Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024 r. imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Rozmowa ze Starostą Janem Żychlińskim
Z sesji Rady Gminy
Czy otrzymamy 84 mln złotych?
Fundusz Spójności szansą dla Gminy
Dożynkowe dziękczynienie
XXV Rocznica Solidarności RI
Temat miesiąca
90 lat OSP Stare Babice
OSP Stare Babice 1916-2006
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Mieszkańcy naszej gminy
Spotkanie po 24 latach
Kultura | Oświata | Sport
Zakończył się II Letni Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
Witaj szkoło!
Ta pamięć musi trwać... Uroczystość patriotyczna
Bezpieczna Gmina
Pomóżmy Ziemi!
W trosce o środowisko
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 09/2006

Ta pamięć musi trwać...



Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września uczciliśmy pamięć polskich żołnierzy, którzy zginęli na terenie naszej gminy w czasie II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starych Babicach. Uczestniczyli w niej między innymi: Wójt Krzysztof Turek, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, kombatanci, harcerze, strażacy i uczniowie. Udział wzięli także żołnierze z Kompanii Honorowej i 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z generałem Ryszardem Szulichem.
- Dziś pochylamy się nad mogiłami bohaterów, którzy spoczywają na babickim cmentarzu wojennym - powiedział podczas homilii ksiądz prałat Jan Szubka - Wspominamy żołnierzy, którzy zginęli pod Janowem, w Latchorzewie, Zielonkach, Klaudynie, Borzęcinie... Ci ludzie walczyli o chrześcijański kształt Europy, o obronę jej kultury i cywilizacji. Po 67 latach od odzyskania wolności musimy się zastanowić, czy Polska, za którą przelewali krew, miała wyglądać tak jak dziś? Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się na Cmentarz Wojskowy. Odśpiewano hymn państwowy, po czym odbył się apel poległych. Żołnierze z Kompanii Honorowej oddali salwę nad grobami bohaterów. Następnie przyszedł czas na przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych. -Jestem przekonany, że patriotyzm, jakim wykazali się mieszkańcy tych terenów w czasie wojny i ich ofiara życia, zapewnią gminie Stare Babice należne miejsce na kartach historii - powiedział Wójt Krzysztof Turek - Obecnie w wielu środowiskach próbuje się zatrzeć pamięć o wojennych cierpieniach Polaków, dlatego ogromne znaczenie ma walka o prawdę historyczną. Potrzebna jest współpraca ludzi świata nauki i mediów w tworzeniu niezakłamanej wersji historii.
Starosta Jan Żychliński, nawiązując do homilii ks. Jana Szubki, stwierdził: - Dziś Polska jest wolnym krajem, dlatego nad grobami żołnierzy możemy powiedzieć bez wahania, że ich testament został wykonany. Ofiara krwi, którą złożyli, nie poszła na marne. Cześć Ich pamięci!
Po przemówieniach z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Starych Babicach oraz zespół "Babickie Sąsiadki". Oprawę muzyczną obchodów zapewniła Orkiestra Dęta z Pruszkowa. Kończąc część oficjalną, Wójt Krzysztof Turek podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości. Serdeczne słowa skierował także do kombatantów.
-Jesteście żywą kartą historii. Dzisiejszą uroczystością także Wam pragniemy oddać hołd - powiedział. Następnie Wójt zaprosił wszystkich na wojskową grochówkę i ognisko harcerskie. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wspólnie odśpiewali "Warszawiankę".
Uroczystość ku czci poległych bohaterów, w której bierzemy udział każdego roku, jest żywą lekcją patriotyzmu dla nas wszystkich. Ogromne znaczenie ma w niej uczestnictwo młodzieży -harcerzy i uczniów. Ich zadaniem będzie w przyszłości utrwalanie pamięci o wojennej ofierze Polaków. Ta pamięć musi trwać przekazywana przez pokolenia, aby miłość do Ojczyzny i patriotyzm nie były tylko pustymi frazesami. W dzisiejszych, skomercjalizowanych czasach są to wartości, które stale powinniśmy pielęgnować.

tekst i fot. Marta Wawrzeniecka





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy