Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Potrzeba dzieła miłosierdzia - rozmowa z Ojcem Prowincjałem SMA Wojciechem Lulą
Drogowy zawrót głowy, czyli co nowego na ul. Warszawskiej
Z sesji Rady Gminy
Spotkanie opłatkowe
Wolontariusze z certyfikatami
Zebraliśmy górę grosza
Puchar dla "Klaudynka" - podsumowanie roku działkowiczów
Lekcja ekologii w oczyszczalni
Jubileusz 5-lecia Zespołu Interdyscyplinarnego
Temat miesiąca
Mikołaj to najlepszy Święty!
Kultura | Oświata | Sport
Anioły są... w Urzędzie Gminy
Chopin na ludowo - wystąpiła Maria Pomianowska z zespołem
Świąteczna paczka
Mistrzyni kolędowego śpiewania - cudowne dziecko Ania Pioterczak
Bezpieczna gmina
Babiniczanie na komendzie
Nie pozwól się krzywdzić - relacja ze spotkania przeciw przemocy domowej
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 12/2006

Mistrzyni kolędowego śpiewania

Ania Pioterczak jest cudownym dzieckiem. Jej głos mogliśmy podziwiać podczas wielu uroczystości w naszej gminie. Dziewczynka najchętniej wykonuje kolędy i pieśni religijne - w tej dziedzinie zdobyła już wszystkie możliwe nagrody, między innymi była laureatką Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz trzykrotnie otrzymała wyróżnienia Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Religijnej w Legionowie. Świetnie radzi sobie zarówno z repertuarem klasycznym, jak i rozrywkowym. Od kilku lat występuje na koncertach ze znanymi muzykami, między innymi z Edytą Geppert, Hanną Banaszak, Krzysztofem Cugowskim. Jak przyznają specjaliści od śpiewu, Ania spełnia wszelkie warunki, aby zostać gwiazdą...


[Rozmiar: 27094 bajtów]W wigilijny wieczór dom Państwa Pioterczaków - rodziców Ani - rozbrzmiewa muzyką. Przy pianinie siedzi drobna dziewczynka - akompaniując reszcie rodziny, wykonuje tradycyjne polskie kolędy. Jej niezwykły głos wyróżnia się w chórze kolędników. Słychać w nim wzruszenie, łagodny smutek i nadzieję -wszak maleńkie, ułożone w żłobie Dziecię właśnie tej nocy zstąpiło z nieba, aby zbawić wszystkich ludzi.
- Gdy nadchodzi czas kolędowania, śpiewamy przez cały wieczór, aż do Pasterki - mówi mama Ani - Wszyscy kochamy muzykę, gramy na różnych instrumentach. Marek (starszy brat Ani) akompaniuje nam na gitarze, a córka na pianinie.
Kiedyś to ja ją uczyłam, teraz ona przejęła moją rolę.
Ania jest cudownym dzieckiem. Ma słuch absolutny, co oznacza, że odbiera muzykę w zupełnie inny sposób niż reszta jej rówieśników.
- Zaczęła śpiewać, kiedy miała zaledwie trzy lata. Już wtedy odkryliśmy, że ma talent - mówi Pani Pioterczak -Zaskakiwała nas siła jej głosu i poczucie rytmu, niespotykane u tak małego dziecka. Uznaliśmy jednak, że sama powinna zdecydować, czy chce zająć się muzyką. Kiedy postanowiła wykonać "Ave Maria" w czasie Pierwszej Komunii, przeszedł nas dreszcz. Do tej pory śpiewała tylko w domu, czasem w szkole, ale nigdy wcześniej nie występowała przed tak dużą publicznością. To był wspaniały dzień - Ania dostała owację na stojąco.
W tamtym czasie rodzina Pioterczaków mieszkała jeszcze w Lublinie. Do Starych Babic przeprowadzili się cztery lata temu - jak twierdzą, już na zawsze. Kiedy Ania zaczęła naukę w babickiej podstawówce, nikt nawet nie podejrzewał, że ma do czynienia z "cudownym dzieckiem". Głosem dziewczynki zainteresowała się Ewa Dżyga, która została jej pierwszą nauczycielką śpiewu.
Ania ćwiczy wokal już od pięciu lat - obecnie współpracuje z prof. Małgorzatą Marczewską i Barbarą Szczerbaczewicz. Na lekcje wozi ją dwa razy w tygodniu tato, który jest jednocześnie "menadżerem" córki.
Prorektor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ks. prof. Kazimierz Szymonik przydzielił Ani swoją najlepszą asystentkę od sopranu, obiecał także, że kiedy dziewczynka zda maturę, z radością przyjmie ją do konserwatorium. Oprócz tego Ania od dwóch lat uczy się gry na fortepianie w Prywatnej Szkole Muzycznej II Stopnia w Izabelinie. Nie tylko znakomicie wykonuje utwory muzyczne, ale także sama komponuje.
- Codziennie spędzam co najmniej dwie godziny przy pianinie, ale gdybym mogła, grałabym jeszcze dłużej. Ponieważ robię to, co lubię, zupełnie nie czuję zmęczenia.
W ciągu tygodnia Ania niewiele odpoczywa - dzieli czas między naukę w gimnazjum i pracę nad swoim talentem. Jednak w weekendy znajduje chwilę na rozrywkę, co tydzień jeĽdzi także na basen. - Ania ma dwie natury - mówi Stanisław Pioterczak - Z jednej strony jest wrażliwą artystką, z drugiej - szaloną, pełną życia nastolatką. Dlatego dbamy o to, żeby miała także czas na zabawę i "zwyczajne życie".
Jako solistka odnosi sukcesy na konkursach ogólnopolskich i nie tylko. Nie sposób wymienić wszystkich otrzymanych przez nią wyróżnień. Podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie Ania oprócz Nagrody Głównej otrzymała Grand Prix. Za zajęcie II miejsca na XIII Festiwalu Piosenki Maryjnej wygrała pielgrzymkę do grobu Ojca Świętego w Rzymie. Na zakończenie Parafiady, która jest imprezą o zasięgu międzynarodowym, po zaśpiewaniu "Ave Maria" dziewczynka oprócz wyróżnienia otrzymała od wszystkich VIP-ów róże.
Osiągane sukcesy nie psują jednak jej charakteru. Wszystkie nagrody zdobyte podczas koncertów Ania rozdaje krewnym i znajomym. Obecnie odpoczywa od rywalizacji i nie uczestniczy w konkursach.
[Rozmiar: 27094 bajtów]- Na występach promuje się nieznanych wykonawców i szuka nowych talentów. Natomiast córka jest już utytułowaną wokalistką - z takimi osiągnięciami odbierałaby nagrody innym. Poza tym rozwija się i nie może przesilać głosu.- mówi tato dziewczynki.
Do tej pory Ania wystąpiła na wielu festiwalach i koncertach, w tym tak prestiżowych, jak Koncerty Papieskie w Sali Kongresowej i w Kościele Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie Lotnisku. Śpiewała także podczas ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2004/2005 w sanktuarium na Siekierkach - uczestnicy tego spotkania przyznają, że dziewczynka swoim głosem ożywiła nowo wybudowany kościół. Dwukrotnie wzięła udział w koncertach noworocznych w Katedrze Warszawsko-Praskiej. W styczniu wystąpi po raz trzeci.
Na scenie Ania zachowuje się profesjonalnie, jak doświadczona artystka. Nie czuje tremy nawet przed ogromną publicznością. - Im więcej ludzi, tym lepiej - mówi z przekonaniem. Pytana o sekret swojego profesjonalizmu i opanowania w czasie występów, odpowiada:
- Przed koncertem zawsze przygotowuję się w samotności, często odmawiam wtedy modlitwę. Kiedy wchodzę na scenę, widzę światła reflektorów skierowanych w moją stronę i tłum ludzi wpatrzonych tylko we mnie. Przed wykonaniem utworu staram się jednak przede wszystkim uspokoić i skoncentrować - choć ten moment trwa zaledwie chwilę, jest dla mnie najważniejszy, bo tak naprawdę śpiewanie zaczyna się od ciszy.
10 grudnia na Torwarze Ania uczestniczyła w koncercie z okazji 25-lecia stanu wojennego. Wystąpiła przed publicznością liczącą ponad tysiąc osób, śpiewając w towarzystwie takich gwiazd, jak Krystyna Prońko, Anna Szałapak, Alicja Majewska, Jan Pietrzak. Na widowni znaleĽli się między innymi biskup Sławoj Leszek GłódĽ i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kiedy Ania wykonała kolędę "Lulajże Jezuniu", wiele osób miało łzy w oczach.
Ania traktuje swój talent bardzo poważnie, ma jasno określony cel na przyszłość: - Choć bardzo lubię muzykę rozrywkową - słucham między innymi country i popu, uwielbiam piosenki Bajmu - chciałabym śpiewać utwory operowe i znaleĽć się w La Scali.
Na podjęcie decyzji ma jeszcze trochę czasu. Jednak już teraz, gdziekolwiek się pojawi, budzi zachwyt i jest zapraszana na kolejne koncerty. Głosu Ani nie sposób słuchać obojętnie - przemawia prosto do serca. Miejmy nadzieję, że w przyszłości jej talent będziemy mogli podziwiać na największych scenach w kraju i na świecie.

Karolina Gwarek

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy