Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE
Untitled Document


21.08.2013

Festyn na miarę 700 lecia!

Tegoroczny Wielki Festyn Babicki zorganizowany 15 sierpnia w ramach obchodów 700 lecia Babic miał szczególny wymiar. Oprócz gwiazdy estrady- zespołu "Golec Orkiestra" organizatorzy przygotowali dla szerokiej publiczności wiele atrakcji i imprez towarzyszących. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie...

Zacznijmy jednak od braci bliźniaków Łukasza i Pawła Golców. Tuż przed koncertem specjalnie dla Czytelników Gazety Babickiej udzielili krótkiego wywiadu. - Bardzo cieszymy się, że możemy tu dla Was zagrać - powiedzieli. - Babice mają 700 lat, to bardzo zacny jubileusz, ale nasza Milówka jest niewiele młodsza, bo ma już 650 lat.

Na pytanie czy przygotowaliście dla nas jakiś specjalny repertuar odpowiedzieli - Zagramy wybór utworów z naszych 9 płyt, będą także nowości, szykujemy się bowiem do wydania kolejnej - 10 płyty. Przygotowaliśmy także niespodziankę.

I rzeczywiście "Golec uOrkiestra" zagrała dla nas na melodię "do Milówki wróć" piosenkę - "do Starych Babic wróć". Artyści dali publiczności niezwykły spektakl. Wykonali wiele swoich wspaniałych przebojów w scenerii multimedialnej i sporo nowości. Na podkreślenie zasługuje również to, że nawiązali doskonały kontakt z naszą publicznością. Wymiany zdań i wspólne śpiewanie było elementami tego koncertu. Bisów również nie brakowało.

- Taki klimat zdarza się tylko raz na 700 lat - mówił Wójt Krzysztof Turek dziękując artystom za występ na scenie, zaprosił również "uOrkiestrę" na kolejny jubileusz 700-lecia...
Relację filmową z występu braci Golców i krótką rozmowę z nimi Czytelnicy znajdą na gminnych stronach internetowych.

Oprócz braci Golców na babickiej scenie wystąpiły tego dnia także inne zespoły, m.in.: "Babiczanie" z Gminną Orkiestrą Dętą, "Sami Swoi", "Horyzonty", Zespół "EON", "Siesta Fiesta", a także Joanna Berdyn i Janina Klimiuk z Klubu Wojskowego 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.

Na scenie cały czas się coś działo, rozstrzygnięto bowiem wiele gminnych konkursów: "Babickie ogrody", "Konkurs wiedzy o gminie Stare Babice, "Konkurs na gminną pocztówkę". Wręczono także nagrody w rywalizacji sportowej - w siatkówce plażowej i w konkursie wędkarskim. Całość imprezy prowadził niezrównany lider zespołu "Partita" Andrzej Fraindt.

Festyn to oczywiście nie tylko scena, ale również wszystko to co działo się przed nią i w jej otoczeniu. Tam również atrakcji nie brakowało. Oprócz różności przygotowanych na kolorowych kramikach i atrakcji ruchowych dla najmłodszych - batut i nadmuchiwanych zamków, królowały zagadnienia związane z motoryzacją.

Po raz pierwszy zorganizowano na festynie Zlot Pojazdów Zabytkowych. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Wiceprzewodniczący Rady Gminy Adam Kotwicki. - Udało nam się ściągnąć aż 26 zabytkowych pojazdów. Wszystkie są we spaniałym stanie. Nawet nie spodziewałem się, że wzbudzą tak duże zainteresowanie wśród uczestników festynu. Wiele osób chciało dotknąć historycznej "Warszawy", usiąść za jej kierownicą. Niektórzy mówili - panie ten samochód ma tyle lat co ja... inni wspominali czasy swojej młodości.

Najstarszym samochodem na festynie był rosyjski gazik z 1943 roku. Inne też mu niewiele ustępowały. Zorganizowaliśmy konkurs na najładniejszy pojazd historyczny roku, wygrał go Junak (1962 r.) Dariusza Klimka z Latchorzewa, drugie miejsce zajęła Warszawa M 20 z (1957 r.) Remigiusza Fijołka z Borzęcina i a trzecie Fiat 126 p (1986 r.) Roberta Kowalczyka z Izabelina.
- Przyjechały auta z terenu gminy i z całej Polski, uczestnicy zlotu dowiedzieli się o nim z Internetu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej - powiedział Adam Kotwicki.

Oprócz aut zabytkowych pokazano także samochody historyczne, które biorą udział w Rajdzie MonteCarlo. Eskpozycję tą zawdzięczamy naszemu wspaniałemu rajdowcowi Robertowi Burchartowi z Bliznego Łaszczyńskiego, który przybył na festyn razem z kolegami. Pan Robert odpowiadał na pytania fanów rajdów samochodowych, dzięki niemu zorganizowano także pokaz symulacji dachowania samochodu w specjalnym urządzeniu przeznaczonym do tego celu.

Na festynie obecne były także pojazdy OSP Stare Babice, karetka pogotowia, poruszano zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa drogowego i pierwszej pomocy.
Nieopodal zauważyliśmy stoisko na którym królowały psy - boksery. Przybyli do nas bowiem przedstawiciele fundacji "SOS Bokserom".

- Ratujemy psy boksery wszędzie tam, gdzie potrzebują naszej pomocy, zabieramy je schronisk i umieszczamy w domach tymczasowych wśród rodzin, tam w dobrych warunkach oczekują na adopcję. Dziś pokazujemy na festynie jak wspaniałą mają naturę i jak bardzo są przyjazne do człowieka, szczególnie do dzieci. Prowadzimy nasze działania na terenie całej Polski - powiedzieli przedstawiciele fundacji. Zainteresowanym polecamy stronę www.sosbokserom.com.pl

Na festynie nie brakowało również innych ciekawych stoisk: przysmaki kulinarne, kosmetyki, wyroby artystów ludowych, zabawki przyciągały setki osób. Z pokazami sportowymi wystąpili także karatecy, zawodnicy boksu tajskiego i gry carrom. Tegoroczna frekwencja publiczności była rekordowa, zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Patronaty honorowe nad Wielkim Festynem Babickim 2013 objęli: Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego i Jan Żychliński- Starosta Warszawski Zachodni.
Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom i osobom, które dopomogły w realizacji tegorocznego festynu. Wśród nich znaleźli się: "Sita Polska" Sp. z o.o., Sklep Ogrodniczy "PLANTICO" Helena Mateńko, Centrum Ogrodniczo - Przemysłowe "SYSIAK", Sklep "Agro- As" - Renata Jabłecka, Adam Saliński, Piotrkówek Duży, Powiat Warszawski Zachodni, GPK "Eko - Babice", Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy "BRONISZE", "Strefa Języka" - Szkoła Językowa Mileny Orlińskiej, "Warszawski Bank Spółdzielczy" Oddział w Starych Babicach, "Polski Bank Spółdzielczy" Oddział w Wyszkowie, Salon "Optyk Okulista", Babice Nowe, "BUKAT" Hurtownia Warzyw i Owoców, Stowarzyszenie "Carrom Polska". Wszystkim serdecznie dziękujemy!


Wyniki gminnych konkursów

W konkursie drużynowym "Wiedzy o Gminie Stare Babice" wystąpiły 4 zespoły: "Radni" (Tomasz Szuba, Tadeusz Wiśniewski, Waldemar Szelenbaum), "Mieszkańcy" (Beata Bethke, Karolina Jasiniak, Elżbieta Teter), "Eko Babice" (Monika Jędzrzejczak, Milena Skoczyńska, Anna Czerwonka) i "OSP" (Michał Starnowski, Tomasz Cebulski, Jakub Wiśniewski). Zwyciężyła drużyna "Eko-Babice".

W konkursie dotyczącym gminnej pocztówki jubileuszowej z okazji "700 lecia Babic" zwyciężyła Marta Madej z Warszawy. więcej >>>

W konkursie "Babickie Ogrody 2013" zwyciężyli:
I kategoria "mała forma kwiatowa" - Andrzej Sumka z Wierzbina.
II kategoria "ogród przydomowy": 1miejsce Marzena Godlewska z Lipkowa, 2 miejsce Barbara Śluzek - Siemiaszko z Bliznego Jasińskiego, 3 miejsce Małgorzata i Józef Paszula z Zielonek Parceli.
III kategoria "aranżacje terenu zielonego wokół firmy" - Adam Kunysz ze Starych Babic.
W kategorii "Najlepsze sołectwo" zwyciężyło sołectwo Wojcieszyn. więcej >>>

Nasza GALERIA ---- Relacja filmowa TV Mazowsze

Szerzej o gminnych konkursach i rywalizacji sportowej na festynie napiszemy w kolejnym numerze Gazety Babickiej.

Marcin Łada

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.