Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024 r. imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE

25.02.2011 r.


ROK CHOPINOWSKI W KRAINIE CHOPINA

22 lutego 2011 w auli sochaczewskiej Szkoły Muzycznej uroczyście został zamknięty VI Nadzwyczajny Festiwal w Krainie Chopina zorganizowany dla uczczenia 200-lecia urodzin naszego wielkiego kompozytora.

Przed uroczystością sygnatariusze "Deklaracji o Krainie Chopina" - i jednocześnie organizatorzy Festiwalu - złożyli kwiaty pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Podczas uroczystej gali dyrektor festiwalu Mariusz Dżyga rozdał organizatorom pamiątkowe podziękowania wraz kopią Deklaracji. Szczególne podziękowania otrzymał wójt Starych Babic Krzysztof Turek, który pierwszy skutecznie wsparł akcję organizowaną przez Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego "Instrumenty dla Krainy Chopina" pozyskując sponsorów na zakup fortepianu dla gimnazjum w Koczargach Starych. Zakupiony instrument służy nie tylko uczniom, ale całej lokalnej społeczności podczas koncertów, które odbywają się w auli koczargskiego gimnazjum.


Kwiaty pod statuą Chopina w Żelazowej Woli
- Burmistrz Miasta i Gminy Błonie Zenon Reszka
oraz Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek.

Dyrektor Festiwalu Mariusz Dżyga dziękuje naszemu wójtowi za pomoc w zdobyciu środków na zakup fortepianu dla gimnazjum w Koczargach Starych.

Reprezentujący marszałka województwa mazowieckiego Leszek Celej - przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego sejmiku mazowieckiego pogratulował tak udanej edycji Festiwalu i jego wysokiego poziomu. W jego ramach odbyły się 44 koncerty w tym 11 na terenie naszej gminy. Niezapomniane wrażenia zostaną po wielu z nich, najbardziej wyjątkowe to "Mesjasz" Haendla, który się odbył w babickim kościele i "Glass Duo" w Koczargach Starych. Wiele z nich byłoby chlubą dla filharmonii i sal koncertowych. Należy podkreślić, że Festiwal jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Dzięki Towarzystwu Muzycznemu im. Kazimierza Wiłkomirskiego, które podjęło się tak ogromnego i logistycznie skomplikowanego zadania, przy finansowym wsparciu lokalnych samorządów, mieszkańcy i goście Krainy Chopina mogli uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych, na wysokim, światowym poziomie. Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny i za to wielkie podziękowania należą się naszym lokalnym władzom, ponieważ wysokie ceny biletów na komercyjnych koncertach są często barierą dla niezamożnych miłośników muzyki klasycznej.

Smutną okolicznością Festiwalu było wspomnienie o jego Nieobecnych. Odeszli od nas Henryk Mikołaj Górecki - przewodniczący Rady Honorowej Festiwalu i wójt Leoncina - Józef Mosakowski. To wielka strata dla Festiwalu, świata muzycznego i społeczności Leoncina. Cześć Ich pamięci!


Koncert utworów Fryderyka Chopina

Uroczystość zakończenia Festiwalu uświetnił koncert utworów Chopina wykonany przez znakomitych wykonawców - Kayo Nishimizu - fortepian, Konstantego Andrzeja Kulkę - skrzypce i Andrzeja Wróbla - wiolonczela. Artyści otrzymali brawa na stojąco - ich muzyka, grana sercem, sprawiła słuchaczom wiele radości. Po koncercie ci wielcy muzycy ciepło rozmawiali ze słuchaczami, który chcieli z nimi się podzielić wrażeniami z koncertu i cierpliwie rozdawali autografy. To też duża wartość naszego Festiwalu - nasze koncerty umożliwiały bezpośredni i bliski kontakt z artystą, o który trudno na wielkich scenach.

Wielkie podziękowania dla twórców festiwalu - dyrektora Mariusza Dżyga i jego żony Ewy, która z elegancją prowadziła wszystkie koncerty wprowadzając z wdziękiem słuchaczy w tajniki sztuki muzycznej. Państwo Dżyga swoją pasję poświęcają naszej społeczności - dzięki nim kultura muzyczna w gminie Stare Babice jest na tak wysokim poziomie. Dziękujemy też naszemu wójtowi za zrozumienie potrzeby krzewienia wysokiej kultury na naszych wsiach, za wspieranie inicjatyw społecznych, które temu służą i jego obecność, na którą można zawsze liczyć.


Organizatorzy VI Festiwalu w Krainie Chopina.

Organizatorami Festiwalu w Krainie Chopina byli: Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Sochaczewski, Starosta Warszawski Zachodni, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego; Wójtowie gmin: Nowej Suchej, Leszna, Iłowa, Rybna, Brochowa, Izabelina, Leoncina, Teresina, Sochaczewa, Kampinosu, Sannik, Młodzieszyna i Starych Babic; Burmistrzowie miast: Sochaczewa, Łomianek, Błonia i Ożarowa Mazowieckiego.

więcej zdjęć w GALERII

Tekst i zdjęcia:
Beata Bethke

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w Obiektywie



Gminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza




Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.