Dzisiaj jest sobota 27 kwietnia 2024 r. imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Jest poczta!
Biznes czy dobro społeczne? - rozmowa z Pawłem Teterem, prezesem Stowarzyszenia Eko-Blizne-Groty
Z sesji Rady Gminy
Nowe drogi nie tylko w Kwirynowie
Złoto dla gminy - medal Franciszka Stefczyka
Będzie kanalizacja w Bliznem Jasińskiego - spotkanie z mieszkańcami
Pamiętajcie o bocianach
Temat miesiąca
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu - byliśmy na Dniu Dziecka
Mieszkańcy naszej gminy
Pierwsza Komunia Święta - dniem szczęścia i radości
Prymas Polski otworzył Dom Parafialny
Kultura | Oświata | Sport
Muzyczna Noc Świętojańska
Wakacji nadszedł czas. Podsumowaliśmy miniony rok szkolny
W zwierciadle Teatru
Królewna Śnieżka i... pięciu krasnoludków - teatr z Borzęcina
Koncert chopinowski w Domu Parafialnym
IV Przegląd Chórów Szkolnych
Dzień bociana - nowe święto
IX Rajd Rowerowy. Reaktywacja
Babiczanie pierwsi w powiecie. Mamy sukcesy sportowe
Młodzi z pasją "Zaskoczyliśmy publiczność"
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06/2006

Złoto dla Gminy

Medal został przyznany na wniosek Spółdzielczego Banku Ogrodniczego w Warszawie. Doceniono długoletnią współpracę Gminy i naszego Samorządu z tą instytucją.

WBank Ogrodniczy jest placówką o długiej, ponad osiemdziesięcioletniej historii. Początki tej instytucji sięgają roku 1925, kiedy do rejestru bankowego oficjalnie wpisano spółdzielnię "Kredyt Ogrodniczy". Od chwili założenia firma systematycznie się rozwijała. Przetrwała nawet wielki kryzys gospodarczy w latach trzydziestych, który spowodował upadłość wielu przedsiębiorstw, działała także w czasie okupacji hitlerowskiej. W 1943 r. uzyskała nazwę, którą nosi do dziś. W czasie Powstania Warszawskiego siedziba Banku została na krótko przeniesiona do Grodziska Mazowieckiego. Jak widać, pracownicy placówki dzielili tragiczny los mieszkańców Warszawy i wspomagali ich nawet w najtrudniejszych momentach.
W ostatnich latach Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie stał się nowoczesną i sprawnie zarządzaną strukturą, która działa w zróżnicowanych środowiskach : od wielkomiejskich począwszy (Warszawa), poprzez miejskie (Marki, Wołomin, Radzymin, Błonie), aż po wiejskie (gminy Babice, Kampinos, Brochów). Działalność instytucji nie ogranicza się do świadczenia tradycyjnych form usług bankowych, ale obejmuje także udział w lokalnym życiu społecznym i kulturalnym. Wyraża się on w sponsorowaniu różnego rodzaju imprez, między innymi zawodów sportowych, współpracy ze szkołami i udziale w akcjach charytatywnych.
Firma wchodzi w skład Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Jest to stowarzyszenie, które zrzesza placówki bankowe z terenu całej Polski. Każdego roku związek przyznaje kilka różnego rodzaju wyróżnień za działalność na rzecz spółdzielczości. Odznaczenia są nadawane zarówno osobom prawnym, jak i instytucjom. Jednym z bardziej prestiżowych wyróżnień jest Złoty Medal im. Franciszka Stefczyka, którym 19 maja br. została uhonorowana Gmina.

kg.

Franciszek Stefczyk (1861-1924) - z wykształcenia historyk i nauczyciel szkoły rolniczej, zainicjował powołanie Zjednoczenia Związków Spółdzielni Rolniczych, był autorem wielu prac o spółdzielczości. Zasłynął z utworzenia pierwszej na ziemiach polskich kasy oszczędnościowo-pożyczkowej. Przyczynił się również do upowszechnienia wiejskich kas spółdzielczych. Kasy Stefczyka działały na małych obszarach (do 3 tys. mieszkańców). Pozwoliły chłopom zapoznać się w praktyce z zasadami samopomocy, inwestowania i podstawami rachunkowości. W 1914 roku w zaborze austriackim działały 1372 kasy, skupiające ponad 145 tysięcy członków.



ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy