Dzisiaj jest czwartek 28 września 2023 r. imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława
KULTURA

 

 

WIADOMOŚCI KULTURALNE


22.11.2012

"Między osnową, a wątkiem"
Wystawa gobelinów w Bemowskim Centrum Kultury

"Między osnową, a wątkiem" - taki tytuł nosi zainaugurowana 20 listopada wystawa, ukazująca zbiór dzieł pracowni tkactwa artystycznego "Penelopa".

Hasło ekspozycji nawiązuje nie tylko do warsztatu tkackiego i sztuki tworzenia gobelinów, ale jest też osobistą metaforą, podsumowującą wyjątkowo ciężki dla "Penelopy" rok. Wiosną tego roku zmarła Pani Zenona Szczepaniak, która w 1991 roku wyszła z inicjatywą założenia pracowni tkackiej. Pod jej kierownictwem, przez ponad 20 lat pracownia dynamicznie się rozwijała, stając się jedną z najlepszych w kraju. Dowodem tego, są liczne nagrody uzyskane na bydgoskim biennale tkaniny unikatowej, gdzie prezentowane są najlepsze prace z całej Polski. Obecnie "Penelopa" prowadzona jest przez Panią Bogumiłę Gołacką, która w tym roku oprócz wystawy na Bemowie zorganizowała m.in. plener tkacki w Radziejowicach.

W rozmowie z nami Pani Bogumiła przyznaje, że gobeliny nie są popularnym rodzajem sztuki w Polsce, stąd też dla osób, które nie miały z nimi styczności, tkactwo artystyczne może się bardziej kojarzyć z ekstrawaganckim hobby, niż z prawdziwą sztuką. Wystawa w Bemowskim Centrum Kultury, jest więc dobrą okazją do zobaczenia niektórych spośród nagrodzonych dzieł i przekonania się na czym polega ich niecodzienny urok. Po zakończeniu wystawy, Panie z "Penelopy" rozważają, również poprowadzenie zimowych warsztatów tkackich w "Art Bemie".

Ze względu na bardzo dużą ilość powstałych prac, nie było możliwości zaprezentowania ich wszystkich na zorganizowanej wystawie. Jednak każdy zainteresowany, może odwiedzić stronę internetową www.penelopa.eu, na której znajdzie liczne fotografie gobelinów, a także będzie mógł bliżej zapoznać się z historią i działalnością "Penelopy". Pracownia planuje również wydać profesjonalny album z metrykami prac.

Wystawa w Bemowskim Centrum Kultury będzie trwała do 7 grudnia. Przypominamy, że filia Pracowni tkackiej Penelopa działa w Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dużym.
Osoby zainteresowane sztuką tkacką spotykają się tam w poniedziałki w godz. 15:00-19:00. Informacje można uzyskać pod tel. 604-913-585, e-mail: gosmos1@wp.pl

Maciej Barnaś
Fot. Marcin Łada

GALERIA

Wystawa:

Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
ul. Górczewska 201 (wejście od ul. Konarskiego)
01-459 Warszawa

Galeria na I piętrze, przed salą 216
Wystawa trwa 19.11.2012-07.12.2012

Wstęp wolny

powrót

OGŁOSZENIA


KONKURSY

Babickie Ogrody 2013

wynniki

Pocztówka Jubileuszowa


FOTOGRAFICZNY
Nakręcone Mazowsze

FOTOGRAFICZNY

KPN w ObiektywieGminna
Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach
zaprasza
Centrum Kultury IZABELIN

zaprasza
LINKI

ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.