pomiędzy poszczególnymi występami odbywały się najróżniejsze konkursy dla chętnych. I tak był m.in. konkurs wiedzy o atrakcjach turystycznych w gminie i związany z tematyką ochrony środowiska, konkurs dotyczący bezpieczeństwa, a dla najmłodszych konkursy i tańce z wielkimi pluszakami: misiem uszatkiem, tygryskiem i prosiaczkiem.

Dzieci ze wszystkich babickich placówek oświatowych oraz Stowarzyszenia KuĽnia PrzyjaĽni kolejno prezentowały się na scenie a rodzice z zadowoleniem obserwowali i filmowali swoje pociechy. Po każdym występie ze sceny padały słowa zachęty konferansjera: "chwila dla fotoreporterów". Repertuar występów był bardzo różny. We wszystkich jednak pojawiły się akcenty ludowe. Szczególnie "ludowy" charakter miały występy uczniów i przedszkolaków ze Starych Babic. Na scenie królowały stylizowane stroje kujawskie i łowickie.

Wyjątkowo raz w roku można obejrzeć występy młodzieży gminnej ze wszystkich placówek - co roku poziom artystyczny jest bardzo wysoki, widać pracę dzieci i nauczycieli. Z wysokiego poziomu występów dzieci mogą być dumni i wychowawcy i rodzice. Wielkie gratulacje.

Życzenia miłej zabawy wszystkim dzieciom w dniu ich święta złożył też Wójt Gminy Krzysztof Turek.
Wielką atrakcją dla dzieci było zorganizowane mini zoo. W kilku klatkach: króliki, ptactwo domowe i piękny łaciaty koń, na którym można było się przejechać. Umaszczenie tego zwierzęcia było tak oryginalne, że dzieci zastanawiały się czy to nie zebra...

Nawet chwilowe zmiany pogody, krótki deszcz, nie przerwał imprezy. Ze sceny płynęły zaklęcia dzieci o słonko i udało się, że wychodziło.
Oblegano też stoiska z watą cukrową, przekąskami z chleba i prażoną kukurydzą. Rodzice korzystali z punktu fotograficznego, gdzie fotografowano dzieci przebrane w stroje ludowe: krakowskie wianki i serdaczki. Można było też zrobić sobie śmieszne zdjęcie z głową w planszy wzorowanej na logotypie projektu.

Atrakcje sportowe przygotowali też instruktorzy z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przez cały czas zbierano punkty w konkurencjach sportowych: rzutu piłką do kosza, siatkówce, slalomie z piłeczkami i strzelaniu z łuku do tarczy.

Przy muzyce disco-polo z muzykami zespołu Respect zakończono tę wyjątkową imprezę.

Partnerami projektu były:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dużym - który udostępnił teren, ławki i stoły salę gimnastyczną i zaplecze kuchenne, strażacy z OSP w Borzęcinie Dużym oraz w Starych Babicach przeprowadzili pokaz ratownictwa, udostępnili wóz strażacki i namiot do ratownictwa medycznego.
Stowarzyszenie KuĽnia PrzyjaĽni i Studio Muzyczne z Klaudyna - zaprezentowały młodych artystów, którzy umieli wciągnąć do zabawy publiczność, Stowarzyszenie Misji Afrykańskich z Borzęcina Dużego - prezentowało na swoim stoisku ulotki i publikacje o działalności Stowarzyszenia na rzecz dzieci w Afryce, Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej z Blizne Jasińskiego - przygotował część ludowych wycinanek do dekoracji sceny i stoisk plastycznych.

Pozaprojektową atrakcją w sali gimnastycznej ZSP był trwający od godz. 11-tej Turniej Carrom - to już III Młodzieżowy Turniej o Puchar Wójta Gminy.

Impreza została zorganizowana przez Gminę Stare Babice w ramach projektu "Impreza folklorystyczno- kulturalna dla dzieci z terenu LGD Między Wisłą a Kampinosem", dofinansowanego z PROW 2007-2013. Wniosek o dofinansowanie opracowali pracownicy Referatu Rozwoju i Promocji Gminy.

GALERIA --- Relacja filmowa 1 --- Relacja filmowa 2

(mp)

więcej o projekcie

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.