Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

8 sierpnia 2010

Uczciliśmy pamięć rozstrzelanych 66 lat temu mieszkańców Borzęcina. Pamiętamy!

W dniu 8 sierpnia 1944 roku hitlerowcy zamordowali w Borzęcinie 49 osób, spośród których większość stanowili mieszkańcy Borzęcina i okolic - pozostali to uciekinierzy z Warszawy objętej powstaniem. Okupanci, mordując bezbronne ofiary, mścili się za atak partyzancki na skład amunicji w Borzęcinie Dużym, który miał miejsce poprzedniego dnia - 7 sierpnia. W wyniku ostrzału zginęło wówczas 39 osób, wśród których byli partyzanci, strażacy i mieszkańcy Borzęcina.

Co roku w intencji rozstrzelanych odprawiana jest uroczysta msza św. w kościele p.w. Św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym. Tak też było 8-go sierpnia o godzinie 16.00 mszę świętą koncelebrował ks. Prałat Bogdan Wosławski - proboszcz parafii - przy asyście ks. Kanonika Józefa Olczaka, ks. Wacława Krzempka - Przełożonego Prowincji Polskiej Stowarzyszenia Misji Afrykańskich i misjonarza Misji - Pawła Mąkosy.


Uroczysta msza w kościele parafialnym w Borzęcinie Dużym.

Procesja z kościoła do nowego miejsca pamięci narodowej.

Pani Marianna Borkowska (z prawej - córka zamordowanego Józefa Białobrzeskiego z córką i bratem.

W tym roku ksiądz proboszcz ogłosił powstanie nowej tradycji - procesji - którą wierni przeszli od kościoła do nowego miejsca pamięci narodowej, by złożyć kwiaty, zapalić znicze i oddać hołd pamięci zamordowanym. W uroczystości wzięły udział rodziny rozstrzelanych i reprezentanci władz gminy wójt Krzysztof Turek i wiceprzewodniczący rady Tadeusz Wiśniewski.
Nowe miejsce pamięci - tablica pamiątkowa - odsłonięta w Borzęcinie Dużym 26-go października 2009 r. z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, została poświęcona ofiarom wojny, zarówno żołnierzom września poległym w okolicy oraz rozstrzelanym w sierpniu 1944 roku mieszkańcom.


Wieniec w imieniu Rady Gminy Stare Babice składa wiceprzewodniczący rady Tadeusz Wiśniewski.

Wieniec w imieniu mieszkańców gminy Stare Babice składa wójt - Krzysztof Turek.

Wojna , to już lat... ale pamięć trwa. Pamięć o strasznych czasach, kiedy śmierć w jednej chwili unicestwiała dziesiątki, setki, tysiące ludzkich istnień. Kiedy okupanci w akcie zemsty barbarzyńsko mordowali wszystkich mężczyzn z całej wsi, odbierali matkom - synów, żonom - mężów.

To byli bezbronni ludzie... odrywani od codziennych zajęć, od żniw, od sianokosów, od karmienia kur, dojenia krów, od dziewczyny w sadzie, od łóżka umierającej matki, od ciężarnej żony... Zwyczajni ludzie... Zostały po nich opustoszałe wsie, i te kobiety, które w przeraźliwej rozpaczy nie miały czasu na żałobę, na łzy, obarczone pracą i odpowiedzialnością nad siły...


Kwiaty od rodzin zamordowanych.

ks. Prałat Bogdan Wosławski - dziękuje wiernym za hołd złożony zamordowanym.

Pani Marianna Borkowska przyszła na mszę z całą rodziną, by uczcić pamięć swego ojca - Józefa Białobrzeskiego. Miała pięć lat i jak co dzień bawiła się z innymi dziećmi na ulicy, kiedy zobaczyła tabor jeńców prowadzonych przez żołnierzy niemieckich. Żołnierze uśmiechali się do mijanych dzieci i rozdawali im cukierki. Po drodze zagarniali napotkanych mężczyzn - pana Józefa zabrali prosto z podwórza...

Więcej zdjęć z uroczystości
w FOTOGALERII

Tekst i zdjęcia: Beata Bethke

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.