Dzisiaj jest sobota 22 czerwca 2024 r. imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

6.09.2013

Poznajemy gminę z przewodnikiem

Wojcieszyn - zwycięstwo pod
biało-czerwoną szachownicą
Spacer po Wojcieszynie i okolicy


Spacer po Wojcieszynie, organizowany w ramach obchodów 700-lecia istnienia Babic, w dniu 1 września, odbywał się pod znakiem ludzi związanych z tą miejscowością.

W ciągu długiej, sięgającej średniowiecza historii było ich wielu.

Wśród najbardziej znanych wymienić należy Świętosława z Wojcieszyna, autora XV-wiecznego tłumaczenia na język polski z łaciny Statutu Warckiego, Piotra Kanarka - uczestnika wojny 1920 roku, Teodora Leszczyńskiego - ułana I Pułku Szwoleżerów im. J. Piłsudskiego, żołnierza kampanii wrześniowej 1939 r., pilota ppor. Wiktora Strzembosza, który w dniu 6 września 1939 r. stoczył nad Wojcieszynem zwycięską potyczkę z załogą niemieckiego bombowca, lecącego nad Warszawę, Stanisława Kicka - żołnierza AK Zgrupowania Kampinos, orędownika budowy pomnika w Borzęcinie Dużym upamiętniającego wydarzenia z czasów II wojny światowej, Feliksa Wdowiarka - żołnierza AK, fundatora figury Matki Boskiej z Lourdes w Wojcieszynie i krzyża w miejscowości Wiersze gm. Leszno i Janinę Grot, działaczkę społeczną, integrującą miejscową społeczność, inicjatorkę budowy Domu Kultury (dzisiaj budynek jest siedzibą ARiMR), założycielkę Koła Gospodyń Wiejskich.

Obecnie jedną z najbardziej znanych mieszkanek Wojcieszyna jest pani Kamila Kajak-Mosejcuk - polska tancerka reprezentująca najwyższą klasę taneczną, dwukrotna laureatka głównej nagrody programu "Taniec z gwiazdami" stacji telewizyjnej TVN.

W czasie spaceru można było podziwiać efekty bieżącej działalności ludzi pełnych chęci pracy na rzecz miejscowości. Przykładem może być inicjatywa radnego Sławomira Sumki dotycząca renowacji figury Matki Bożej z Lourdes, która realizowana była przy wsparciu i pomocy wielu mieszkańców i firm, które sponsorowały to przedsięwzięcie.

Ciekawie prezentuje się również druga, odnowiona kapliczka poświęcona kultowi Matki Bożej, znajdująca się przy Trakcie Królewskim, vis a vis ulicy Wspólnej. Obydwa obiekty objęte zostały projektem "dziedzictwo twórczości ludowej i artystycznej - kapliczki, krzyże, figury i obeliski w gminie Stare Babice" - zrealizowanym przez Urząd Gminy Stare Babice i warszawską Fundację Hereditas.

Spacer zakończyła wizyta na Lotnisku Modelarskim w Koczargach i spotkanie z kolejnymi ludźmi ogarniętymi pasją.

Uczestnicy spaceru mogli podziwiać modele samolotów, które sterowane przez ich właścicieli wzbijały się w powietrze i wykonywały skomplikowane figury, takie same jak na pokazach lotniczych. Robiło to duże wrażenie na oglądających.

Ewa Andrzejewska

Udział w spacerach jest bezpłatny.
Zapraszamy na kolejne spacery

więcej o projekcie

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny Dziennik



ZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.