Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024 r. imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Rozmowa ze Starostą Janem Żychlińskim
Z sesji Rady Gminy
Czy otrzymamy 84 mln złotych?
Fundusz Spójności szansą dla Gminy
Dożynkowe dziękczynienie
XXV Rocznica Solidarności RI
Temat miesiąca
90 lat OSP Stare Babice
OSP Stare Babice 1916-2006
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Mieszkańcy naszej gminy
Spotkanie po 24 latach
Kultura | Oświata | Sport
Zakończył się II Letni Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
Witaj szkoło!
Ta pamięć musi trwać... Uroczystość patriotyczna
Bezpieczna Gmina
Pomóżmy Ziemi!
W trosce o środowisko
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 09/2006

Dożynkowe dziękczynienie


3 września w Kościele p.w. Św. Wincentego Fereriusza w Borzęcinie Dużym uczestniczyliśmy w Dożynkach Parafialnych. W tym roku piękny wieniec, wykonany z kłosów zbóż przygotowali mieszkańcy Wojcieszy-na. Najwięcej napracowali się nad jego wykonaniem starostowie dożynkowi: Janina Wiśniewska Andrzej Sumka. W centralnej części tego artystycznego dzieła umieszczono wizerunek Matki Bożej.

Do tego właśnie obrazu nawiązał podczas kazania ks. prałat Bogdan Wosławski.
-Kiedy kłaniamy się dziś wszystkim ludziom pracującym na roli i obchodzimy nasze Dożynki Parafialne, na Jasnej Górze wielu rolników uczestniczy w dożynkach ogólnopolskich. Wszyscy jednak: i tu w Borzęcinie, i zgromadzeni na Jasnej Górze dziękujemy, przez wstawiennictwo Maryi, Panu Bogu za zebrane plony.
Co roku obchodzimy nasze Dożynki Parafialne, składamy hołd rolnikom, bo praca ludzka jest najważniejsza i należy uszanować każdego, kto w trudzie pochyla się nad ziemią. Wszystkim pracującym na roli w naszej parafii Szczęść Boże - powiedział ks. Wosławski.
Tegoroczna dożynkowa Msza Święta w Borzęcinie miała bardzo uroczysty charakter. Jednym z jej wzruszających elementów było złożenie przed Ołtarzem darów z tegorocznych plonów, które ofiarowali najmłodsi przedstawiciele parafii. Przygotowanie tej uroczystej chwili zawdzięczamy radnej Agnieszce Matuszewskiej, która wraz z młodzieżą zadbała również o piękny wystrój kościoła. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Krzysztof Turek.
- Gdy dziś składamy hołd naszym rolnikom, musimy wspomnieć ich zmagania z anomaliami pogodowymi, suszę i gwałtowne opady deszczu - powiedział Wójt - Trud rolników zasługuje na szacunek, podobnie jak nasza droga do Unii Europejskiej. Byliśmy pełni obaw, jednak dziś, po niespełna 3 latach doświadczeń możemy stwierdzić, że nie taka Unia straszna, jak się niektórym wydawało. Korzyści z integracji są już zauważalne, pojawiają się również dalsze dobre perspektywy.
Radna Agnieszka MatuszewskaWójt wspomniał także zbliżający się jubileusz 25-lecia NSZZ RI Solidarność, która była nie tylko związkiem zawodowym, ale i ruchem ogólnornarodowym. Na zakończenie życzył wszystkim rolnikom, aby ich praca dała satysfakcjonujące owoce.
Tegoroczne Dożynki w Borzęcinie miały szczególny charakter również z powodu nowej szaty kościoła. Odnowiono bowiem gruntownie zarówno ołtarz główny, jak i ambonę. Kolumny i wiele sztukaterii pokryto płatkami 23 karatowego złota. >Nowy blask uzyskały również polichromie na sklepieniu świątyni.
Jak poinformował nas ks. Bogdan Wosławski, wszystkie prace wykonano w specjalistycznej pracowni w Opocznie, dokąd przewieziono zarówno ołtarz, jak i ambonę. Były to pierwsze poważniejsze prace konserwatorskie od zamontowania ołtarza w kościele, a zatem od...1863 roku. Wszystkie uszkodzone elementy drewniane wymieniono na nowe. Konserwacji wymagają jeszcze 4 boczne ołtarze, ale ks. prałat ma nadzieję wykonać je w br. Wojewódzki Konserwator Zabytków dopomógł w renowacji kościoła w Borzęcinie, przyznając na ten cel dotację w wysokości 15 tys. zł. Aby spłacić resztę zobowiązań, potrzeba jeszcze ofiarności wiernych. Apelujemy zatem o zrozumienie sytuacji i pomoc nie tylko do parafian, ale i pozostałych mieszkańców gminy. Dzięki remontowi świątynia w Borzęcinie - jednej z najstarszych parafii na Mazowszu, zajaśniała nowym blaskiem. Pomagając w spłacie rat, ten blask może być po części udziałem każdego z nas.

mł.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy