Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024 r. imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Jest poczta!
Biznes czy dobro społeczne? - rozmowa z Pawłem Teterem, prezesem Stowarzyszenia Eko-Blizne-Groty
Z sesji Rady Gminy
Nowe drogi nie tylko w Kwirynowie
Złoto dla gminy - medal Franciszka Stefczyka
Będzie kanalizacja w Bliznem Jasińskiego - spotkanie z mieszkańcami
Pamiętajcie o bocianach
Temat miesiąca
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu - byliśmy na Dniu Dziecka
Mieszkańcy naszej gminy
Pierwsza Komunia Święta - dniem szczęścia i radości
Prymas Polski otworzył Dom Parafialny
Kultura | Oświata | Sport
Muzyczna Noc Świętojańska
Wakacji nadszedł czas. Podsumowaliśmy miniony rok szkolny
W zwierciadle Teatru
Królewna Śnieżka i... pięciu krasnoludków - teatr z Borzęcina
Koncert chopinowski w Domu Parafialnym
IV Przegląd Chórów Szkolnych
Dzień bociana - nowe święto
IX Rajd Rowerowy. Reaktywacja
Babiczanie pierwsi w powiecie. Mamy sukcesy sportowe
Młodzi z pasją "Zaskoczyliśmy publiczność"
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06/2006

IV Przegląd Chórów Szkolnych

W dzisiejszych czasach, gdy w radiu coraz trudniej usłyszeć melodyjną piosenkę, a z wykonaniem Hymnu Narodowego mają trudności nawet osoby z elity władzy, bardzo ważne jest wczesne umuzykalnienie dzieci. Umiejętność śpiewania daje wielu ludziom radość, nie tylko śpiewającym, ale również ich słuchaczom. Dlatego też wszystkie działania zmierzające do rozśpiewania dzieci i młodzieży są dziś bardzo cenne i warte skutecznego poparcia.

Miłym dla ucha wydarzeniem muzycznym był majowy Przegląd Chórów Szkolnych, który odbył się w Borzęcinie. Niestety, wystąpiły na nim tylko dzieci z gminnych szkół podstawowych, zabrakło reprezentacji Gimnazjum w Koczargach. Każdy Gminny Przegląd Chórów miał dotąd jakąś pieśń przewodnią. Cztery lata temu była to „Oda do radości", później „Sen o Warszawie" , „Pamiętajmy o Ogrodach" , a w br. nawiązano do patriotycznych wydarzeń najnowszej historii Polski i jako utwór przewodni wybrano piosenkę do słów Jana Pietrzaka i muzyki Włodzimierza Korcza - „Żeby Polska była Polską".
Pieśń tę wykonały obie reprezentacje szkół i muszę stwierdzić, że wśród wielu słuchaczy wywołała ona chwilę wzruszenia i refleksji. Podobnie było również z innymi utworami, a jednym z najciekawszych była piosenka z animacją zaprezentowana przez dzieci z Babic. Podczas śpiewania wykonywały one rytmicznie zabawne gesty, co również stopniowo udzieliło się publiczności. Słuchanie obydwu grup chóralnych było dużą przyjemnością. Nasze dzieci po prostu potrafią śpiewać. Po zakończeniu przeglądu poprosiłem o wypowiedź osoby prowadzące chóry.
Ewa Dżyga: - Nasz chór liczy ponad 120 osób, nie mogłam zatem wszystkich zabrać i do Borzęcina przyjechała tylko połowa naszych podopiecznych. Dzieci chętnie chodzą na zajęcia, staramy się zawsze dostosowywać piosenki do ich poziomu. Proponujemy także zróżnicowany repertuar. Wszystkich zainteresowała oryginalna piosenka z animacją, taki utwór przeciwdziała biernemu śpiewaniu i co równie ważne - biernemu słuchaniu. Do wykonywania tej piosenki oprócz słuchu potrzebny jest także refleks. Widzę, że dzieci z Borzęcina śpiewają z dużym zaangażowaniem, podobał i się ich występ...
Bernard Oloś: - Chór szkolny z Borzęcina liczy obecnie 46 osób, śpiewamy w zasadzie utwory jednogłosowe, choć próbujemy też ostatnio śpiewać kanonowo i wielogłosowo. Mamy trochę inny repertuar niż chór babicki, ale to dobrze, bo możemy się uzupełniać na występach. Rozpoczęliśmy już współpracę między sobą, konsultujemy się przed występami, wymieniamy nuty, a na miłych kontaktach korzystają dzieci, bo przecież liczy się ich radość i umiejętność wspólnego śpiewania.

ben





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy