Dzisiaj jest czwartek 5 grudnia 2024 r. imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI


20.11.2012

Gmina Stare Babice wyróżniona certyfikatem
"Samorządowy Lider Edukacji 2012"

Kapituła konkursu przyznała Gminie Stare Babice certyfikat II edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej "Samorządowy Lider Edukacji".
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych 31 gmin z kategorii do 20.000 mieszkańców. Z powiatu warszawskiego- zachodniego certyfikat zdobyła także Gmina Ożarów Mazowiecki.

Podczas wręczania dyplomów na finałowej gali konkursu w dniu 14 listopada w Krakowie, odczytano uzasadnienia przyznania certyfikatów wyróżnionym gminom i powiatom. Oceniając Gminę Stare Babice recenzenci "zwrócili uwagę na strategię zarządzania w edukacji, efektywnie łączącą inwestycje infrastrukturalne w bazę oświatową z inwestycjami w zasoby kadrowe. Strategia ta przynosi efekt w postaci wzrostu zatrudnienia nauczycieli prowadzących zajęcia specjalistyczne, co jest nieomal niespotykane w dzisiejszej rzeczywistości samorządowych oszczędności. Komisja zwraca również uwagę na elastyczne dostosowywanie działań do potrzeb edukacyjnych społeczności lokalnej oraz stworzenie szerokiej oferty klas sprofilowanych. Jeden z recenzentów zwrócił ponadto uwagę na wysoką jakość merytoryczną projektu Gminy i Fundacji Hereditas "Dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej - kapliczki, krzyże, figury i obeliski w Gminie Stare Babice" (jako projektu kreującego tożsamość lokalną). Komisja zwraca ponadto uwagę na znaczące inwestycje oświatowe - np. budowę nowoczesnego przedszkola w Bliznem Jasińskiego (oraz inne inwestycje w bazę szkolną, sportową, rekreacyjną - baza oświatowa na światowym poziomie, gruntownie zmodernizowana w ostatnich latach). Gmina profesjonalnie wprowadziła nowy ustrój szkolny".

Aby poddać się procedurze akredytacyjnej, gminy i powiaty wypełniały specjalny raport samooceny, w którym opisywały własne działania w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. Następnie raporty te były szczegółowo analizowane przez komisję akredytacyjną, która weryfikowała przedstawione w nich osiągnięcia i działania. Recenzenci oceniali gminy i powiaty na podstawie informacji przekazanych przez samorządy, ale także w oparciu o audyty odbywające się w gminach czy dane ze źródeł zewnętrznych, np. dane dotyczące wyników egzaminów w szkołach, dla których samorząd jest organem prowadzącym. Każdy samorząd oceniało niezależnie od siebie troje recenzentów, którzy przyznawali gminom i powiatom od 0 do 50 pkt. Certyfikaty "Samorządowy Lider Edukacji" otrzymały te samorządy, które w procedurze akredytacyjnej uzyskały co najmniej 90 pkt. rankingowych - tłumaczy Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.


Macin Zając - z-ca wójta Gminy Stare Babice, Grażyna Kaczmarczyk - prezes zarządu Fundacji Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Beata Tuzimek - główny specjalista ds. rozwoju i promocji gminy

Ankietę konkursową przygotowano w Referacie Rozwoju i Promocji Gminy. Dane do jej opracowania dostarczyły także gminne placówki oświatowe.

Program "Samorządowy Lider Edukacji" ma na celu promocję samorządów posiadających szczególne osiągnięcia w sferze rozwoju szkolnictwa, ale służy także podnoszeniu jakości lokalnej polityki edukacyjnej. Opinia komisji akredytacyjnej może stanowić dla ocenianych samorządów wartościową informację zwrotną na temat jakości ich działań na rzecz edukacji, a także błędów, które w tych działaniach popełniają.
- Pozytywny wynik procedury certyfikacyjnej to dla gmin i powiatów uczestniczących w projekcie dobre narzędzie promocyjne, ale nawet jeśli procedura zakończy się fiaskiem, samorządy uzyskują ważną dla siebie recenzję eksperta, która może pomóc im w podjęciu działań naprawczych w dziedzinie edukacji. Eksperci chętnie pełnią rolę konsultingową na rzecz ocenianych gmin i powiatów - przekonuje Halina Przeniosło z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

W uroczystym finale projektu "Samorządowy Lider Edukacji" w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięło udział ponad 250 osób, w tym przede wszystkim przedstawiciele wyróżnionych gmin i powiatów oraz reprezentanci świata nauki. Zwieńczeniem gali finałowej był recital Tamary Kalinowskiej, kompozytorki i pieśniarki, artystki krakowskiej "Piwnicy Pod Barnami".

"Wiedza - to majątek, którego złodziej nie ukradnie, ale i którego w spadku się nie otrzymuje", tym cytatem z "Parady Paradoksów" Władysława Grzeszczyka posłużyła się pani Grażyna Kaczmarczyk - prezes Fundacji Edukacji i Szkolnictwa Wyższego witając samorządowców na finale konkursu.

Dlatego tak ważne jest, by samorządy nieustannie dbały o staranną edukację kolejnych pokoleń, wymieniały się doświadczeniami i wzajemnie uczyły od najlepszych.

Beata Tuzimek
W tekście wykorzystano fragmenty informacji prasowej przygotowanej przez
Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego


powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.