Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024 r. imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Potrzeba dzieła miłosierdzia - rozmowa z Ojcem Prowincjałem SMA Wojciechem Lulą
Drogowy zawrót głowy, czyli co nowego na ul. Warszawskiej
Z sesji Rady Gminy
Spotkanie opłatkowe
Wolontariusze z certyfikatami
Zebraliśmy górę grosza
Puchar dla "Klaudynka" - podsumowanie roku działkowiczów
Lekcja ekologii w oczyszczalni
Jubileusz 5-lecia Zespołu Interdyscyplinarnego
Temat miesiąca
Mikołaj to najlepszy Święty!
Kultura | Oświata | Sport
Anioły są... w Urzędzie Gminy
Chopin na ludowo - wystąpiła Maria Pomianowska z zespołem
Świąteczna paczka
Mistrzyni kolędowego śpiewania - cudowne dziecko Ania Pioterczak
Bezpieczna gmina
Babiniczanie na komendzie
Nie pozwól się krzywdzić - relacja ze spotkania przeciw przemocy domowej
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 12/2006

Drogowy zawrót głowy

Stan techniczny drogi warszawskiej nr 580 od lat denerwuje mieszkańców naszej gminy. Dlatego też wiele osób z radością przyjęło wiadomość o tym, że zostanie ona przebudowana i uzyska wreszcie europejski standard. Tymczasem stopień zaawansowania robót na tej głównej gminnej arterii (będącej jednocześnie drogą wojewódzką) od miesięcy budzi niepokój tysięcy osób, które codziennie tamtędy jeżdżą, nie wspominając już o okolicznych mieszkańcach. Kto odpowiada za ten stan rzeczy?


[Rozmiar: 27094 bajtów]Jeszcze w maju br. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Grodzisku Mazowieckim - Marek Choiński wyraził nadzieję, że termin zakończenia przebudowy I odcinka tej drogi, a zatem Leszno - Babice zostanie dotrzymany i prace zakończą się 10 grudnia. Oczywiście Dyrektor wspominał o pewnych opóĽnieniach wynikających z problemów z dokumentacją techniczną czy spraw dotyczących własności gruntu, ale powiedział również, że firma Strabag dysponująca ogromnym doświadczeniem ze wszystkim sobie poradzi. Dziś przekroczyliśmy połowę grudnia, a końca prac nie widać...

Zróbcie coś z tym!
Do naszej redakcji przychodzą dziesiątki e-maili od zdenerwowanych mieszkańców, którzy codziennie muszą taplać się w błocie przechodząc lub przejeżdżając przez okolice budowy drogi, nie wspominając już o uciążliwościach związanych z jazdą przemiennie jednym pasem ruchu. Obwiniają za ten stan rzeczy dosłownie wszystkich - władze Gminy, a nawet naszą redakcję, mówiąc, że nie dość mocno zajmujemy się tym problemem. Poprosiliśmy zatem o wypowiedĽ Wójta Gminy Stare Babice Krzysztofa Turka.
-Od dłuższego czasu mamy zastrzeżenia do jakości i tempa robót na drodze warszawskiej. Prace są zupełnie nieskoordynowane, w jednym miejscu wykopuje się dół pod krawężniki i zostawia go na kilka tygodni bez zabezpieczenia, a w innym przerabia się to, co już zostało wcześniej wykonane. Również mnie osobiście denerwuje ten stan rzeczy. Korzystam z drogi warszawskiej kilka razy dziennie i też mam tego dosyć.
-Nasza gmina bardzo aktywnie włączyła się we wszystkie prace organizacyjne. Od miesięcy zgłaszamy uwagi do inżyniera kontraktu, i do Dyrekcji Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie mówiąc, że wykonawca działa opieszale i niefachowo. Udało nam się dotąd osiągnąć poprawę jakości materiałów, zmieniono także inżyniera kontraktu. Przedstawiciele Urzędu Gminy są zapraszani na narady techniczne i zgłaszają swoje uwagi. Ostatnio np. uzgodniliśmy sprawę odbudowania ul. Wspólnej, która została uszkodzona. Stale interweniujemy, lecz nie mamy niestety na tempo prac żadnego wpływu formalnego. W tej sprawie prosiliśmy także o pomoc Starostę Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Marszałka Województwa Mazowieckiego. Robimy wszystko, co jest możliwe, aby pomóc przy tej budowie i jak najszybciej ją zakończyć - powiedział Wójt Krzysztof Turek.

Chcemy szerszych wjazdów!
[Rozmiar: 27094 bajtów]Do Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Starych Babicach przychodzi ostatnio wiele osób. Proszą o wykonanie wjazdu na ich posesję lub poszerzenie go. W tym celu muszą uzyskać zaświadczenia dotyczące prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, a także dokumenty stwierdzające podział działki. Duża część osób protestuje przeciwko lokalizacji nowych przystanków autobusowych, które obecnie, zgodnie z normami europejskimi, zostaną usytuowane przeważnie za skrzyżowaniami. Wszystkie będą posiadały zatoczki, a to też nie każdemu odpowiada, zwłaszcza gdy autobus zatrzymuje się przy jego posesji.
Niezależnie od tego, kto z czym przychodzi, wszyscy zadają pracownikom Referatu jedno pytanie - kiedy wreszcie będzie koniec robót? Niestety urzędnicy nie mogą na nie odpowiedzieć, twierdzą bowiem, że wykonawcy nie chcą ich poinformować o terminie zakończenia prac i mówią nawet, że...to nie wasza sprawa.

W Biurze Inżyniera Kontraktu
Biuro Inżyniera Kontraktu znajduje się w Borzęcinie Dużym przy ul. Warszawskiej 853. Od paĽdziernika urzęduje tam nowa osoba - inż. Paweł Nowak. Na pytanie dotyczące zaawansowania robót odpowiada:
-Wykonujemy obecnie wiele prac porządkujących teren, wywozimy gruz, kamienie pozostające po budowie, uzupełniamy oznakowanie. Chcemy zdążyć przed zimą z likwidacją wszystkich zagrożeń, które mogą być niebezpieczne dla kierowców. Czekamy na podpisanie pomiędzy MZDW a Strabagiem aneksu do kontraktu. Otrzymamy wówczas nowy harmonogram prac i będziemy mogli coś więcej powiedzieć o terminach realizacji poszczególnych etapów przebudowy drogi.
-Z tego, co przekazał mi mój poprzednik wiem, że opóĽnienie spowodowane było m.in. problemami z dokumentacją. Mimo, że część mieszkańców uzgadniała z geodetą z Biura Projektów i przedstawicielami Gminy sprawy dotyczące wjazdów na posesje, nie zostały one do końca dopracowane. W międzyczasie niektóre osoby rozpoczęły działalność gospodarczą i domagają się szerszych wjazdów na swój teren, a jak wiadomo wszystkie zmiany w projekcie muszą być uzgodnione z właścicielem drogi, czyli z MZDW.
Obecnie przyjęto następujący schemat postępowania: właściciel działki, który chce dokonać zmian w projekcie, dotyczących wjazdu na swoją posesję, udaje się do Urzędu Gminy, tam pobiera odpowiednie dokumenty, składa razem z nimi wniosek do MZDW z prośbą o uwzględnienie zmian, następnie trafiają one do Biura Projektów, skąd decyzja przekazywana jest poprzez inwestora do Biura Inżyniera Kontraktu. Z reguły wjazdy dopasowane są do szerokości bram i mają do 4,5 m, w przypadku działalności gospodarczej mogą zostać poszerzone do 7 m.
-Jeśli chodzi o zatoczki autobusowe, to ich lokalizacja została uzgodniona przez Biuro Projektowe z Wydziałem Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. Wielu mieszkańców zgłasza do nas w tej sprawie swoje wnioski. Jeden chce, aby przystanek był jak najbliżej, inny aby autobusy stawały zupełnie gdzie indziej. Jestem gotów spotkać się z mieszkańcami na zebraniu i omówić to zagadnienie. Może wtedy razem uda się wypracować jakieś rozwiązanie? Chciałbym podkreślić, że w czasie, kiedy pracuję w Borzęcinie, udało mi się nawiązać bardzo dobrą współpracę z Gminą oraz jej przedstawicielami w terenie, mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana z korzyścią dla wszystkich stron - powiedział Inżynier Kontraktu.
[Rozmiar: 27094 bajtów]Firma Strabag do tej pory korzystała z usług podwykonawców, którzy realizowali roboty branżowe związane z odwodnieniem, chodnikami i krawężnikami. Do 9 grudnia mieli oni zakończyć wszystkie prace, a Strabag będzie kontynuować roboty branżowe własnymi siłami, co miejmy nadzieję przyczyni się do szybszej ich realizacji. Obecnie wykonuje się wiele prac przy odwodnieniu drogi. Jeśli dobra pogoda się utrzyma, to zdaniem Inżyniera Kontraktu zostaną one zakończone w lutym 2007 r. Pozostaną jeszcze do wykonania przepompownie. -Zdajemy sobie sprawę z tego, że ludzi denerwuje istniejący bałagan, staramy się go porządkować, ale trzeba dostrzegać to, że wszystkie prace musimy wykonywać w warunkach ciągłego ruchu ciężkich pojazdów. Wiele tirów jeĽdzi obecnie ul. Warszawską ze względu na zamknięcie ul. Ogrodniczej. Prosimy mieszkańców o uzbrojenie się w cierpliwość, robimy co możemy, aby inwestycję tę jak najszybciej zakończyć. Obecnie wiele spraw formalnych zostało już uregulowanych i prace drogowe powinny pójść teraz sprawniej.

Co mówią rzecznicy?
W każdej większej firmie istnieje rzecznik prasowy lub ktoś odpowiedzialny za kontakt z mediami. Zbierając informacje dla naszych Czytelników, poprosiliśmy o wypowiedĽ przedstawicieli: inwestora - Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i wykonawcy prac - firmy Strabag. Niestety na pytania dotyczące zakończenia robót drogowych i przyczyny ich ogromnych opóĽnień odpowiedziała nam tylko Pani Rzecznik z MZDW.
- Kontrakt zawarty z wykonawcą zawiera termin ukończenia przebudowy drogi nr 580 wyznaczony na 31 lipca 2007 roku. W tej chwili nie ma więc żadnych podstaw do mówienia o opóĽnieniach. Takie wrażenie może wynikać z tego, iż obecnie nie widać wyraĽnych wizualnych efektów robót. Dotychczas bowiem wykonywane prace wiązały się z przebudowami infrastruktury podziemnej (media) oraz z budową systemów kanalizacji deszczowej i systemów odwodnienia dróg. Zasadnicze roboty, polegające na ułożeniu nowej nawierzchni, oznakowaniu jezdni i montażem urządzeń bezpieczeństwa ruchu, ruszą wiosną przyszłego roku, co oczywiście jest zrozumiałe ze względu na sezon zimowy, kiedy warunki pogodowe uniemożliwiają prowadzenie tego rodzaju robót - napisała jako odpowiedĽ na nasze pytania Agnieszka Serbeńska.
Od firmy Strabag pomimo codziennego dzwonienia przez ponad tydzień i wielu rozmów, podczas których osoby wypowiadały się jedynie nieoficjalnie, nie udało nam się uzyskać do tej pory żadnej odpowiedzi.

Marcin Łada

Przebudowa drogi z Warszawy do Leszna współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach „Rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów" , a także „ Modernizacji i rozbudowy regionalnego układu transportowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006". Środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynoszą 39 mln zł, a środki samorządu woj. mazowieckiego - 13,3 mln zł. Droga nr 580 przebiega w gminach Stare Babice i Leszno. Granica zachodnia Warszawy stanowi początek przebudowy, koniec zaś określa skrzyżowanie drogi nr 580 z drogą 579 w Lesznie. Podniesienie standardu drogi jest konieczne ze względu na jej zły stan techniczny, a także aby umożliwić rozwój tego obszaru.
Dotychczasowe parametry techniczne drogi były zbyt niskie, by mogła ona obsługiwać zarówno ruch lokalny, jak i tranzytowy. Ze względu na aktualnie opracowywaną koncepcję skrzyżowania drogi ekspresowej S8 z drogą wojewódzką 580 w km 6+320 i konieczność koordynacji obydwu zadań, realizację przebudowy drogi 580 podzielono na dwa etapy. I etap realizacji przewiduje przebudowę drogi na odcinku od km 9 + 500 do km 27+411, II etap - od km 6+025 do km 9+500. Przebudowa obejmuje: miejscowe frezowanie starej nawierzchni, wzmocnienie konstrukcji poprzez ułożenie na istniejącej podbudowie warstwy wyrównawczej, dwóch warstw bitumicznych na szer. 7 m (2x3,5) wzmocnionych w najsłabszych punktach specjalnymi siatkami, z obustronnymi opaskami po 0,5 m, przebudowę skrzyżowań w Borzęci-nie i Zaborowie, przebudowę ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, wydzielenie pasm dla pojazdów skręcających w lewo, budowę zatok autobusowych, wykonanie odwodnienia drogi zrealizowanego częściowo poprzez renowację rowów i przepustów oraz wybudowanie kanalizacji deszczowej na dł. 1385 m z separatorami związków ropopochodnych oraz pompowni z automatyką.



ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy