Dzisiaj jest poniedziałek 29 maja 2023 r. imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

27.04.2010

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kolektorów jest potrzebne dla jednej rodziny? Ile mnie to będzie kosztować?
  Wszystko zależy od typu, wielkości i producenta kolektorów.
  W naszym projekcie zaplanowaliśmy 3 typy zestawów:
  a) 2 kolektory ze zbiornikiem 300l dla rodziny 1-3osobowej. Wartość ok. 14 tys., w tym wkład własny mieszkańca do 3500 zł.
  b) 3 kolektory ze zbiornikiem 300l dla rodziny 4-6 osobowej. Wartość ok. 15 tys. w tym wkład własny mieszkańca do 3750 zł.
  c) 5 kolektorów ze zbiornikiem 500l dla rodziny 7-9 osobowej. Wartość ok. 20 tys. w tym wkład własny mieszkańca do 5000 zł.

  Ceny ustalono dla domu jednorodzinnego całorocznego, zamieszkiwanego przez rodzinę, uwzględniono też wydłużoną gwarancję.

 2. Czy kolektory słoneczne mogą być szkodliwe dla zdrowia?
  Nie. Nigdy nie stwierdzono żadnych szkodliwych skutków oddziaływania
  kolektorów słonecznych na zdrowie człowieka czy zwierząt.

 3. Czy można zainstalować kolektory słoneczne w istniejącym budynku, który posiada już system ogrzewania wody i system c.o.?
  Tak.

 4. Czy w zimie kolektory są w stanie podgrzać wodę?
  Tak, ale tylko w ładny słoneczny dzień. Kolektory mogą wtedy podgrzać wodę o kilka lub kilkanaście stopni C. W naszym klimacie kolektory słoneczne pokrywają całkowicie zapotrzebowanie na ciepłą wodę od późnej wiosny do jesieni. Natomiast zimą i w okresach przejściowych tj. wczesną wiosną i późną jesienią konieczne jest zastosowanie dodatkowego źródła ciepła.

 5. Czy należy czyścić kolektory słoneczne?
  Nie. Kolektory zamontowane są pod takim kątem, że czyści je deszcz i nie ma konieczności ich mycia.

 6. Czy zbiornik pojemnościowy nowej instalacji ma zastąpić stary zbiornik? Czy możliwe jest pozostawienie starego zbiornika i montaż nowego na wodę podgrzewaną wstępnie przez kolektor?
  Montaż każdej instalacji solarnej wymaga zaprojektowania podłączenia do istniejącej instalacji hydraulicznej oraz projektu montażu baterii kolektorów. Dlatego też, instalacje solarne w gospodarstwach domowych będą uzależnione od wewnętrznych uwarunkowań i rozwiązań zastosowanych w poszczególnych, dotychczasowych systemach hydraulicznych i grzewczych.
  Udział w projekcie zobowiązuje uczestniczących do nabycia pełnej instalacji (łącznie z zasobnikiem na c.w.u). W zależności od dotychczasowych rozwiązań i uwarunkowań technicznych będzie można zastąpić istniejący zbiornik (jeżeli np. Państwo dysponują starym, zasobnikiem np. ok. 300 litrów), lub też wpiąć nowy zasobnik do istniejącego systemu. Rozwiązanie drugie, stosuje się w sytuacji gdy inwestor ma już wykonaną instalację do ogrzewania ciepłej wody z pieca c.o., ale z zasobnikiem i chce do niej dołączyć instalację solarną. Aby nie usuwać istniejącego zbiornika dokłada się zasobnik i łączy w szereg. Kolektory ogrzewają pierwszy zbiornik, z którego ciepła woda poprzez połączenie, zasila drugi zbiornik. (Oczywiście gdy nie ma wystarczającej ilości nagrzanej wody przez kolektory słoneczne, nie ma konieczności dogrzewać wody w obu zasobnikach - a tylko w tym dotychczasowym).
  Koszt podłączenia jest kosztem kwalifikowanym projektu - nie będzie dodatkowych kosztów związanych ze sposobem podłączenia, a koszt całkowity ustalony będzie podczas wykonania projektu technicznego.

 7. Czy osoba, która zdecyduje się na zamontowanie instalacji tylko z jednym zbiornikiem 300 l. będzie ponosić wyższe koszty dogrzewania wody w większym niż poprzednio zbiorniku wody. Czy korzyści z zaoszczędzonej latem energii nie będą niższe niż koszt podgrzewania wody w miesiącach zimowych.
  Co zalecają fachowcy ?

  Wszystko zależy od uwarunkowań indywidualnych. Jeżeli mała rodzina 1-2 osobowa dotychczas ma zasobnik np. 60l to nie bardzo się będzie opłacało dogrzewać 300l - jest oczywistym, że dogrzanie 300l będzie więcej kosztowało niż 60 l.- więc lepiej zmontować układ złożony z dwóch zbiorników i zimą pobierać do dogrzania tylko wodę z mniejszego zbiornika.

 8. Czy osoby, które nie mają zbiornika pojemnościowego i korzystają z dwufunkcyjnego pieca będą musiały zamontować 1 lub 2 zbiorniki pojemnościowe? Co wtedy gdy nie mają kotłowi i dotychczasowy piec wisi w łazience?
  Osoby uczestniczące w projekcie muszą nabyć cały komplet. Ponadto zasobnik jest niezbędny w każdej instalacji solarnej. Instalacja solarna nie może pracować bez zasobnika na c.w.u o odpowiedniej pojemności umożliwiającej odbiór energii z kolektorów. Będą musiały oczywiście nabyć zasobnik, który będzie współpracował z piecem. Zasobnik nie musi być umiejscowiony w kotłowni - to nie jest wymóg konieczny. Można zasobnik zamontować na strychu, w garażu, w piwnicy itd.

 9. Czy akt zgonu jednego z właścicieli wystarcza, by umowę mogli podpisać pozostali właściciele wskazani w aktualnym odpisie z księgi wieczystej.
  Nie - należy przedstawić prawomocny wyrok sądu z postępowania spadkowego oraz złożony wniosek o zmianę wpisu do księgi wieczystej zgodnie z postanowieniami sądu.

 10. Dlaczego aż 10 lat właścicielem kolektorów ma być gmina?
  Wynika to z konieczności stosowania dla tego typu urządzeń 10%-wej stawki amortyzacji rocznej. Gmina może przekazać tylko środek trwały w pełni zamortyzowany. Jeśli pojawi się możliwość prawna pozwalająca na skrócenie okresu amortyzacji lub przekazanie niezamortyzowanego sprzętu będziemy wprowadzać aneksy do umów i korzystać z tych możliwości.
  Należy jednak pamiętać, że sprzęt i urządzenia wchodzące w skład systemu solarnego będą musiały pozostać własnością gminy minimum 5 lat, licząc od dnia zatwierdzenia końcowego raportu z realizacji projektu. Wynika to z przepisów unijnych na mocy których, jako wnioskodawca będziemy zobowiązani przez 5 lat do zapewnienia trwałości rezultatów zrealizowanego projektu.

 11. Dlaczego użytkownik ma obowiązek serwisowania zestawu kolektorów przez 10 lat?
  Serwis jest związany z okresem gwarancji. Na dzień dzisiejszy planujemy na etapie przetargu wyegzekwować od dostawców 10-letnią gwarancję, która zabezpiecza użytkownika solarów pod wieloma względami. Jeśli pozwolą na to zapisy dokumentacji konkursowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych będziemy chcieli umieścić koszt serwisu po stronie gwaranta. Jeśli w wyniku przetargu wyłoniona będzie firma, która zapewni krótszy okres gwarancji, obowiązek serwisowania zostanie dostosowany do czasu jej trwania - użytkownik dostanie możliwość podpisania aneksu do aktualnie obowiązującej umowy.

Szczegółowych informacji o zasadach podpisywania umów
udzielają pracownicy Referatu Rozwoju Gminy.
Kontakt e-mail: programy-rozwoju@stare-babice.waw.pl
tel. 22-752-87-51


Prezentacja do pobrania (pdf)
(Prezentacja przygotowana
przez inżynierów prowadzących
spotkania informacyjne)

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.