Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
ŚRODOWISKO

ŚMIECI PO NOWEMU

SEGREGACJA ODPADÓW

ZWIERZĘTA

NASZE AKCJE


01.03.2011

Słoneczna sobota,
pomarańczowe pomarańcze
i stare komputery...

Piękny, słoneczny zimowy dzień sprzyjał sobotniej zbiórce elektroodpadów "Recykling na pomarańczowo".
O godzinie 9.00 na placu przy Urzędzie Gminy stanął pomarańczowy kontener MPO Warszawa, do którego mieszkańcy naszej gminy mogli wrzucać niepotrzebny sprzęt AGD. W zamian pracownicy MPO wręczali im piękne pomarańcze. Najbardziej z owoców cieszyły się jak zwykle dzieci, dla których taka akcja z wyrzucaniem komputerów, czy pralek to frajda i chętnie towarzyszyły rodzicom.

Pani Agnieszka Wiśnioch z MPO była zauroczona Starymi Babicami i sympatią jaką okazywali jej nasi mieszkańcy. Przyszło ok. 170 osób - większość z nich to byli młodzi ludzie - i jak wynikało z sondy przeprowadzonej przez organizatorów - informacja o akcji dotarła do mieszkańców przede wszystkim przez nasz gminny Newsletter Babicki, który akurat wyszedł tego sobotniego ranka. Inni dowiedzieli się od sąsiadów.

Łącznie zebrano 4090 kg. elektorodpadów i 30 kg. zużytych baterii.
Najwięcej zebrano przestarzałej elektroniki komputerowej, ale były też telewizory, lodówki i pralki. Na moje pytanie - co bardziej przeważało wśród uczestników zbiórki - chęć pozbycia się kłopotliwych śmieci, czy świadomość ekologiczna, pani Agnieszka zdecydowanie powiedziała, że to drugie. Podkreśliła, że świadomość odpowiedzialności za środowisko jest coraz szersza w naszym społeczeństwie, bo już większość ludzi wie, że toksyczne substancje w glebie, wodzie i powietrzu bezpośrednio przekładają się na zdrowie każdego z nas.

Dużą rolę w kształtowaniu naszych postaw mają szkoły - niejednokrotnie to dzieci uczą rodziców, że śmieci należy segregować, a baterie należy oddawać do punktów zbiórek. Ważna jest też postawa władz lokalnych, które - jak to się dzieje na przykład w naszej gminie - promują proekologiczne przedsięwzięcia i egzekwują kary za nieprzestrzeganie porządku i łamanie przepisów. Sobotnia zbiórka była bardzo udana, w związku z czym nasz referat Ochrony Środowiska planuje takie akcje przy współpracy z MPO powtarzać.

Na koniec usłyszałam wiele ciepłych słów od organizatorów akcji o naszej gminie, o nas - mieszkańcach, i o pracownikach naszego referatu Ochrony Środowiska. Zrobiło mi się bardzo miło i z przyjemnością przekazuję te słowa moim czytelnikom.

Tekst i zdjęcia: Beata Bethke

powrót

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.