Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

20.10. 2010 r.

Jazz wśród obrazów.
Festiwal "W Krainie Chopina"
w Starych Babicach

W sobotę 16 października o godz.19:00 w Galerii "Wysokie Napięcie" w Starych Babicach w ramach Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina" odbył się kameralny koncert podczas którego wystąpili: Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) oraz Marcin Olak (gitara klasyczna i akustyczna). Artyści zostali zaproszeni przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

Gości przywitał pan Mariusz Dżyga, który przypomniał, że Festiwal w Krainie Chopina jest składową większego przedsięwzięcia pod nazwą Kraina Chopina.

"Deklarację o Krainie Chopina" z 22 lutego 2010 podpisało w Brochowie 22 Gospodarzy z województwa mazowieckiego - wojewoda mazowiecki, marszałek województwa mazowieckiego, starostowie, dyrektor KPN, wójtowie i burmistrzowie, którzy zobowiązali się "Dołożyć wszelkich starań, by "Kraina Chopina" - czyli ta część Mazowsza, w której przyszedł na świat nasz Wielki Rodak, stała się ważnym miejscem spotkań artystycznych i rozpoznawalną wizytówką naszego kraju w świecie".

Następnie prowadzący przedstawił sylwetkę wykonawców i wprowadził słuchaczy w świat jazzu.

Mariusz Bogdanowicz
- kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Od 1991 roku prowadzi swoje zespoły.
Jest autorem i wykonawcą muzyki do filmu Janusza Kijowskiego "Maskarada".
W 2005 roku odznaczony został brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem.

Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, czasem powściągliwa i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym swoje własne, oryginalne brzmienie.

Marcin Olak
- jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina.
Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyka współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Gitarzysta ma na koncie współpracę z wieloma wybitnymi artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń.

Umiejętności artysty zostały docenione przez środowisko muzyczne.
Muzyk jest też często zapraszany do prowadzenie warsztatów dotyczących improwizacji jazzowej.

Artyści rozpoczęli magiczną podróż po dźwiękach muzyki jazzowej własnymi utworami. Świetnie się prezentowali na tle obrazów znajdujących się w galerii. W przerwach między utworami wykonawcy pokrótce opowiadali o muzyce jazzowej oraz opowiadali zabawne anegdoty. Miłym akcentem z ich strony była możliwość posłuchania utworów skomponowanych specjalnie na ten koncert. Publiczność to doceniła ogromnymi brawami, które często pojawiały się przed końcem utworu. Artystom to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie, odbierali to bardzo pozytywnie i z uśmiechem na twarzy kończyli utwór.

Zgromadzona widownia wśród której był obecny wójt gminy Stare Babice pan Krzysztof Turek, była zachwycona koncertem. Szczególny zachwyt wzbudził utwór pt. "Walc dla Janusza" z płyty Marcina Olak. Pani obok której siedziałam nie wierzyła, że można wykonać walca na gitarze i kontrabasie. Podczas kolejnego utworu pana Marcina pt. "She comes" zaobserwowałam młodą mamę z synem, którzy kołysali się w rytm rozbrzmiewającej muzyki. Widać było, że muzycy bardzo dobrze czuli się razem na scenie i przenieśli publiczność do swojego muzycznego świata jazzu.

Na zakończenie artyści otrzymali kwiaty i gromkie brawa za świetny występ.

Koncert zwieńczyły bisy i uśmiech na twarzach gości opuszczających progi galerii.

Koncert zorganizowali - Wójt Gminy Stare Babice, państwo Dorota i Arkadiusz Grzegorczyk i Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego


Tekst i zdjęcia Paulina Więckowska
Red. BB


powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.