Dzisiaj jest piątek 26 kwietnia 2024 r. imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Partnerstwo podregionów Europy szansą dla gmin
Z sesji Rady Gminy
Basen pełen... niewiadomych - co dalej z inwestycją w Babicach?
Gminny Klub Biznesu, czyli razem łatwiej
Połączyć naukę z praktyką - o konferencji w Lubiczowie mówi Wojciech Nawrot
Czy znikną korki przed Lazurową?
Temat miesiąca
Jest taki dzień - rodzinne święto w Bliznem
Bezpieczna gmina
Zmiany w policj - mamy nowego Komendanta
Warszawska ciągle groĄna - kolejny wypadek na tej drodze
Kamera - sposób na chuliganów?
Sołtys lubi działać, czyli nowa wiata na przystanku w Zielonkach
Chwile grozy w Borzęcinie - finał akcji "Bezpieczne Życie"
Mieszkańcy naszej gminy
Gimnazjalistka z Koczarg posłanką
Piękny ogród w pięknej gminie - nowa edycja konkursu!
Kultura | Oświata | Sport
Babice sportową potęgą? - rozmowa z Mariuszem Palczakiem, animatorem sportu w naszej gminie
Lepiej niż powiat i województwo - podsumowanie roku szkolnego
Książka na lato - zapraszamy do gminnej biblioteki
Dziecięcy czerwiec - jak obchodziliśmy Dzień Dziecka
Marzenia się spełniają - mamy Mistrzynię Polski w badmintonie
Nadszedł zmierzch roweru?
"Młodzi z pasją" wciąż działają
Nauka i zabawa w Zielonkach - nowa świetlica dla dzieci
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06/2005

Chwile grozy w Borzęcinie
- finał akcji "Bezpieczne Życie"


Piątek, godz. 10.07. W ZSP w Borzęcinie Dużym trwają lekcje. Nagle ciszę przerywa huk eksplozji. To jadąca obok szkoły cysterna przewożąca etylinę zjechała nagle z drogi i uderzyła w budynek. Zapaliła się i spowodowała pożar. Ogień szybko rozprzestrzenił się na posesję po przeciwnej stronie ulicy. Dyrektor ZSP zaalarmowała straż pożarną i pogotowie ratunkowe. Podjęła także decyzję o ewakuacji z obiektu dzieci i nauczycieli. Do akcji gaśniczej szybko włączyły się cztery jednostki straży pożarnej. Po kilkudziesięciu minutach pożar udało się ugasić. - Na szczęście to były tylko ćwiczenia!

Dzieci, nauczyciele i strażacy uczestniczyli w pokazowych działaniach kończących realizację programu "Bezpieczne Życie" na terenie gminy w roku szkolnym 2004/2005. W uroczystym zakończeniu i podsumowaniu tegorocznej edycji programu wzięli udział m.in. zastępca dyrektora Biura Szkolenia PSP st. bryg. Ryszard Bownik, z-ca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Tadeusz Wypychowski, Naczelnik Wydz. Szkolenia OC i OL kraju Wiktor Zmysłowski, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, dyrektorzy placówek oświatowo-wychowawczych, księża i członkowie Gminnego Zespołu Reagowania. Przedszkolaki z Borzęcina przygotowały dla rówieśników z Babic, ale tak naprawdę dla wszystkich, wspaniałą część artystyczną. Zaprezentowały bajki z morałem - związanym oczywiście z zasadami bezpieczeństwa.
Program "Bezpieczne Życie" jest koordynowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy ze Szwedzką Ligą Obrony Cywilnej. Adresowany do dzieci w wieku od 4 do 10 lat, ma za zadanie pobudzić ich do aktywności poprzez rozwijanie pomysłowości i wyobraźni. Informacje uzyskane na zajęciach powinny być dla najmłodszych inspiracją do poszukiwania rozwiązań codziennych sytuacji związanych z bezpieczeństwem w domu, lesie, na wakacjach czy w drodze do szkoły. Podczas realizacji różnych bloków tematycznych, najmłodsi dowiadują się także, co może stanowić dla nich zagrożenie oraz poznają zasady udzielania pierwszej pomocy.
Gmina stare Babice przystąpiła do tego programu w marcu 2004r. Przedstawiciele Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej przeszkolili 6 naszych nauczycieli, którzy otrzymali uprawnienia edukato-rów programu, aby następnie przekazać wiedzę 44 kolejnym nauczycielom. Uroczyste rozpoczęcie akcji edukacyjnej "Bezpieczne Życie" nastąpiło 14 października. Towarzyszyło mu otwarcie w Lesie Bemowskim ścieżki edukacyjnej "Droga Zgubka". W maju i czerwcu br. nauczyciele zostali przeszkoleni z zakresu ewakuacji osób i mienia z obiektów i terenów zagrożonych oraz przeprowadzono praktyczne ćwiczenia ewakuacji z budynków szkół. W trakcie realizacji programu policja i straż pożarna m.in. prowadziły w szkołach prelekcje z zakresu bezpieczeństwa. Organizowane były również różnorodne konkursy o tematyce bezpieczeństwa.
Wdrażanie programu bezpieczeństwa trwa w Polsce od 2001 r. Przystąpiło do niego 61 szkół, w tym SP i przedszkole w St. Babicach oraz ZSP w Borzęcinie Dużym.
Duży wkład w rozwój akcji ma również nasza gmina. Trzy nauczycielki z SP w Babicach przetworzyły blok tematyczny w formę ścieżki edukacyjnej "Droga Zgubka". Dzięki nim w lesie niedaleko cmentarza w Babicach powstała trasa spacerowa, wyposażona w ławeczki, tablice i szałas. Ścieżka ta będzie służyć rekreacji i edukacji najmłodszych. Pomysł ten został doceniony przez twórców programu.
- Dziękuję za odwagę podjęcia się realizacji programu w szkołach gminy Stare Babice - powiedział Ryszard Bownik, z-ca dyr. Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP. - Wnieśliście do programu nowatorskie elementy. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu nauczycielek powstała ścieżka edukacyjna, która daje możliwość zdobycia praktycznych umiejętności na wypadek zagubienia się w lesie. Jestem pewien, że teraz program "Odnaleźć Zgubka" jest znacznie lepiej przyswajany i rozumiany przez najmłodszych.
Akcja "Bezpieczne życie" będzie kontynuowana w kolejnych latach i stanie się stałym elementem edukacyjnym w naszych placówkach szkolnych. Program spotkał się z aprobatą nauczycieli i dzieciaków. - Życie niesie mnóstwo zagrożeń dla dzieci i obowiązkiem dorosłych jest ustrzec przed nimi nasze pociechy - powiedziała Teresa Mazurkiewicz, dyr. ZSP w Borzęcinie Dużym. -Staramy się przy każdej okazji przekazywać dzieciom zasady bezpiecznych zachowań we wszystkich sytuacjach, a program "Bezpieczne Życie" jest tutaj niezwykle cenny. Dzisiejsze ćwiczenia z ewakuacji szkoły przebiegły sprawnie, dzieci wiedziały jak się zachować, chociaż mieliśmy wcześniej tylko jedną próbę. Nauczyciele podczas zajęć wpajali im podstawową zasadę w takich wypadkach - zachowywać się spokojnie, nie biec. Przytaczali przykłady tragedii, do jakich doszło podczas pożarów właśnie z powodu paniki, kiedy to ludzie tratowali się nawzajem. Myślę, że do dzieci to dotarło, bo wychodziły ze szkoły powoli. Jeżeli taka sytuacja wydarzy się naprawdę, będą lepiej wiedziały jak się zachować.
Ale oby nikt z nas nie musiał wiedzy z zakresu bezpieczeństwa zastosować w praktyce.

Aneta Kołaczyńska





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy