Dzisiaj jest sobota 22 czerwca 2024 r. imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

2.08.2013

Tajemnice Kampinoskich Wydm
- sierpniowe spacery po gminie

W sobotę 3 sierpnia odbył się czwarty spacer organizowany w ramach jubileuszu 700 lecia Starych Babic.
Tytuł spaceru "Tajemnice Kampinoskich wydm (fauna i flora Starych Babic" był pretekstem do przedstawienia wielu interesujących wiadomości dotyczących: Puszczy Kampinoskiej - Prowadzące spacer - p. Ewa Andrzejewska - przewodniczka, skupiła się na aspektach historycznych, a p. Katarzyna Mikrut - pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego na walorach przyrodniczych. Było także wiele informacji na temat działań bieżących.

Spacer rozpoczynał się w Lipkowie, a więc była to okazja do poznania planów związanych z zagospodarowaniem Polany Lipkowskiej. (Warto podkreślić, że projekt techniczno-wykonawczy został sfinansowany dzięki środkom finansowym przekazanym przez Urząd Gminy Stare Babice, a realizacja przewidziana na lata 2013-14 będzie finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko (85%) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (15%).


O Parku opowiada p. Katarzyna Mikrut

Ciekawym elementem spaceru było analizowanie specjalnej mapy zaprezentowanej przez P. Katarzynę, która ukazywała stopień zalesienia gminy Stare Babice i plany zagospodarowania przestrzennego)
W dalszej wędrówce, która odbywała się zgodnie z obowiązującymi zasadami poruszania się po Kampinoskim Parku Narodowym tj. niebieskim szlakiem pieszym - przedstawiono informacje m.in. na temat

  • działalności Kampinoskiego Parku Narodowego, wśród których poza ochroną przyrody na szczególne podkreślenie zasługują działania o charakterze edukacyjnym realizowane m.in. w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Granicy i Centrum Edukacji Izabelinie
  • sposobów ochrony i gospodarki zasobów Puszczy Kampinoskiej (tj. ochrony ścisłej i działań podejmowanych w ramach ochrony czynnej - np. przebudowa drzewostanów, koszenie łąk itp,)
    badań naukowych realizowanych przez pracowników KPN i projektów badawczych prowadzonych we współpracy z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi m.in. 4 parkami narodowymi w Europie i Ameryce Północnej
  • wielkości i charaterystyki ruchu turystycznego na terenie KPN (rocznie przybywa tu około 1 mln osób)
    Nie zabrakło także zagadek i ciekawostek dotyczących wybranych zwierząt i roślin występujących w lesie np. kleszczy i komarów, a także możliwości wykorzystania w naszych kuchniach dotąd rzadko stosowanych jako surowce do potraw i lekarstw pędów sosny, wrzosu, żołędzi, trzciny itp,.- ale zbieranych oczywiście poza terenami parków narodowych.

Opracowała E. Andrzejewska i K. Mikrut
fot. K. Malinowski , mp
Relacja filmowa TV Mazowsze

 

 

 

Mini GALERIA

W sobotę 10 sierpnia zapraszamy Państwa do Starych Babic. W tym dniu odbędzie się kolejny z zaplanowanych spacerów z przewodnikiem po gminie, które związane są z obchodami 700 lecia Starych Babic.
Spacer nosi tytuł "Mars i Syrena - powstańcy na zapleczu Warszawy, a więc dominować będą sprawy wojny i okupacji. Bohaterami opowieści będą żołnierze Września i partyzanci z Puszczy Kampinoskiej, będzie też ciekawostka o okupacyjnym epizodzie zawieszenia na ramionach cmentarnego krzyża biało-czerwonej flagi - ale nie tylko.

Będzie też chwila na podziwianie przyrody w czasie spaceru skrajem Lasu Bemowskiego, czas na zlokalizowanie dwóch pięknie odnowionych kapliczek w rejonie ulicy gen. Wł. Sikorskiego, a następnie powrót do centrum Starych Babic uliczkami Kwirynowa - symbolu nowoczesnej zabudowy gminy.
Zapraszamy. Zbiórka o godz. 16.00 przed wejściem do Cmentarza Wojennego.

 

Udział w spacerach jest bezpłatny

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.